Müteahhitler çok dertli!

İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Kahraman Bulut yaptığı açıklamada müteahhitlerin içinde bulunduğu ve kendilerini zorlayan bir sıkıntıdan bahsetti.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

NEREDEYSE İKİ KATI

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, yaptığı açıklamada müteahhitlerin başındaki büyük bir sıkıntıyı anlattı.
Kahraman Bulut şunları söyledi;
“Son bir yıldır ani yükselen kur değerlerinden dolayı birçok kamu müteahhiti sıkıntılı günler geçiriyor. Çünkü müteahitlerin işe başlama tarihlerindeki maliyetleri uygun olsa bile devamındaki maliyetleri çok büyük artış göstermiştir.

SADECE TASFİYE HAKKI VERİLDİ

Yaşanan sıkıntılardan kaynaklı, bu süreçte fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi birlikte çıkması gerekirken sadece tasfiye hakkı veren kararname çıkartılmış ve enbaşta mağduriyet oluşturmuştur.
Kamu işleri için verilen bu tasfiye hakkı, maliyetlerin hemen hemen iki katına çıkması ,sürdürülebilir olmaması ve hakediş ödemelerinde yaşanan geçikmelerden kaynaklıydı.
Ancak bu da müteahhitlerin beklediği gibi olmadı.
Devlet müteahhitlerden cayma bedeli almayacaktı verilen teminat mektupları da iade edilecekti. Fakat müteahhitlerimiz ne yazık ki bu haklarını kullanamıyorlar.

SON KARAR KURUMDA AMA…

Müteahhitlerin işi tasviye etmesi için, iş yaptığı kuruma 18 mart 2019 tarihine kadar dilekçe ile başvuru yapmaları gerekiyordu. Kurumlarda bu başvurularla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş istedi.
Yaklaşık 6 aya varan görüş bekleme sürelerinin sonucunda onlarca müteahhidin beklediği görüşler OLUMSUZ olarak geldi.
Maalesef Hazine ve Maliye Bakanlığı Kocaeli ve tüm Türkiyede hemen hemen tüm başvurular için tasfiyeyi uygun görmedi ve nihai kararı işi yaptıran kurumlara bıraktı.

KAYBEDEN YİNE BİZ OLDUK

Hal böyle olunca da bakanlık olumsuz görüş verdiği için işi yaptıran kurumlarda insiyatif kullanmayarak tasfiye kararı vermiyorlar. Bu durumda da yine kaybeden müteahhitler oluyor.

ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ

Tasfiye kararı için Beklenen bu 6 aylık süreçte tüm inşaatlar durduruldu ve bir çivi dahil çakılmadı .
Bu bekleme süreleri ve çalışılmayan zamanlar için mütahitlerimiz gecikme cezaları ile karşı karşıya kalmışlardır.
Olumsuz Görüş gelmesinden dolayı kurumlar müteahhitlerden yarım kalan İşleri tamamlamasını istemektedir, fakat Bu yarım işleri tamamlayacak gücü olan mütahitlerin de ödemeleri zamanında yapılmamaktadır ve mağduriyetler katlanarak artmaktadır.

TEKRAR KAYBEDEN MÜTEAHHİTLER

Yani devletimiz Yaşanan bu sıkıntılı süreci gidermek için tasfiye kararnamesi çıkarttı fakat uygulamada iş öyle olmadı. Şu an Kocaelinde bu şekilde onlarca mağdur müteahhitimiz var malesef birçoğu ya iflas etti, yada konkordato aldı ayakta kalanlarda malesef Sıkıntılı günler geçirmektedir. İnşaat sektörünün zor günler geçirdiği bu zamanda devletimizin sektörün destekçisi olmasını bekliyor ve yaşanan bu mağduriyetlerin biran önce giderilmesini istiyoruz.”

10 Eylül 2019 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ressam - mühendisler odası başkanı müteahhitler adına kaybettik diye yazıyor.

olaya bak ağlasak mı gülsek mi .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 17:09


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?