Tüpraş neden İstanbul’a taşınıyor? Gerekçe İmamoğlu’na destek olmak mı?

TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğünü İstanbul’a taşıma yani Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin gelirlerini azaltma kararının altında nelerin yattığı merak ediliyor.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İSTANBUL’A DEV KATKI

Lafı eğip bükmeden yazalım. Şayet TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü Körfez’den İstanbul’a taşınırsa, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Kocaeli’de ödenen vergi gelirlerinden elde ettiği pay önemli ölçüde azalacak. Kocaeli’den azalacak o gelirler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçesine eklenecek. İstanbul ile Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri arasındaki gelir uçurumu daha da artacak.

TÜPRAŞ’IN GELİRİ ÇOK YÜKSEK

Neden böyle oluyor? Büyükşehir belediyeleri nüfuslarına göre İller Bankasından pay alıyor. Bir de Kocaeli’de ödenen vergi gelirlerinden Büyükşehir payları geliyor. TÜPRAŞ’ın geliri ve ödediği vergi çok yüksek. Genel müdürlüğü de ilimizde olduğu için bu vergiden en ciddi payı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi alıyordu. Genel müdürlük İstanbul’a taşınırsa, bu yüksek pay Kocaeli’den gidecek, İstanbul’a eklenecek.

SORU İŞARETLERİ

Söz konusu taşınma kararının temmuz ayı sonunda alınması ve TÜPRAŞ’ın Kocaeli Büyükşehir’e sağladığı vergi katkısının bundan böyle İstanbul Büyükşehir Belediyesine sağlayacak olması, gözleri Ekrem İmamoğlu’nun Koç grubu ile olan yakınlığına ve seçim sonrası yaptığı atamalara çevirdi.

YAVUZ ERKUT MU ÖNERDİ?

Bilindiği gibi 23 Haziran’da gerçekleştirilen ikinci seçimleri de kazanan CHP ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun Koç ailesi ile ilişkileri Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminden bu yana iyi. İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi genel sekreterliğine TÜPRAŞ eski genel müdürü Yavuz Erkut, genel sekreter yardımcılığına da TÜPRAŞ eski müdürlerinden Mehmet Murat Kalkanlı’yı getirmesi, bu yöndeki iddiaları destekliyor.

İSTANBUL’U DESTEKLEMEK İÇİN

TÜPRAŞ’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesine olan vergi katkısını bilen Erkut’un, İstanbul Büyükşehir Belediyesini mali anlamda daha da desteklemek adına TÜPRAŞ Genel Müdürlüğünü İstanbul’a taşıma konusunda öncülük etmiş olabileceği de iddialar arasında.

# TÜPRAŞ TAŞINIYOR İLE İLİŞKİLİ:

04 Ağustos 2019 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

Ergün - Çok saçma acilen yasa çıkması lazım

Hava kirliliği,gürültü,vb olumsuz faktörleri hangi il çekiyorsa o işletmenin gelirleri o ilde kalmalı.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 22:18
08

Semih - tüpraş işçileri haklarını ararken bir taneniz destek olmadı. ben çalışacağım siz benim oluşturduğum katma değerden hizmet alacaksınız. siz alacağınıza istanbullu alsın. iyi oldu.

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 05 Ağustos 18:12
07

Talat erdem - Burayada yazalim belediyeler şimdiye kadar körfezde büyük şehirde ne yatırım yapmış..?cukkalari indirmekten başka çok iyi oldu daha korfez izmit arası raylı sistem bile yok.madem bu kadar tuprastan bu kadar vergi aliniyordu.korfezin cennet olması lazimdi..madem imamoğluna gidiyor helal olsun becerebildiyse..

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 14:18
06

Başbuğ - Yıllardan beri Kocaeli’de üretim yapan fabrikaların yarısı İstanbul’da vergi gösteriyor o zaman niye böyle böğürmüyordunuz Tr nin 500 büyük firması açıklandı geçen gün listeye bakın alayı Kocaeli’de üretim yapıp İstanbul’u merkez gösteriyor yok İmamoğlu’na destekmiş bilmem neymiş kanun çıkarın kardeşim ozaman nerde üretim yapıyorusa orda versin vergiyi herkes

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 09:51
04

Nedimf - Şehrin havasını, suyunu tüketeceksin, havasını kirleteceksin, yolunu kullanacaksın vs. vs. sonra kaymağını başkaları yiyecek. Yok öyle yağma!

Bu şehrin milletvekillerinin bu duruma el atacağına eminim(!) en çokta CHP milletvekillerinin(!).

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 05 Ağustos 01:25
03

Cem Demir - Sizi tebrik ediyorum ilk haberi siz yaptınız

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 23:38
02

Vatan - evet depremde o fabrika patliyacak diye bütün ili korku saldıydı istanbul neyin cefasını çektide sefasını sürecek.tbmm kanun çıkarsın bu durumlara

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 23:16
01

Ibrahim Yiğit - BACALARDAN ÇIKAN PİS DUMANI, VE ATIK SULAR İLE DİĞER PİSLİKLERİNİ DE BORU DÖŞESİN BELEDİYE BİNASINA BAĞLASIN. PİSLİKLERİNİ BİZ ÇEKELİM.SEFASINI İMAM SÜRSÜN.TBMM KANUN ÇIKARSIN (FABRİKA NERDEYSE GENEL MÜDÜRLÜK ORADA OLACAK.)

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 04 Ağustos 19:20
05

Rumuz - @Ibrahim Yiğit 01 nolu yoruma cevabı: Fabrika nerede genel müdürlük orada diye bir kanun yok.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 08:24


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?