İzmit Belediyesi TÜGVA ve Ensar Vakfına savaş açtı

Yerel seçimleri CHP adayı Fatma Kaplan Hürriyet kazandıktan sonra İzmit Belediyesinde yaşanan dönüşüm devam ediyor. Başkan Hürriyet mazbatayı aldığı günden bu yana muhafazakar sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan protokolleri her fırsatta çok sert bir dille eleştirmiş, belediyeden yerel basına da pek çok bilgi aktarılmıştı.

VİTESİ ARTIRDILAR

İzmit Belediyesi bu konudaki vitesi artırdı. Bugün belediyeden yerel basın kuruluşlarına gönderilen metinde, bir kez daha TÜGVA ve Ensar Vakfı yerden yere vuruldu, bu vakıflarla yapılan protokollerdeki detaylar öne çıkarıldı. Gençlere hizmet veren bu vakıfların “milletin milyonlarını boşa harcadığı” iddia edildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konuyla ilgili herhangi bir belge paylaşılmazken, 5 paragraflık haberin 4 paragrafında söz konusu vakıflarla yapılan protokoller yerden yere vuruldu. Son paragrafta ise belediyenin söz konusu protokoller nedeniyle belediye içinde soruşturma başlattığı, tahliye işlemine başlanması için harekete geçildiği ifade edildi.
İşte İzmit Belediyesinden gönderilen o haber;

İZMİT BELEDİYESİ BOŞA HARCANAN MİLYONLARIN PEŞİNE DÜŞÜYOR

İzmit Belediyesi ENSAR, TÜGVA gibi belediye kasasını sömüren cemaat ve vakıflar için kanuna aykırı şekilde halkın vergilerinden harcanan milyonların peşine düşüyor.
İzmit Belediyesi, geçmiş dönem belediye başkanı Nevzat Doğan tarafından, bedelsiz olarak yaptırdığı ve kullanımına tahsis ettiği Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), ENSAR Vakfı ve buna benzer cemaat vakıfları için harcanan miktarı açıkladı. Buna göre İzmit Belediyesi’nin geçtiğimiz dönemde yetkisi olmadığı halde ENSAR ve TÜGVA gibi cemaat vakıflarına toplam 6 Milyon TL harcadığı belirtildi. İzmit Belediyesi cemaat vakıflarına alınan tuvalet kâğıdından, beyaz eşyasından kahve ve şekerine, doğalgaz-su-elektrik faturasından, konsol oyunlarına kadar yasal olmayan bir şekilde TÜGVA, ENSAR başta olmak üzere cemaat ve vakıflara harcanan milyonların peşine düşüyor.

BÜTÜN HARCAMALAR MİLLETİN CEBİNDEN

Bilindiği üzere 2017 yılında İzmit Belediyesi ile TÜGVA arasında yapılan protokole göre Belsa Plaza B Blok 25 yıllığına TÜGVA’ya devredilmişti. Bir belediye başkanının yetki süresinin çok üzerinde yapılan protokole göre de İzmit Belediyesi TÜGVA’nın tüm masraflarını üstlenmiş ve terliğinden, çilingir hizmetlerine kadar harcamalar İzmit Belediyesi’nin kasasından gerçekleştirilmişti. Aynı şekilde İzmit Belediyesi ile 10 yıllık bir protokole imza atan ENSAR Vakfı da bütün harcamalarını İzmit Belediyesi’nin üzerine yıkarak 2018 yılında Nebi Güdük Kültür Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmişti.

TUVALET KÂĞIDINDAN NEVRESİM TAKIMINA KADAR 6 MİLYON HARCANDI

TÜGVA, ENSAR gibi cemaat ve vakıflara yapılan ve bir belediye başkanlığı dönemini katbekat aşan protokollerin yükü ise milyonları buldu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in kalem kalem açıkladığı rakamlara göre İzmit Belediyesi TÜGVA, ENSAR gibi bazı diğer cemaat ve vakıflara toplam 6 Milyon TL ödeme yapıldığını ortaya çıkardı. TÜGVA ve ENSAR’ın bina yapım işine 4 milyon 517 bin lira, diğer ödeme harcamalarına ise 1 milyon 574 bin lira toplamda 6 milyon 91 bin lira harcandığı belirlendi.

BOWLİNG FATURASI BİLE BELEDİYEYE KESİLMİŞ

İzmit Belediyesi’nde yapılan araştırmalar sonucu pek çok harcamanın bile faturasının belediyeye kesildiği ortaya çıktı. Pek çok etkinlik için belediyeye kasasını kullanan vakıflar, eğlencelerinin faturasını belediyeye kesmekten çekinmemiş. Bowling ve lazer oyunu turnuvaları düzenleyen, son model konsol oyunlarını alan vakıfların bunların yanı sıra çilingir hizmeti, faturalar, tuvalet kağıdı, kahve, çay, şeker paraları, nevresim ve battaniye alımları gibi pek çok kalemde milyonlarca liranın heba edildiği belirlendi.

ENSAR VE TÜGVA İÇİN TAHLİYE İŞLEMLERİ BAŞLATILACAK

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, hem yapılan haksız protokoller, bedelsiz tahsis edilen binalar ve bedelsiz yapım işleri, hem de İzmit Belediyesi’nin ve dâhi kamunun bu yolla zarara uğratılması nedeniyle belediye içerisinde soruşturma başlattı. Konunun derinlemesine ve ayrıntılı şekilde inceleyen Başkan Hürriyet, İzmit Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü tarafından yasal işlem başlatılacağını da açıkladı. Buna göre özellikle TÜGVA ve ENSAR vakfında bir an önce tahliye işlemine başlaması için harekete geçildiği, belediyenin yetkisi olmadığı halde belediyeyi zarara uğratan kişi ya da kişiler hakkında yasal işlem sürecine gireceği belirtildi.”

# İZMİT BELEDİYESİ ENSAR VAKFI İLE İLİŞKİLİ:
# İZMİT BELEDİYESİ TÜGVA İLE İLİŞKİLİ:

20 Haziran 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket CHP'nin yeni İzmit İlçe Başkanı kim olmalı?