Kocaeli’ye yeni karayolu yapılacak

Kocaeli'ye yeni karayolu yapılacak

Haber albümü için resme tıklayın

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Kocaeli’de çok önemli bir karayolu yapımı için proje hazırlandı.
Projeye göre yapılacak karayolu ile Kandıra, Ağva ve Kaynarca’ya bağlayacak. Uzun süredir gündemde olan karayolu ile ilgili yapılan itirazlar sonrası projeye son şekli verildi.
8 Şubat Cuma günü de projeyle ilgili beklenen haber geldi.
ÇED Raporu tamamlandı ve sonuç olumlu çıktı.

ÇED OLUMLU KARARI
Son şekli verilen proje ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “ÇED Olumlu Kararı” verdi. Hazırlanan projeye göre yol, Şile İlçesi, Bucaklı ve Çelebi Mahallesi’nden başlayacak. Kandıra’nın Avdan, Beylerbeyi, Çerçili, Erikli, Safalı, Orhan, Akdurak, Süllü, Balcı, Akbal ve Kanatlar Mahallelerinden geçtikten sonra, Sakarya Kaynarca ilçesine bağlı Gaziler, Şeyhtımarı, Güven ve Merkez Mahallelerinden geçerek son bulacak.

5 YILDA
Karayolunun toplam uzunluğu 42.9 kilometre olacak. Güzergâhının yaklaşık olarak 3,265 kilometresi İstanbul İli sınırlarında, 32,865 kilometresi Kocaeli İli sınırlarında ve 6,695 kilometresi ise Sakarya İli sınırlarında yer alacak. İki gidiş iki geliş olarak planlanana projede, 3 adet viyadük, 14 adet kavşak, 2 adet tünel, 29 adet köprü ve 71 adet menfez yapılması planlanmakta. Projenin toplam maliyeti ise 3 milyon 250 bin olacağı belirtildi. Projenin 5 yılda tamamlanması planlanılıyor.

NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Proje güzergâhının inşaat ve işletme aşamasında kullanılacak alanlarının kamulaştırma işlemleri, “Kamulaştırma Kanunu”na göre gerçekleştirilecek. Son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunarak kabul edildi. Proje ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verildi. Hükümetin yatırım programında yer alan Ağva-Kandıra-Kaynarca Devlet Yolu çıkan olumlu ÇED raporunun ardından da kısa bir süre içerisinde inşaat çalışmasının da başlaması bekleniyor.

12 Şubat 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.