Kocaeli'nin konuştuğu ihalede yüzde 50 indirim!

KandıraGıda İhtisas OSB’nin şartnamesi sebebiyle tartışmalara sebep olan hafriyet işleri ihalesi bugün Kocaeli Valiliğinde gerçekleştirildi.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

PROJE HIZLANDIRILDI

Kandıra Gıda OSB Projesi, 2010 yılında eski Bakan Nihat Ergün döneminde gündeme getirilmişti. Kandıra Yolu üzerindeki F Tipi Cezaevi karşısında bulunan Çalköy mevkiinde yapılacaktı. Proje, istimlak sorunu ve OSB yönetimindeki FETÖ yapılanmaları nedeniyle proje bir türlü hayat bulmadı. Mehmet Başol’un Kandıra Gıda OSB Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmesinden sonra proje hızlandırıldı. İstimlak ve tüm hukuksal engeller çözüldü.

10 BİN ÇALIŞAN İSTİHDAM EDİLECEK

Projenin yapılacağı bölgede üst yapı hafriyat çalışmalarına geçtiğimiz aylardabaşlanmıştı. Fabrika alt yapısı kazı ve dolgu hafriyat çalışmalarının başlanması için de bugün ihale gerçekleştirildi. İhaleyi kazanan firma eylül ayı ortalarında kazı çalışmalarına başlayacak. Kandıra Gıda OSB alanında 60’a yakın fabrika bulunacak. Fabrika bölgesinde 10 bin çalışan istihdam edilecek.

6 İSTEKLİ

Bugün Kocaeli Valiliği Yatırım İşleri İzleme Müdürlüğünde gerçekleştirilen ihaleye toplam 6 istekli katıldı. Bu önemli ve tartışmalara sebep olan ihale için SGC İnşaat, Gültaş İnşaat, Uğur Kar Yapı, Goguser İnşast, Murtazaoğlu İnşaat ve Yol Dere İnşaat firmaları katıldı.

İŞTE İLK TEKLİFLER

Muhammen bedel belirlenmeden gerçekleştirlen ihalede firmalar kapalı zarf usulüyle ilk tekliflerini verdi.
İlk teklifler şu şekilde oldu:
SGC İNŞAAT: 2 Milyon 696 bin TL
Goguser İnşaat: 3 Milyon 160 bin TL
Murtazaoğlu İnşaat: 3 Milyon 296 bin TL
Uğur Kar Yapı: 3 Milyon 600 bin TL
Gültaş İnşaat: 3 Milyon 680 bin TL
Yoldere İnşaat: 3 Milyon 860 bin TL

DÖRT FİRMA İKİNCİ TEKLİF YAPMADI

Kapalı ihale usulüyle ilk teklifler açıldıktan sonra ihale komisyonu ikinci teklifler için ihaleye 15 dakika ara verdi. İhalede teklif veren 6 firmadan SGC İnşaat, Uğur Kar Yapı, Gültaş İnşaat, Yoldere İnşaat ve Murtazaoğlu İnşaat ihalede ikinci teklif yapmadı. Bu üç firma ilk yaptıkları teklifle ihaleye devam etti.

GOGUSER FENA FİYAT KIRDI

İhaleye katılan firmalardan biri olan Goguset İnşaat ilk teklifinin yaklaşık 1 Milyon TL altında teklif verdi. İlk olarak 3 Milyon 160 bin TL’lik teklif veren Goguser İnşaat ikinci teklifinde 2 Milyon 320 bin TL’lik teklif yaptı. SGC İnşaat ise ilk teklifi olan 2 Milyon 696 bin TL’lik teklifini yineledi.

TEKLİFLER İNCELENECEK

İhalede üçüncü teklifler alınmadı. İhalenin sonunda İhale Komisyonu Başkanı, Yatırım İzleme Komisyonu Başkanı Ahmet Akın ihalenin yaklaşık maaliyetini açıkladı. Ahmet Akın ihalenin yaklaşık maliyetini 5 Milyon 612 bin TL olarak ilan etti. Şimdi ise ihale komisyyonu teklifleri inceleyecek ve karar verecek.

Gökhan Soyer Goguser İnşaat

# KANDIRA GIDA İHTİSAS OSB İLE İLİŞKİLİ:

20 Ağustos 2019 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?