Kocaelispor’un transfer yasağı kalktı. CHP’li meclis üyesi sorguladı

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, transfer yasağının kalkmasında katkısı olan herkese teşekkür ederken, teşekkür etmeyip sorgulayanlar da var

Burcu Nazlı
Burcu Nazlı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TÜM KENT SEVİNDİ

Yaklaşık 10 sezon boyunca ödenmeyen borçları nedeniyle transfer yasağı konulan, bu sebeple de zor günler geçiren Kocaelispor, bu dönem transfer döneminin kapanmasına birkaç gün kala yasağı kaldırdı. Bu haber kentte büyük bir sevinç meydana getirdi. Herkes Kocaelispor Kulüp Başkanı Hüseyin Üzülmez’in şahsında tüm yöneticileri ve bu konu hakkında aktif destek veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı tebrik etti.

SARIBAY BİLE TEŞEKKÜR ETTİ

Öyle ki, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay bile yazılı açıklama yaparak transfer yasağının kalkmasında katkısı olan herkese teşekkür etti. Pek çok CHP’li Kocaelispor’un sevincine ortak oldu. Ancak biri hariç.

TANIŞ SORDU

Büyükşehir ve Karamürsel Meclis üyesi Orhan Tanış tam da bugünlerde Kocaelispor’a verilen desteği sorguladı. Sosyal medya hesabından “Büyükşehir Belediyeleri profesyonel spor kulüplerine nakdi yardım yapabilir mi? Yapmalı mı?” diye soran Tanış, Büyükşehir Belediyesinin Kocaelispor’a nakdi yardım yaptığını iddia etti ve sanayi devlerini adres gösterdi. İşte Tanış’ın o paylaşımı:


“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ PROFESYONEL SPOR KULÜPLERİNE NAKDİ YARDIM YAPABİLİR Mİ? YAPMALI MI?
Büyükşehir Belediyelerin kanun ile belirlenmiş görev ve sorumlulukları içinde Profesyonel Spor Kulüplerine maddi destek yoktur.
Büyükşehir Belediyesi 7/m bendinde belirtildiği gibi amatör spor kulüplerine nakdi ve ayni yardım yapabilir.
Kocaelispor Profesyonel bir futbol kulübüdür.
Her profesyonel kulüp gibi gelir kaynaklarını kendisi yaratmak zorundadır. Giderlerini de bu gelirlerine göre düzenlemelidir.
İlla bir yardım yapılacak ise Kocaeli bir sanayi kentidir ve pek çok sanayi devi bu kentte bulunmaktadır.
Bu sanayi devleri ile sponsorluk ve reklam anlaşmaları imzalayarak bu kaynakları yaratmalıdır.
Bu kaynağa katkı sağlamak da bu kentte üretim yapan sanayi devlerinin sosyal sorumluluğudur.
Bu sorumluluktan kaçınmamaları gerekir.
Büyükşehir Belediyesi bu profesyonel spor kulüplerine ancak saha tesis ve amatör branşlarda sporcu yetiştirerek nitelikli sporcu kaynağı oluşturarak katkı sunabilir.
5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu
Madde 7-Büyükşehir belediyesinin görev, yetki ve sorumlulukları şunlardır:
m) Büyükşehirin bütünlüğüne hizmet eden sosyal donatılar, bölge parkları, hayvanat bahçeleri, hayvan barınakları,
kütüphane, müze, spor, dinlence, eğlence ve benzeri yerleri yapmak, yaptırmak, işletmek veya işlettirmek; gerektiğinde
AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE NAKDİ YARDIM YAPMAK, malzeme vermek ve gerekli desteği sağlamak, amatör takımlar arasında spor müsabakaları düzenlemek, yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan sporculara, teknik yönetici, antrenör ve öğrencilere belediye meclis kararıyla ödül vermek.”

31 Ağustos 2019 - Spor

Muhabir Burcu Nazlı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?