Kocaeli Şehir Hastanesi için flaş gelişme!

Kocaeli Şehir Hastanesini üstlenen Türkerler İnşaat AŞ’ye karşı iflas yolu ile icra takibi başlatıldı. 

Büyütmek için resme tıklayın

İCRA TAKİBİ

Diken'in haberine göre, yarım asrı deviren Türkerler İnşaat Tur. Madencilik San. Tic. AŞ, Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri. Türkerler İnşaat’ın da bağlı olduğu Türkerler Holding bünyesinde 137 şirket bulunuyor. Mahall Ankara, Mahall Bomonti İzmir ve Çiftçi Towers projelerinde de imzası bulunan Türkerler’in devam eden projelerinin yatırım tutarı 6 milyar dolar seviyesinde. Türkerler, 1 milyar dolarlık rüzgar enerjisi ihalesi de kazanmıştı. Türkerler İnşaat AŞ’ye karşı icra takibi başlatan KASKTAŞ AŞ ise, dünyanın birçok yerinde müteahhitlik hizmeti veren Enka Grubu”na bağlı önemli bir şirket.

ŞİRKET AVUKATLARI

Ulaşılan belgelere göre 1975 yılında İstanbul’da kurulan Kasktaş Kayar Kalıp Alt Yapı Sondaj Kazık Ve Tecrit AŞ, geçen şubat ayında Türkerler İnşaat AŞ’ye karşı Ankara’da icra takibi başlattı. İcra takibine şirket avukatları itiraz etti. Takibe itiraz gelince süreç durdu. KASKTAŞ AŞ avukatları bu kez takip türünü değiştirdi. İflas yolu ile takip başlatan şirkete bu kez Ankara 28. İcra Müdürlüğü ret kararı verdi.

DAVA AÇTI

KASKTAŞ AŞ avukatları da, icra müdürlüğünün verdiği kararın iptali için Ankara İcra Hukuk Mahkemesi nezdinde dava açtı. Dava 7 Mayıs günü açıldı. Mahkeme, cevap vermeleri için davaya ilişkin Türkerler İnşaat AŞ’ye davetiye tebliğ etti ancak, davalı firma karşı beyanda bulunmadı.

İPTALİNE

Sunulan belgeleri ve dilekçeyi değerlendiren mahkeme, icra müdürlüğünün kararının iptaline hükmetti. Mahkeme, alacaklının takip yolunu bir defaya mahsus olarak değiştirme hakkı olduğuna karar verdi.

İFLAS İSTEMİ

Mahkemenin kararı sonra KASKTAŞ AŞ yeniden Ankara 28. İcra Müdürlüğü’ne başvurdu. Şirket avukatı Yağız Nail Gönenli’nin yaptığı iflas yolu ile takibe göre alacak tutarı ise 935 bin 709 lira olarak kayda girdi. 8 Temmuz 2019 tarihli iflas yolu ile takip kararına borçlu Türkerler İnşaat AŞ itiraz etme hakkına sahip. Bu durumda, şirketin iflası istemi ile Ankara Ticaret Mahkemesi’ne dava açılacak. 

11 Temmuz 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?