KOTO'dan çok sert TÜPRAŞ açıklaması: Tesisi de taşıyın

Kocaeli’nin gündemi TÜPRAŞ’ın Genel Müdürlüğünü taşıma kararı oldu. İlk kez Türkiye’nin ve Kocaeli’nin EN Kocaeli’den öğrendiği bu olaya bir tepkide KOTO'dan geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

HAZIRLIK YAPILSIN

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu, dört rafinerisinden en büyüğü Körfez ilçemizde bulunan  TÜPRAŞ yönetimi, genel müdürlüğü İstanbul’a taşıma kararı aldı.

KOTO'DAN AÇIKLAMA 

Konu ile ilgili bir açıklama yayınlayan KOTO, ''TÜPRAŞ’ın Kocaeli’de elde ettiği kazanımları ve genel müdürlüğü taşıma kararının hayata geçirilmesi halinde oluşacak kentsel kayıpların bilinmesinde fayda vardır. 

İŞGÜCÜNÜN KATKISI

TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi, kapasitesi 11,3 milyon ton/yıl’dır. Toplamda 14,1 milyar dolar olan Kocaeli ihracatının 2.5 milyar doları, TÜPRAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu üretim ve ihracat performansında, sermaye ve teknoloji yanında kentte ikamet eden işgücünün katkısı yadsınamaz. 

KOCAELİ'NİN ÜSTLENDİĞİ RİSK

Rafineri faaliyetinin çevresel ve kentsel etkileri, 50 yılı aşkın süredir, başta Körfez ilçemiz olmak üzere, Kocaeli yerleşimlerinin üstlendiği risk ve sosyal maliyetleri içermektedir. 

TOPLANAN VERGİLERİN 

Kocaeli, İstanbul ve İzmir’den sonra toplanan vergilerin %11,82’sini karşılayan üçüncü ildir. 2018 yılında 73 milyar 451 milyon TL vergi tahsilatı ile 71 ilin toplamından fazla vergi ödemektedir. Kişi başına vergi geliri bakımından, 38 bin 529 TL ile hazineye en fazla katkı veren Kocaeli’de kişi başına kamu harcaması 3 bin 767 TL’dir.

KABUL EDİLEMEZ BİR HAKSIZLIK

2017 yılı vergilendirme döneminde TÜPRAŞ, 463.198.696,74 TL vergi tahakkuk ettirmiştir. Büyükşehir Belediyesi statüsüne sahip iller, vergi gelirinden %6 oranında pay almaktadır. TÜPRAŞ yönetiminin İstanbul’a taşınması, Kocaeli için, vergi geliri üzerinden belediye payının azalmasına yol açacaktır. Zaten kentin yıllardır Hazineye katkısının altında kamu harcaması aldığı bilinmektedir. Buna bir de, üretim ve karlılığa katkı veren işgücünün alın teri yanında, Sapanca’nın suyu, İzmit Körfezi’nin liman trafiği, deniz ve hava kirliliği gibi çevresel sorunlar ve ulaşım başta olmak üzere kentsel maliyetlere katlanıldığı halde, belediye gelirleri bakımından dezavantajın eklenmesi kabul edilemez bir haksızlık olacaktır.  Yönetimi, Kocaeli’den İstanbul’a taşıma, dijital çağda ve bu iki kent arasındaki yakınlık ile lojistik kapasite dikkate alındığında da anlamlı görülmemektedir.

ÜRETTİĞİ YERDEN 

Üretim riski ve sosyal maliyetleri İlimizde olup genel müdürlüğü farklı illerde olan TÜPRAŞ benzeri başka firmaların da olduğu bilinmektedir. Konu ile ilgili bir çalışma başlatılarak, işletmelerin “ÜRETTİĞİ YERDEN YÖNETİLMESİNE” yönelik yasal düzenlemenin yapılması, Anadolu şehirlerini istihdam ve gelişmişlik bakımından hak ettiği yerlere getirecektir.


ÜRETİM TESİSİ VE RİSKLERİNİ DE İSTANBULA'A TAŞIMALIDIR

Kocaeli’nin hak ettiği gelirden yoksun bırakılmaması ve iktisadi geleceği için, TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü Kocaeli’ de kalmalıdır. TÜPRAŞ’ın ilimizde gerçekleştirdiği üretim faaliyetleri olağan durumda dahi yüksek tehlike arz ederken, 1999 depreminde olduğu gibi doğal afetlerde oluşturacağı tehlike aşikardır.  Bu risk ve sosyal maliyete katlanmak zorunda olan Kocaeli halkı böyle bir tartışmayı dahi hak etmiyor. Eğer TÜPRAŞ genel müdürlüğünü ve yönetimini İstanbul’a taşımak istiyorsa, üretim tesisi ve risklerini de İstanbul’a taşımalıdır.

ORTAK BASIN AÇIKLMASI

Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası olarak 8 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 09.30’da Kocaeli Sanayi Odası’nda ortak açıklama yapılacaktır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ''

# TÜPRAŞ TAŞINIYOR İLE İLİŞKİLİ:

06 Ağustos 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ünver - Tüpraş in taşınma kararı kim ne derse desin TAMAMEN SIYASİ bir karardır. Koç gurubu istanbul belediye sini besleyecek aynı kanaldan siyasî beslenecektir.Derin ve tehlikeli sularda yüzmek her zaman koç gurubunun ince planlaridir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Ağustos 11:53
02

Recep Ozgor - Hazir kurulmus tesis uretim yapiliyor istanbula tasimakla neyin pesindesiniz dunya kadar maliyet olacak bu maliyetler bir yuktur maliyet artisidir ulkenin sirtina binecektir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 10:21
01

Erk - Kocaeli'deki onlarca fabrika üretim yaptıkları yerde vergi vermeli.

Kocaeli yıllardır gördüğü üvey evlat muamelesinden artık kurtulmalı

.Tüpraş bir örnek olabilir.Hedef göstermeyelim ama büyüklerin nerdeyse tamamı İstanbul a vergi veriyor.Gerçek Kocaelililer ve Kocaeli'nin milletvekilleri artık vazifenizi yapınız.Kocaeli hak ettiğini alsın.Vesselam...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 20:19


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?