Çevre sakinleri itiraz ediyor: Ruhsat yok, denetim yok, silüet yok

Kocaeli Huzurevinin yenileme inşaatı bir süredir gündemde. Tabi tartışmalarla birlikte. Çevre sakinleri yine isyanda.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Bilindiği gibi yeni huzurevi binasının inşaatı başladı. Bölge sakinlerinden inşaat mühendisi Özkan Kılıç söz konusu inşaatı ve inşaatı projesini sert sözlerle eleştirdi. Kılıç konuyla ilgili En Kocaeli’ye şu açıklamayı yaptı:

RUHSATI YOK

“Bölge sakinleri olarak huzurevi ihtiyacı karşılanmak adına Kocaeli Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün talebi üzerine yaptırılan Kocaeli Huzurevi inşaatı ile ilgili işin başından bugüne kadar takipçisi olduk. Bölgenin korunmuş olan imar yapılaşmasına, kent estetiğine, şehrin siluetine, topografik yapısına uygun olarak huzurevinin yapılması gerekirdi. Tüm Kocaeli’nin huzurevi ihtiyacının karşılanması öne sürülerek çevre parsellerde yapılaşması tamamlamış olan bölgenin imar planları değiştirilerek emsal ve yükseklik arttırılmış ve hızlı bir şekilde huzurevi inşaatı ihale edilmiştir. Hâlihazırda devam eden inşaatın yapı ruhsatı bulunmamaktadır.

PROJE 28 METRE

Kocaeli ili İzmit ilçesi Turgut Mahallesi 308 ada 25 parsel üzerinde, Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından eskisinin yıkılıp yerine yenisinin yapılması planlanan Kocaeli Huzurevi projesi ile ilgili;
İlgili parseldeki imar durumu bölgedeki emsalleri gibi 3 kat olduğu halde 15.03.2018 tarihli Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile emsal 2 olacak şekilde 6 kata çıkarılmıştır. Ayrıca ilgili proje detaylı olarak incelendiğinde projenin maksimum yüksekliğinin yaklaşık 28 metre olduğu görülmektedir. İlgili parsel çevresi ve bölgedeki yapıların yükseklikleri 12 metre civarındadır. Bu durum çevrede yapılaşmasını tamamlamış olan komşu parselleri olumsuz etkilemektedir.

TARTIŞMASIZ BOZAR

Plana tabi parselin de bulunduğu bölge incelendiğinde kent dokusunun ve manzaralarının korunması amacıyla tamamen 3 kat sınırına tabi tutulmuş, bölgenin kendi içindeki cephe hiza ve siluet esasları korunarak yapılaşmıştır. Kaldı ki plan değişikliğinden önce söz konusu huzurevi parseli de diğer parseller gibi 3 kat yükseklik sınırına tabiydi. Ancak yapılan bu hukuka aykırı değişiklik ile proje hayata geçirilirse hem tüm komşu parsellerin manzarasını kapatarak olumsuz etkileyecek hem de kent siluetini tartışılmaz olarak bozacaktır.
Plana konu taşınmazın, bütün şehrin huzurevi ihtiyacını karşılamak üzere emsalinin 2 katına çıkarılması düşünülse dahi bu kabul edilebilir değildir. Öyle ki şehirde huzurevi inşa edilebilecek tek parsel bu değildir. Ayrıca bu şekilde bir yapı yoğunluğu ve bina yüksekliği ile hem şehrin bugüne kadar korunmaya çalışılan şehir estetiği ve kent silueti bozulacak hem de ilgili parsele komşu olan bizleri ve çevre sakinlerini cephe farkı, manzara kaybı ve yapı yoğunlaşması nedeniyle mağdur ederek hak kayıplarına neden olacaktır.

DUVARI 15 METRE

Çünkü huzurevi inşaatından önce yapılan istinat duvarı da bölgedeki emsallerine oranla hayli yüksektir. Hali hazırda bölgeye giden herkes gözlem yapabilir. Şu haliyle bile 15 metre yüksekliğe ulaşmış, inşaatın toplam yüksekliği subasmanları ile birlikte 43 metreyi bulmuştur. Bu yüksek bölgemiz için hiçbir şekilde kabul edilebilir bir yükseklik değildir.
Konu ile ilgili imar plan değişikliğinin iptali ve yürütmenin durdurulması için mahkeme süreci 2019/89 dosya numarası ile Kocaeli 1. İdare Mahkemesinde devam etse de, sonucunda telafisi mümkün olmayan durumlarla karşılaşmamak için yetkili kurumların aksiyon alması ivedilik arz etmektedir. Zira ilgili parselde yapım mevzuat ve yönetmeliklerine aykırı ve uygunsuz şekilde başlatılan çalışmalar bölgede ciddi risk ve problem teşkil edecek durumlar oluşturmuştur. Şöyle ki;

DENETİMSİZ, UYGUNSUZ

1. Proje alanının arsa tahsisleri, tevhit, ifraz ve satın almaları tamamlanmadığı halde ilgili projenin yapım ihalesi sonuçlandırılmış ve müteahhit firmaya yer teslimi yapılmıştır.
2. İlgili yapım işi için yapı ruhsatı alınmadan; proje alanında şantiye tesisi kurulmuş, kule vinç kurulumu yapılmış, şantiyede insan barındırılmaya başlanılmış ve yapım işi ile ilgili imalatlar denetimsiz ve uygunsuz şekilde başlatılmıştır.
3. Eski huzurevi bahçesinde kalan ve bölgedeki sınırlı yeşil alanlardan olan, orman niteliğindeki yüzlerce ağaç, şantiye kurulumu esnasında katledilmiştir.
4. Söz konusu proje alanında yapı ruhsatı olmadan tesis edilen şantiye ortamı aynı zamanda iş güvenliği ve işçi sağlığı bakımından uygunsuz koşulları teşkil etmektedir. Bu durum hem ilgili alanda çalışma yürüten çalışanlar için hem de çevre sakinleri için olası muhtemel kazalara ve telafisi mümkün olmayan durumlara sebebiyet verebilecektir.

HİÇBİR TEDBİR ALINMADAN

5. İlgili alanda doğal zemin yapılanmalarının ve zemin topografyasının inşaat yapım işleri için zorlu ve tehlikeli koşullar oluşturduğu malumdur. Öyle ki; daha önce bulunan eski huzurevi binası, yaşanan toprak kayması ve istinat duvarı çökmesi nedeniyle hasar almış ve boşaltılmak zorunda kalınmıştır. Hali hazırda ilgili proje alanında hiçbir tedbir alınmadan, iksa yapılmadan, bütün tehlikeler göz ardı edilerek hafriyat işleri yapılmaktadır. İksa yapılanmaları olmadan yapılan hafriyat işleri sonucunda olası bir zemin hareketinde çevre parseller üzerinde bulunan yapılar ve trafiğe açık sınır yollar ciddi derecede etkilenebilir, çökebilir, ölümcül kazalara ve telafisi mümkün olmayan durumlara sebebiyet vermesi muhtemeldir.

ÇİRKİN GÖRÜNTÜ

6. Yatay mimarinin yaygınlaştırılması ve doğal dokuların korunması hususunda Sayın Cumhurbaşkanımızın da defaatle önem vurguladığı imar yapılanmasına aykırı bir yapılaşma durumu oluşturulmaktadır. İlgili alanda, söz konusu projenin emsali niteliğinde bir yapı olmadığı gibi, yeni huzurevi binası İzmit ilçesinin doğal yapısını da olumsuz etkileyen çirkin bir görüntü oluşturacaktır.
7. İlgili proje alanında ulaşım, doğal yeşil alan, inşaat yapım teknikleri bakımından bütün şartların zorlaştırılarak, eski huzurevi yapısının yerine, inşaat alanlarının ve beton kütle görünümünün artırıldığı bir proje yapılması ve bunun inşa edilmesi 1. Derece deprem bölgesi olan bölgede, yıkıcı etkilerinin kaçınılmaz olacağı muhtemel bir deprem afeti olması durumunda tehlikeli durumlara sebebiyet verecektir.

DUYURMAK İSTİYORUZ

Bu sebeplerden dolayı bizler de bölge sakinleri olarak, telafisi güç veya mümkün olmayan sonuçlarla karşılaşmamak adına söz konusu yapım işi için, ivedi şekilde durum değerlendirmesi yapılarak müdahale edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması, uygunsuz yapılaşmanın durdurulması, söz konusu projenin ve yapım ihalesinin bu şekli ile yapılmasının iptali veya projenin bölgedeki 3 katlı imar planlarına ve bölgedeki yapılaşmaya uygun olarak revize edilmesi hususunda ilgili kurumlara ve yöneticilerine sesimizi duyurmak istiyoruz.”

