Lütfü Türkkan: Kocaeli'ye radyoaktif maddeler gömüldü!

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan skandal bir iddia ortaya attı.

Büyütmek için resme tıklayın

TÜPRAŞ İÇİNDE

İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın basın bürosundan servis edilen metinde şu ifadelere yer verildi:
“2008 yılında kurşunsuz benzin üretiminde kullanılan ve içerisinde ağır toksik maddelerin depolandığı variller Tüpraş tesisleri içinde mezarlık denilen bir alana gömülmüş ve üzeri betonla kapatılmıştı. Özelleştirildikten sonra saha içerisinde yatırımlar çerçevesinde değerli olan alanı kullanmak isteyen Tüpraş, dönemin Körfez Belediyesi yönetiminde bir takım yetkililerin nüfuzuyla alandan çıkarılan toprağı Tütünçiftlik sahiline döktürmüştü.

700 BİN TL CEZA

Dönemin Körfez Belediyesi ise o alanı yeşillendirerek kullanmak istemiş, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu kurumu bir takım incelemelerde bulunmuş ve zehirli atık ve radyoaktif madde içeren toprağın kaldırılmasını istemişti. Tüpraş ise 700 bin lira para cezasına çarptırılmış, zehirli toprak ise Kocaeli büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılarak Hereke bölgesindeki deprem konutlarının yanında bulunan taş ocağına dökülmüştü.

ÜZERİ AĞAÇLANDIRILDI

Üzeri ağaçlandırılarak kamufle edilmeye çalışılan alanla ilgili skandallar zincirini ise İyi Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ortaya çıkardı. Çevresindeki yerleşim alanında yaşayanları ve doğayla beraber yeraltı sularını da zehirleyen radyoaktif toksik maddeler içeren toprağın yarattığı tehlikeyi meclis gündemine taşıyan Türkkan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a konuyla ilgili soru önergesi vererek yetkililerin bu duruma nasıl göz yumduğunu sorarak bir an önce bölgede araştırılma yapılarak halk ve çevre sağlığını zehirleyen toprağın temizlenmesi istedi.

İŞTE O SORULAR

Kocaeli ve Körfez’de yaşayanların haberdar olmadığı ve gizlice zehirlenen halk için konuyu meclis gündemine taşıyan Türkkan’ın Bakan Kurum’a yönelttiği sorular ise şu şekilde;
Toksik ve radyoaktif madde içeren toprak Hereke bölgesindeki taş ocağına dökülmüş, üzeri ağaçlandırılmıştır. İnsan ve çevre sağlığına son derece zararlı olan maddelerin toplu konut bölgesi yakınlarına dökülmesine nasıl izin verilmiştir?
Bakanlığınız tarafından söz konusu atıkların bertaraf edilmesiyle ilgili herhangi bir süreç takibi gerçekleştirilmiş midir?

ÇALIŞMA VAR MI?

Atıkların bertaraf edilmediği bilinmektedir. Bu konuyla ilgili bakanlığınıza yapılan herhangi bir şikayet ya da müracaat bulunmakta mıdır? Söz konusu şikayet ya da müracaatlar için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?
Hereke bölgesindeki toksik ve radyoaktif toprağın kaldırılması yönünde bakanlığınızca yapılan herhangi bir çalışma ve program var mıdır?
Döküm yapılan söz konusu alan eski taş ocağı olmakla beraber ocakta inilen taban deniz seviyesine ve yeraltı sularına yakın konumdadır. Söz konusu atıkların yeraltı sularına karışma riski bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili inceleme ve araştırma mevcut mudur?

19 Temmuz 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?