Gündoğdu'da kurban besicisine tepki var

Kurban Bayramı için ilimizin pek çok bölgesinde besiciler, kurbanlık hayvan yetiştiren, kesen, hisseleme yapan insanlar, işletmeler var. İşte o işletmelerden birine şikayet var.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TUNCAY AKCAN

Gazetemize bir mail gönderen vatandaşın şikayeti ve başından geçen olaylar anlattığına göre şöyle:
“Yeşilova’dan otobana paralel olarak Gündoğdu’ya çıkan yolun kenarında (mahalle olarak Gündoğdu’ya bağlı olabilir) Tuncay Akcan isimli bir besici var. Bu bölgede uzun yıllar kurbanlık hayvan satışı ve beraberinde kesimi yapıyor.

35 DEDİ 25 ÇIKTI

Kendisinden şikayetçiyim. Telefonla görüşüldüğünde verilen fiyat ve hayvanın cinsi 1500 TL ve erkek büyükbaş hayvandı. Çıkması muhtemel et miktarı ise 30-35 kilo arası dendi. Ancak kurban kesildikten sonra bize teslim edilen miktar 24,5 kiloydu.

100’ER LİRA İADE

Tüm hissedarlar itiraz edip sebebini sorduğumuzda “Ben size dişi olursa 30-35 kilo arası dedim” diye cevap verdi. Oysa dişi hayvan için zaten fiyat 1.300 TL idi. Biz itiraza devam edip sesimizi yükseltince 100’er lira iade etmeyi teklif etti. Hissedarlar 250’şer lira iade edilmesi gerektiğini söyleyince kabul etmedi, 100’er lira verdi.

BÜYÜMESİN DİYE

Herkes bizim itirazımızdan sonra etlerini tartmaya başladı. Bayram günü olay büyüyüp tatsızlık çıkmasın diye çıktık. Tüm hissedarlar ‘Bir daha gelmeyeceğiz’ diyerek kesim yerinden ayrıldık.

KİLO ÖNEMLİ DEĞİL AMA

Etin kaç kilo olduğu elbette kurban ibadetinin yanında hiç önemli değil. Ancak kurban kesimi yapan bir işletme sahibinin bu konuda vatandaşı aldatmasını ve fazlasıyla geniş davranmasını anlayabilmiş değilim. Esnaflık bu mu? Ticaret böyle mi yapılır?”

CEVAP HAKKI

Evet, vatandaşın şikayeti ve iddiaları bu yönde. Şayet Tuncay Akcan Besicilik’ten de konuyla ilgili bir açıklama gelirse, seve seve yayınlayacağımızı hatırlatmak isteriz.

15 Ağustos 2019 - Ekonomi

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Murat Ersöz - Çocukluktan beri Bu işi yaparız . Yeri geldi tartıda 500 kilo gelen hayvan 300 kilo et verdi yeri geldi tartıda 500 kilo et veren hayvan 240 kilo verdi . Etinizi alıyorsunuz hop hemen kafanıza göre kasap fiyatıyla karşılaştırıyorsunuz . Peki Piyasadan Kurban için aldığın tosun fiyatından haberiniz var mı Hayvanın ağzında ki o kapak kendi başına 1500 tl biz o hayvanları aldığımızda kilosu bize 75-80 liraya geliyor . Yeri geliyor bizlerde yanılıyoruz . Benim bir kurbanda Söylediğim kilodan aşağı gelen en fazla 2 tosun çıkar hemen ona mızmızlanır müşteriler geri kalan 50 tosun söylediğim kiloların üzerinde çıkar . Hisse başı söylediğim kilodan 10-15 kilo fazla geldiği olmuştur ama o müşterilerden hiçbiri çıkıp fazla geldi hadi bunu ödeyelim dememiştir . Söylese de kabul görmez orası ayrı lakin kendi şahsım adına söylüyorum bana kilo hesabı yapacak müşteri gelmesin .illede ben kilosuna göre alacam diyorsa arefe günü hayvanı tartarım fiyatımı belirlerim böyle yaptığımda eminim hayvan başı 1000 tl fazla kazanırım ama tartarak hayvan almak sürekli kilo muhabbeti yapmak insanların kurbanına zarar verir . Haberi paylaşırken keşke şikayet eden kişiyi de yazsaydınız bu Çok adeletsizce bir durum Haber var şikayet var Kaynak ? Belirsiz !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 15:46
03

Enes - Peki tuncay bey müneccimi hangi hayvanın ne kadar kilo çıkaracağını bilsin zaten bu şekilde tartışma çıktıysa eğer o kurban kabul olmaz gönlün rahat bir şekilde olması gerek kurbanlık alıyorsun torn da görüşüp almayacaksın gidip hayvanın beğenip kinani yakacaksın göz kararı o hayvanın kg zaten kendini belli eder tuncay beyin yerinde olsan bırak 100 tl yi 1 t dahil vermezdim gelip görmedin telefondan fiyat aldın birde hakkı kışkırttın tuncay beyin yerinde olsan dava açardım cunki tuncay bey tamamen haklı hayvanın kaç kg ciakracagini bilemez hisederlar gelir görür beğenir o hayvan kaç kg çıkartırsa onu almak zorundadır.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 16 Ağustos 18:39
04

Vatandaş4158 - @Enes 03 nolu yoruma cevabı: değerli kardeşim canlı ağırlığı üzerinden neden anlaşmadınız. bu sene piyasada canlı ağırlıkları 20 ile 24 tl arasında değişti. Sizde örneğin hayvanı 22 tl anlaşıp alabilirdiniz. Tartıda ne çıkarsa ona göre öderdiniz.... Tüccarın ağzına bakan, cebinin boşaltıdığını görmezmiş..... geçmiş olsun....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 08:44
02

Vatandaş - Kocaeli de Türkiye'nin en büyük kazığını yiypruz. Ben 2 bayramdır Sivas'ta kestiriyorum kurbanımı. 1975 tl verip 6 hisseli kurbandan 43 kilo et çoktı, kemiksiz hariç. Kazıklanıp aç gözlü esnafı doyuracağıma etimi ihtiyaç sahibi ile paylaşıp ibadetimi yerine getiryorum. Bu ilde gıda sektöründe hem sağlığımızla oynanıyor hem de kazıklanıyoruz.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 16 Ağustos 14:49
01

İzmitli - Biz aynı yerde 2011 yılında 30 kg çıkar denilen hisseyi 17 kg aldık kimsenin hakkı kimsede kalmaz helâl ettim mi etmedim

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 15 Ağustos 18:43


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?