Büyükşehir’de çalışıyordu. Amerika’ya gidiyor

Büyükşehir’de çalışıyordu. Amerika’ya gidiyor

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından, bir dönem Güvenlik Şube Müdürlüğünde görev yapan, yaklaşık 2.5 yıldır ise Özel Kalem Müdürlüğünde bulunan Fatih Tiryaki, Amerika Birleşik Devletlerine gidiyor.
Sakarya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında doktora yapan Tiryaki, Dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Columbia Üniversitesinde misafir akademisyen olarak çalışacak. Tiryaki’nin 6 aylık çalışmasını TÜBİTAK da destekliyor.

KONU NE?
Amerika programı ve çalışmasının detaylarıyla ilgili En Kocaeli’ye konuşan Fatih Tiryaki, “Benim doktora konum İslamofobi. Ancak ben bu çalışmayı bir siyaset bilimi teorisiyle destekliyorum. Amerika’da bu konularda detaylı araştırmalar yapan, kitaplar yazan Dünyaca ünlü bir akademisyen var. Columbia Üniversitesinde. Benim çalışmam onun da dikkatini çekmiş. Bir süre sonra kendisiyle ilişki kurdum, telefonla görüşmelerimiz oldu. Neticesinde üniversitesinden bir kabul mektubu aldık.

TÜBİTAK NASIL DESTEKLEDİ?
Ben bu kabul mektubu üzerine TÜBİTAK’a “doktora destekleme bursu” için başvurdum. Kendilerine araştırma raporu sundum. Jüri de inceledi, onayladı. Dolayısıyla Amerika’ya gitmek benim için mümkün hale geldi.
Aslında TÜBİTAK sosyal alanlarda pek destekleme yapmıyor. Ama dediğim gibi karşı taraftaki üniversite dünyadaki sayılı üniversitelerden biri. Raporlarım da geçer not alınca onay çıktı.

İÇİNDE NELER VAR?
Ben çalışmamda İslamofobi’yi Antisemitizm’den kıyasla ele alıyorum. Düşman yaratma kavramı üzerinden ilerliyorum. Özetle diyorum ki; Batı önce antisemitizmi yarattı. Sonra İslamofobi’yi. Sonra Avrupa’da Müslüman düşmanlığının görünür yüzlerini ortaya koyuyorum. Dış ilişkilerde, sosyal medyada, bilgisayar oyunlarında v.s. Yani kapsamlı bir çalışma olacak bizimkisi.”

24 Nisan 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz