4 kişiye mezar olmuştu. Fabrika yangınıyla ilgili flaş iddialar

Çayırova’da 4 kişinin hayatını kaybettiği fabrika yangını ile bilirkişi raporu ortaya çıktı. Raporda, itfaiyenin daha önce yaptığı uyarılara uyulmadığı belirlendi.

Büyütmek için resme tıklayın

BİLİRKŞİ RAPORU TAMAMLANDI

Çayırova’da bulunan Akpınar Tekstil fabrikasında yaşanan yangına ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. 4 mülteci işçinin yanarak hayatını kaybettiği fabrikadaki yangına ilişkin hazırlanan rapor, facianın göz göre göre geldiğini açığa çıkardı.  Raporda yer alan bilgilere göre, havalandırma sisteminde denetimlerde kontrolsüzlük olduğunu ve bu nedenle yangının çok hızlı bir şekilde yayıldığı belirlendi.

ERKEN MÜDAHALE SİSTEMİNİN BULUNMADIĞI

Heyet raporunda 1 ay öncesinde aynı yerde aynı sebepten ötürü yangın olduğunu belirtilerek, 3 ana vananın kapalı olduğu, hiçbir şekilde erken müdahale sisteminin bulunmadığı yer aldı. Yine raporda yer alan bilgilere göre, özellikle havalandırma sisteminde meydana gelen toz yangınları son derece hızla yayılan ve söz konusu materyalin cinsine bağlı olarak patlamalara neden olabilecek karakterde. Kapalı olan vanalar yağmurlama sisteminin çalışması engellemiş, ilgili aparatlardan kurtularak çökmesine neden olmuş. Alt katlardan başlayan yangın, üst katlara çıkarak kontrol edilemez hale gelmiş. Fabrikadaki yangın uyarı sistemi çalışmadığı ve bir de başka yere kiralandığı belirlendi.

ÖNLENEBİLİR BİLİR KAZA OLDUĞU DEĞERLENDİRİLDİ

Taşeron işçiler doldurulan fabrikada hiçbir işçiye de yangın eğitimi verilmemiş. Bunun yanında çalışma izni olmayan çok sayıda yabancı işçide fabrikada çalıştırılmış. Hayatını kaybeden mülteci işçilerin sigortasız çalıştırıldığının da bu raporda yer alırken, fabrika sahiplerinden Mahmut Genç, verdiği ifadede ustabaşı Mahmut Abdulal'ın bayram tatilinde olan fabrikaya mülteci işçileri tırdan malzeme indirmek için günü birlik getirdiğini öne sürdüğünü ve Mahmut Abdulal da 26 kişiyi iş yerine getirdiğini söylediği bilgisi yar aldı. Yangının oluşumunda kasıt unsurunun bulunmadığı ancak kazanın öngörülebilir ve alınacak önlemlerle önlenebilir bir kaza olduğu değerlendirildi.


11 Eylül 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?