Baskıyı durduracaklardı. Mavi Kocaeli yine caydı

Yaklaşık 1.5 yıl önce, tam olarak 7 Mart 2018 tarihinde Mavi Kocaeli Gazetesinin satılacağı açıklandı.

Cansu Albayrak
Cansu Albayrak Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

1.5 MİLYON LİRAYA

Gazetenin sürmanşetinden büyük puntolarla “BU GAZETE SATILIK” başlığı atıldı. “10 yıllık güçlü ve kurumsal kimliği ile” ifadesi kullanıldı. “Muhammen bedeli 1.5 milyon lira olup 31.03.2018 tarihine kadar en yüksek teklif verene satılacaktır. Olcay Sanal telefon:” ibarelerine yer verildi.

“BU GAZETE SATILIK”

O dönemde gazetenin satışı gündeme geldi. Çünkü alıcılar vardı. Hatta “BU GAZETE SATILIK” başlığı ile başka alıcılara ve isteklilere çağrıda bulunuldu. Ancak alıcılar resmi bir teklif sundu, ne de gazete satıldı. Mavi Kocaeli kaldığı yerden yayın hayatına devam etti.

YENİ OLUŞUMLAR

İsmet Çiğit’in Özgür Kocaeli’den ayrılması, kendi ifadesiyle “kovulması”ndan sonra yeni gazete oluşumları da gündeme gelmeye başladı. Hatta medyaya merakıyla bilinen Sinan Saral’ın “parayı verecek adam” olduğu iddia edildi.

“SON DEFA BASILDI”

İşte tam da böylesi bir ortamda Mavi Kocaeli Gazetesi “Baskıyı durdurun” manşetiyle çıktı. “Kocaeli’nin önde gelen gazetelerinden Mavi Kocaeli, bugün son defa basıldı. Gazete Pazar gününden itibaren yayınlarına yalnızca internet sitesi üzerinden devam edecek” denildi. Hatta, “İnternet medyasına bu cesur geçişi tarih yargılayacak ve Kocaeli genelindeki diğer gazeteler de bu örneği izleyecek” ifadelerine yer verildi.

DEVAM EDİYORUZ

Ancak Mavi Kocaeli Gazetesi bir kez daha caydı. Bir kez daha fikir değiştirdi. Bir kez daha baskıyı durdurmadı. Gazete bu durumu bugünkü sayısında “DEVAM EDİYORUZ” başlığıyla duyururken, konuyla ilgili uzunca bir yazı da yazıldı. Söz konusu yazıda özetle şu ifadelere yer verildi:

ÇOK MESAJ ALDIK!

“… Geçtiğimiz günlerde bir karar alarak Mavi Kocaeli Gazetesini artık basmayacağımızı ve haberciliğe internet haber portalı olarak devam edeceğimizi duyurmuştuk.
Bizim için çok ama çok zor bir karardı… Aldığımız bu karar sonrasında ise kentimizin insanlarından, gazeteci arkadaşlarımızdan oldukça fazla mesaj aldık…
Tüm bunları topladık ve yayına devam etme kararı aldık…”

RESMİ İLANLARI KAYBEDECEKTİ

Bilindiği gibi Mavi Kocaeli Gazetesi halen Basın İlan Kurumu üzerinden resmi ilan alma hakkı bulunan gazetelerden. Gazete basılmaması durumunda, bu resmi ilanları da doğal olarak kaybedecekti.

01 Temmuz 2019 Kocaeli/ İzmit- Medya

Muhabir Cansu Albayrak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?