TÜPRAŞ’ta eylem var!

TÜPRAŞ'ta eylem var!

Haber albümü için resme tıklayın

Petrol İş Sendikası ile TÜPRAŞ yönetimi arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki son toplantı 22 Mart Cuma günü yapılmıştı.

3 YIL KONUSU
22 Mart Cuma günü gerçekleştirilen son toplantıda da herhangi bir sonuç alınamamıştı. Bunun başlıca sebebi ise TÜPRAŞ yönetiminin üç yıllık bir toplu iş sözleşmesine imza atmak istemesi. Ancak sendika bundan önce olduğu gibi bundan sonra da toplu iş sözleşmesinin iki yıl olmasını istiyor.

MAZERET İZNİ
TÜPRAŞ yönetiminin TÜPRAŞ çalışanlarından almak istediği bir diğer hak ise mazeret izinleri. TÜPRAŞ işçilerinin yılda 8 gün mazeret izni hakkı var. Örneğin birkaç gün önceden fabrikaya bildirildiği zaman TÜPRAŞ işçisi maaşından kesinti olmadan yılda 8 gün daha ekstra izin kullanabiliyor.

VARDİYA DEĞİŞİMİ
TÜPRAŞ yönetimi ile Petrol İŞ Sendikasının anlaşamadığı bir diğer nokra ise vardiya sistemi. TÜPRAŞ yönetimi şu an mevcuttaki 00:00 -08:00 – 08:00 – 16:00 ve 16:00 – 24:00 şeklindeki mesai sistemini değişmek istiyor.

İÇERİ GİRMEDİLER
Yaşanan bu gerilim sebebiyle bugün TÜPRAŞ çalışanları şu dakikalarda 08:00 – 16:00 mesaisi öncesi eylem gerçekleştiriyor. TÜPRAŞ’lı yüzlerce işçi 08:00 mesaisine girmedi. TÜPRAŞ işçileri yaklaşık 1 saat boyunca fabrika önünde bekledi.

SENDİKA BAŞKANI GELDİ
Şu dakikalarda ise Petrol İŞ Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, işçilerin yanına geldi. İki saatlik iş bırakma eylemi yapan TÜPRAŞ işçisine sendika başkanı Salih Akduman, toplu iş sözleşmesindeki son durumu anlatacak.

KİM VERDİYSE ONA GİDİN
Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Salih Akduman burada yaptığı konuşmada TÜPRAŞ yönetiminin üç yıllık sözleşme isteğine tepki gösterdi. Akduman, “Biz kesinlikle üç yıllık sözleşme imzalamak istemiyoruz. Bu üç yıl sözünü size kim verdiyse ona gidin. Biz istemiyoruz” dedi.

25 Mart 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

TÜPRAŞ eyleme gebe! – ENKOCAELİ.COM - […] ANLAŞILAMADI Petrol İş Sendikası ile TÜPRAŞ arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri gergin bir şekilde devam ediyor. […]

Yanıtla . 0Beğen 25 Mart 09:28