Suadiye'de tepki var: Cumhurbaşkanına kadar şikayet edeceğiz

Kartepe Suadiye Kurudere mevkiinde kurulmak istenen Kolza Biodizel Depolama Tesisiyle ilgili ÇED toplantısı Suadiye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

KAYMAKAM DA KATILDI

Kolza Biodizel Atık Yağ Depolama Tesisinin ÇED Toplantısına Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz, kurulması planlanan firmanın genel müdürü Göktan Gürcü, genel müdür yardımcısı Özlem Çağlı ve yaklaşık 100 Suadiyeli mahalle sakini katıldı.

TAMAMEN BİTKİSEL

Kurulması planlanan Kolza Biodizel’de genel müdürlük görevini üstlenecek olan Göktan Gürcü, Kartepeli vatandaşlara sunum yaparak tesisle ilgili bilgiler aktardı. Gürcü, “Kolza Biodizel, Çevre Bakanlığı ve EPDK'dan lisanslı olarak ülke genelinde topladığı bitkisel atık yağlardan biyodizel üreten bir kuruluştur.

KATKIDA BULUNUYORUZ

Kolza Biodizel olarak çevre ve insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturan bitkisel atık yağları ülkemizin her bir köşesinden toplayıp geri dönüştürerek İstanbul Tuzla'da bulunan tesisimizde biyodizel üretiminde kullanıyoruz. Bir yandan sularımızın kirlenmesini önlerken bir yandan da ülkemizin ihtiyacı olan enerji kaynağı üretimine katkıda bulunuyoruz. Hem de tamamen yeşil ve yerli.

KANSEROJEN YOK

Ben hemen sizin sormayı düşündüğünüz soruları da cevaplayayım. Kesinlikle koku yaymıyor. Tesisin içinde koku var. Ancak bu kokuyu içerideki sistemle bertaraf ediyoruz. Ayrıca kesinlikle kanserojen madde yayımı tesisimizde yok.

BİR APARTMANDAN DAHA AZ

Bir apartmandan daha az karbon salınımı yapacağız. 17 bin kilogram yılda karbon salınımı var bizim tesisimizin. Yılda 30 bin km yapan bir araba yılda 4 bin kg karbon salımı yapıyor. Bu koca tesis yılda dört araç kadar karbon salımı yapıyor. Ve tekrar söylüyorum bir apartmandan daha az karbon salımı yapıyoruz. Her köşeye apartman dikiyorlar. Her apartman için böyle toplanıyor muyuz?” ifadelerini kullandı.

AYNISI VAR. BIKTIK

Kartepe Çepni Mahallesi Muhtarı Hüseyin Türker, “Bizler OSB’de biodizel fabrikasıyla mücadele ediyoruz. Onların kokusundan ve sıkıntılarından bıktık. Biz yeşilin doğasıyla yarışıp dünyayla yarışmak istiyoruz. Biz önceden ilaç kullanmazken ürünlermizden hasat alırdık. Şimdi çiftçi 7 farklı ilaç kullanım hasat alamıyor.

KOKU ÜRETEN TESİS

Suadiye Mahalle Muhtarı Vehbi Gündüz de tepki gösterdi. Gündüz, “Biz sanayi arasında sıkışmış bir mahalleyiz. Kolza firması kendini bir hastane gibi göstermeye çalışıyor. Bunda sıkıntı yok onlar da kendini bir şekilde anlatmak istiyor. Biz isteriz ki bu fabrika yerleşim yerlerinin dışında olsun. Biz Kolza’ya karşıya değiliz. Biz koku üreten firmaların mahallemize girip bizi tedirgin ve rahatsız etmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

TURİZM DEDİNİZ

Daha sonra söz alan mahalle sakini Adnan Kızıltepe, “Ben 15 yıldır Suadiye’de oturuyorum. Bu sebeple 15 yıldır burada nasıl bir dönüşüm olduğunu çok iyi gözlemledim. Suadiye eski Suadiye değil. Buraya turizm alanı dediniz. Mahallemiz fabrikadan geçilmiyor.

İSTEMİYORUZ

Biz Suadiyeliler olarak bir fabrika daha istemiyoruz. Gerekirse Ankara’ya gideriz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kadar bu işi şikayet ederiz. Ama biz mahalleliler olarak istemiyoruz. Bu kadar netiz” açıklamasında bulundu.

08 Ekim 2019 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?