Kocaeli için çok kötü bir haber: TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü taşınıyor

Geçen ay tamamlanan toplu iş sözleşmesi görüşmeleriyle gündemden düşmeyen ve imzalanan TİS ile işçilerini üzen TÜPRAŞ, bu kez Kocaeli’nin tamamını üzecek.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TEBLİĞ EDİLDİ

Çünkü Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu, dört rafinerisinden en büyüğü Körfez ilçemizde bulunan TÜPRAŞ yönetimi, genel müdürlüğü İstanbul’a taşıma kararı aldı. Yaklaşık iki ay önce alınan karar çalışanlara tebliğ edildi, “Gelmek isteyenler hazırlığını yapsın” mesajı verildi.

İSTANBUL’A

Şirketin yeni genel müdürlüğü, İstanbul Mecidiyeköy’de olacak. Taşınma nisan ayında başlayacak. Muhtemelen haziran, temmuz aylarına kadar devam edecek. Söz konusu karar genel müdürlük bünyesinde çalışan yaklaşık 300 kişiyi etkileyecek.

KİMLER KALACAK?

Daha önce dedikodu olarak dolaşan taşınma bilgisi geçen hafta itibariyle netleşti. Yani Körfez’de bulunan TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü net olarak İstanbul’a taşınacak. Genel müdürlük çalışanlarından ne kadarının İstanbul’a taşınacağı ya da işi bırakacağı ise şu an için belli değil. Hali hazırda taşınma ile alakalı planlama yapılıyor.

İKİ BELEDİYE İÇİN ALARM

Bilindiği gibi belediyeler hem nüfuslarına göre hem de Kocaeli’nin vergi gelirlerinden pay alıyor. Yani hem İller Bankasından hem de Büyükşehir vergi payları olarak. Geçen yılki net satış geliri 50 milyar lirayı aşan ve bu açıdan Türkiye’nin bir numarası olan TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınacak olması çok doğal olarak öncelikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin gelirlerinde önemli bir düşüklük meydana getirecek.

HİZMETLER AZALIR

Çünkü TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğü ilimizde olduğu için, TÜPRAŞ’ın ödediği vergi miktarından önemli bir kısmını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi alıyor. TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğünü İstanbul’a taşıyacak olması, bu payın düşmesi demek. Yani il genelindeki kimi hizmetlerin aksaması, azalması ya da yavaşlaması anlamına geliyor.

TOPYEKUN

Genel müdürlükleri İstanbul’da bulunduğu için vergilerinin büyük kısmı İstanbul’a giden fabrikaların genel müdürlüklerini Kocaeli’ye aldırmamız gerektiğini konuşurken eldeki gelirlerden de oluyoruz! Karşı karşıya kaldığımız duruma bakın! Dolayısıyla bu karara Kocaeli’nin top yekun olarak karşı çıkması, bütün partileri ve dinamikleriyle meşru yollarla itiraz etmesi gerekiyor.

# TÜPRAŞ TAŞINIYOR İLE İLİŞKİLİ:

04 Ağustos 2019 - Güncel

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

düşünen adam - Büyük vergi mükellefi dairesi İstanbul'da olduğu için holding ve şirketlerin yönetim merkezi ile İstanbul olur saçma sapan bir haber

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 06 Ağustos 12:43
06

Kufurbaz - haber diye okudum imamogluna destekmis lutfen sacma haber yapmayin

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 06 Ağustos 11:11
05

Psoteam - Beledi hiçbir şekilde etkilenmez yanlış haber yapmayın uckagitcilikta . Müdürlükçe taşınan 300 kişinin hesabını yapıyorsunuz. Pes doğrusu

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 03:14
07

Asa - @Psoteam 05 nolu yoruma cevabı: Tüpraşın ödediği vergilerin belli oranı tekrar kocaeline geliyor suan istanbula gidecek.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 11:47
04

Emekli̇ - Normali de böyle olması gerekir o yandı bu yandı diye birşey yok fabrika hangi şehirde se vergiyi o şehir hak eder bir kanun maddesi çıkarıp meclisten derhal bu konu çözülmelidir.pisliği kocaeli çeksin fasulyeyi istanbul yesin çok yanlış.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 02:27
03

Paşalı - Ne yani Borusan giderken. Carrefour giderken vergi kaybolmadı mı? İş gücü piyasasında azalma olmadı mı? Yapmayın. Koltuk belasına zara verenleri hatırlayın. Bunların şu anki gidişi tamamen siyasi. Ama çıkar çatışmalarında buradan kaçırdığımız firmaları unutmayın.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 01:59
02

ibrahim yiğit - BACALARDAN ÇIKAN PİS DUMANI, VE ATIK SULAR İLE DİĞER PİSLİKLERİNİ DE BORU DÖŞESİN BELEDİYE BİNASINA BAĞLASIN. PİSLİKLERİNİ BİZ ÇEKELİM.SEFASINI İMAM SÜRSÜN.TBMM KANUN ÇIKARSIN (FABRİKA NERDEYSE, VERGİSİ ORAYA ÖDENECEK. YANİ PİSLİĞİ KİM ÇEKİYORSA VERGİ DE ORAYA ÖDENSİN.) BURDA Kİ BİR ÇOK FABRİKANIN DURUMU DA ARAŞTIRILSIN.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 05 Ağustos 21:57


Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?