11 Eylül 2019 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Elif Güneş - O çevrede oturan olarak yapılan binanın çevresinden ne acil durumda ulaşacak ambulans için yollar müsait nede yaşlıların yüksek binalarda yaşamasına müsait... Cumhurbaşkanımızın yatay Mimari İsteğine de uyulmayacak şekilde ve inanın yol kenarındaki İstinatlar şuan da korkutmaya başladı, çok ama çok yüksek.... ayrıca aşağıda ana yola yakın şuan kullanılmayan ve ülkesel olarak tasarrufa giderek MİT Lojmanları binaları daha az bütçeyle Huzurevi yapılabilirken çok fazla bütçelerle bu binanın yapılması bence acı....bu bölgenin sağlık ocağına ihtiyacı var aslında .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 14:53
08

Elif Güneş - O çevrede oturan olarak yapılan binanın çevresinden ne acil durumda ulaşacak ambulans için yollar müsait nede yaşlıların yüksek binalarda yaşamasına müsait... Cumhurbaşkanımızın yatay Mimari İsteğine de uyulmayacak şekilde ve inanın yol kenarındaki İstinatlar şuan da korkutmaya başladı, çok ama çok yüksek.... ayrıca aşağıda ana yola yakın şuan kullanılmayan ve ülkesel olarak tasarrufa giderek MİT Lojmanları binaları daha az bütçeyle Huzurevi yapılabilirken çok fazla bütçelerle bu binanın yapılması bence acı....bu bölgenin sağlık ocağına ihtiyacı var aslında .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Eylül 14:50
07

Kürşat - ben arkadaki gri li sarılı binada falan oturmuyorum. Huzurevinin yerinin daha geniş ve düz bir alanda yapılmasını geniş bahçesi olmasını yaşlıların rahatça bahçede dolaşmasını ağaçların çiçeklerin içinde bir huzur evi olmasını istiyorum. Yeni yapılmakta olan parselin nerde ise tamamı beton yığını doğru dürüst bahçesi bile yok rampa bir yerde oraya gidip gelmesi inilip çıkılması zor. Onun için yapılan yerin yanlış olduğunu belirtiyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 16:00
06

Izmitlii - kesin itiraz edenler arkada ki gri li sarılı bina sakinleri sizde bunu haber d,ye yapıyorsunuz yazık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 12:59
05

Kürşat - İzmit te huzur evi yapılacak daha uygun yer yokmuş gibi 2-3 katlı konutların arasında hiçbir sosyal donatısı olmayan, topoğrafyası düzgün olmayan, araçların bile inip çıkamadığı, yaşlıların bahçesinde gezip dolaşacağı, bahçesinde sosyal aktiviteler yapabileceği alanların bulunmadığı bir yerde huzur evi yapmak kimin aklına gelmiş. Biran önce yaşlılarımızın bahçesinde gezip dolaşabileceği, sosyal donatıları olan yaşlılarımızın sosyal aktiviteler yapabileceği daha geniş bir yer bulup huzur evi yaparsanız daha iyi olacaktır. Biz mahalle sakinleri olarak biz huzur evine karşı değiliz. Huzur evi yapılan yerin yukarıda belirttiğim nedenlerle yerinin uygun olmadığını söylüyoruz. Fakat inşaatına başlanılan yerde 7 katlı huzur evi yaparsanız yaşlılarımız için huzur bulacağı huzur evi değil, cezaevi yapmış olursunuz. Saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 09:11
04

Cahil - yandaki binaların kat yüksekliklerini resimlerden bir sayar mısınız? Ben 6 saydım hiç 3 katlı binada göremedim etrafta acaba ben mi saymayı bilmiyorum.

Bir de o sonradan yerleştirildiği belli olan bina ve istinat duvarı da sanki büyütülmüş gib geldi bana.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 08:53
03

Burcu Sezen - Şimdiye kadar okadar fazla hak hukuk aranmaksizin işler cevrildi ki ne demektir ruhsatsiz yapi olusturmak! Ne demektir çevredeki herşeyi gormezden gelip katledip beton yiğinini amansizca oraya dikmek! Kesinlikle onaylamiyoruz ve şimdiye kadar yapilan sacma sapan oluşumlara sessiz kalarak tepki vermediğimiz icin bunlari arkasi kesilmiyor!? Ne gerekiyirsa yapilsin bizde halk olarak karşi çikmaya haziriz. Daha once 3 katli emsal bina yapilip tehlike arz ettiği halde hem bunu goz arfi edip tüm yeşili agaci kesip oraya beton yiğininı koymanizi kabul etmiyoruz etmeyecegiz!!!

Arizliya cikan yolu yaptiniz izin verilmeyen egimde yaptiniz araçlarin frenleri patlayip uçuyor bu nasil bir bilinçsizliktir kardeşim kim nasil izin veriyor bunlara sonuna kadar davaciyiz!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 23:10
02

Bahar Gürel - yapılmakta olan yeni huzurevi binası mimarisi sebebiyle kent siluetini bozacaktır..Bu kadar yüksek katlı ,beton yığma bloklar şehrimize hiç yakışmayacaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 23:06
01

Kocaeli - Eşitlik ilkesine tamamen aykırı bölge Sakinlerinin hakları gasp ediliyor . Çirkin yapılaşmayı istemiyoruz . Yetkililer lütfen hassasiyet bekliyoruz .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Eylül 22:50


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?