Sami Çakır: Yeni partilere ihtiyaç yok. “Hayırlı olsun” diyecektim. Telefonumu açmadı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, Kurban Bayramı organizasyonu için gittiği Çad’dan döndü, ayağının tozuyla En Kocaeli’yi ziyaret etti.

Büyütmek için resme tıklayın

ÇAD ZİYARETİ NOTLARI

Gazetemizi ziyaretinde gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Çakır öncelikle Çad izlenimlerini paylaştı:
“Çad, Sudan’ın batısında, Libya’nın güneyinde, Afrika’nın ortasında olan bir ülke. Biz THY sayesinde başkente 6.5 saatlik direkt bir uçuş yaptık. Organizasyon için ülkenin kuzey batısındaki köylere, Dost Eli isimli derneğin Çad suyu kuyusu ve kurban organizasyonu adı altında katıldık.

SU, ELEKTRİK, YOL YOK

Gittiğimiz yerlerde su yok, elektrik yok, yol yoktu. Sadece cep telefonu vardı ve kısmen çekiyordu. Evlerin hepsi sazdan yapılmıştı. Altı zaten kumdu. 8 günlük Çad programında 35 su kuyusu açıldı. Köylerden biri hariç diğerleri ilk defa temiz suya kavuşmuş. Su dediğimiz, bizim o bölgeye yaptırdığımız tulumbalı sistemle yerin yaklaşık 60-70 metre altından çıkarılıyor. Kurban organizasyonunda ise Dost Eli bağışçıları adına 42 büyükbaş, 10 da küçükbaş kesildi.

İLK DEFA BALON GÖREN ÇOCUKLAR

IHH gibi bölgede çeşitli dernekler de var. Ama herkes farklı köylere, yerlere, şehirlere gidiyor.
Giderken yanımızda şeker, balon götürdük. Hayatında ilk defa balon gören çocuklar görmek bizi çok etkiledi. Beyaz derimize dokunan, bizi inceleyen çocuklar gördük.

15 TEMMUZ’DA BİZ DE ENDİŞELENDİK

Çad ziyaretinde Çad Meclisine de gittim. ÇAD-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı olan milletvekili ile de görüştüm. O milletvekili, “Biz 15 Temmuz’da en az sizin kadar endişelendik. Türkiye’yi bir abi gibi görüyoruz, Osmanlı’nın devamı görüyoruz. Sömürgeden yeni kurtulduk, kendi ayaklarımız üzerinde daha da yükselmek ve güçlü adımlar atmak için sizin desteğinize de ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

YENİ PARTİLER NE YAPACAK?

Türkiye’de yeni partilere hiç ihtiyaç yok. AK Parti 4 yıl daha iktidarda kalacak. Bu aşamada kurulacak bir parti ne yapacak? Vekil toplama operasyonu mu yapacak? Grup mu kuracak? 4 yıl sonraki seçimleri mi bekleyecek? Vekil transferi yaptılar diyelim. Toplum yaptıklarını kabul edecek mi? Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın aynı anda ilgi görmesi de zor.
Biz bu arkadaşlarla birlikte çalıştık. Heyecan veren bir taraflarını görmedik. Bu sözler, AK Parti dört dörtlüktür demek değil. Ama bugün siyasal olarak böyle bir boşluk olduğunu düşünmüyorum.

KURUMLAR DA YIPRANIR

Sadece insanlar değil kurumlar da yorulur, yıpranır. Ama siz kendinizin eksiklerinizi görmeyi, yenilenmeyi öngördüğünüz sürece o yıpranma ve yorulmayı da engelleyebilirsiniz.
Aslında buna yıpranma da demeyelim. Siz iyi şeyler yapmaya çalışırsınız. Ama her yaptığınız şey iyi ve güzel olmayabilir. Bunun bir bedeli de olur.

TELAFİ EDİLMEYECEK

AK Parti yanlış ve eksiklerini görmek ve gidermek mecburiyetinde olduğunu bilen bir parti. Ne kadar giderebilir? Onu zaman belirleyecek.
AK Parti’de kongre süreci yenilenmenin bir aracıdır. Anladığım kadarıyla genel merkezde de bir değişiklik olacak. MKYK’da, genel merkez yönetiminde. İnşallah bu değişiklikler beklentileri büyük oranda karşılar. Bizim telafi edilmeyecek, giderilmeyecek bir yorgunluğumuz olduğunu düşünmüyorum.

HÜRRİYET’İ ARADIM AMA

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i seçildikten 5-10 gün sonra ben de aradım. Neticede eski vekil arkadaşımdı. Hayırlı olsun diyecektik. Telefonumu açmadı. Geri dönüş de yapmadı. Ben ne yapabilirim? Dolayısıyla hayırlı olsun ziyareti şimdilik gündemde yok. Yoksa ben önce insanım, insani ilişkilere siyasetten çok daha fazla önem veririm. Öyle de olması lazım.”

15 Ağustos 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Engin - Ya Engin sendeki bu özgüven patlaması beni bitiriyor ilk önce yanındaki ne sonra karşındakilere saygın olsun fotoğraf çekilirken elinin cebinde olması saygısızlık ve hadsizliktir. Biraz nezaket dersi al

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 15 Ağustos 19:02


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?