AK Parti ve CHP il başkanları arasında ilk polemik

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, göreve atandığı günden bu yana ilk kez bir il başkanını hedef alarak açıklama yaptı. Ellibeş’in hedefinde ise CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay vardı.

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

TERK ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gece 15 Temmuz anma programında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak konuşmasının ardından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Milli İrade Meydanını terk etmişti.
Bugün ise CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay konuyla ilgili bir açıklama yaparak Hürriyet’in alanı terk etmesinin doğru olduğunu ifade etmişti.

HEDEF ALDI

İşte bu açıklamaya AK Parti İl Başkanı Mehmet ELlibeş’ten geldi. Göreve geldiği günden bu yana kimseyle çatışmayan Ellibeş, yaptığı açıklamayla CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı hedef aldı.

SARIBAY’I ÜZÜNTÜYLE TAKİP ETTİM

Mehmet Ellibeş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“CHP, kendini sorgulamalıdır.
CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın, 15 Temmuz Milli İrade Meydanındaki Anma Programıyla ilgili tek taraflı hazırlanmış basın açıklamasını büyük bir üzüntüyle okudum.
Baştan belirtmeliyim ki, Cumhurbaşkanımız 3 yıl sonra İstanbul Atatürk Havalimanındaki anma programında kimseyi yuhalatmamıştır. Canı pahasına o gece hain kalkışmaya direnen, kurşunların arasından çıkıp, kör uçuşla İstanbul’a inen, eli kanlı terör örgütüne karşı göğsünü siper ederek bu kalkışmanın bastırılmasında baş aktör olan Cumhurbaşkanımız, haklı olarak o geceden başlayarak bu kalkışmaya karşı halkımızın destansı direnişini sürekli küçümsemeye çalışanlara karşı gerçekleri ifade etmiştir.

FİLM GİBİ SEYREDENLERİ HERKES GÖRDÜ

Bir tarafta, o gece canlarını feda edenler ve onlara liderlik etmiş Cumhurbaşkanımız bulunurken, diğer tarafta darbe girişimi bastırılana kadar sessizliğe bürünenleri, kendisine çağrı yapıldığı halde yaşananları bir film gibi seyredenleri herkes görmüş ve değerlendirmesini yapmıştır.
Halkımız yaşanan süreci ve bugün gelinen noktadan kimin sorumlu olduğunu çok açık görmekte ve Cumhurbaşkanımızın arkasındadır.

TİYATRO VE KONTROLLÜ DARBE

Üç yıl sonra, “Bu kontrollü darbedir”, “Bunlar tiyatro oynuyor”, dedikleri şehit ve gazilerimizden özür dileme zahmetine girmeden, halkımızın aklıyla dalga geçer gibi ortaya çıkmak, görünen o ki kimseye inandırıcı gelmemiştir.
Kaldı ki, İzmit’teki programda Kemal Kılıçdaroğlu’nu da, törene katılan CHP’li arkadaşlarımızı da kimse yuhalamamıştır.

DÜĞMEYE BASILMIŞ GİBİ

Buna rağmen, İzmit başta olmak üzere, bir yerleden düğmeye basılmış gibi diğer ilçelerde aynı anda CHP’li arkadaşların hepsinin alanı terk etmesi manidar olmuştur.
Milli Birlik gününde, sözde geçmişi anlatan ve yalan yanlış bilgilerle şişirilmiş bir yazıyla, halkımızın aklını karıştırarak yapılmış bu açıklamayı kabul etmiyorum.
Halkımızın da dikkate almayacağına inanıyorum.

SİYASİ ÇEKİŞME GEÇMEMELİ

İzmit’te çok geniş katılımlı bir anma programı düzenledik. Halkımızın ilk günkü kadar heyecan ve coşkuyla bu darbe kalkışmasına tepkili olduğunu, vatanını her zaman canı pahasına korumaya hazır olduğu gördük.
Bu programın önüne hiçbir siyasi çekişmenin geçmemesi gerekir.
Anlık gelişen bir olay üzerinden bu kadar yoğun söylem ve saldırıyı doğru bulmadığımı özellikle belirtmek isterim.”

16 Temmuz 2019 - Siyaset

Muhabir Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?