Kadir Durmuş: Belediyeler bu organizasyonları yasaklasın!

Kadir Durmuş: Belediyeler bu organizasyonları yasaklasın!

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kadir Durmuş, oda binasında önemli bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Nisan ve mayıs aylarında sık sık düzenlenen dernek, vakıf ve çeşitli hemşeri derneklerinin Milli İrade Meydanında düzenlediği kermeslerin yasaklanmasını isteyen Başkan Durmuş, “Bu kermesler mevzuatta suçtur. Esnafa yük olan bu uygulamaları yasaklayın” dedi.

DERHAL YASAKLANMALI
Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Özellikle içinde bulunduğumuz nisan ve mayıs ayları artık bu şehirde kermes ayları olarak anılmaya başladı. Dernek, vakıf ve çeşitli hemşeri dernekleri, Perşembe pazarı alanında haftalar süren, yardım faaliyeti adı altında etkinlikler düzenliyor. Bu kermes etkinlikleri Kocaeli esnafına çok büyük bir yük. Bu faaliyetler derhal yasaklanmalı.

SUÇA ZEMİN HAZIRLANIYOR
Kermes olarak adlandırılan bu faaliyetler, esnaftan bağış ya da tardım amaçlı toplanarak kontrolsüz bir şekilde fiyatlandırılarak halka satış yapılıyor. Nihayetinde esnaftan alınan yardım maksatlı ürünler yine esnafa kurşun olarak dönüyor. Ayrıca sunulan birçok gıda ürünü steril şartlardan uzak halka sunuluyor. Belediye mevzuatlarında açıkta gıda satışı yapmak kesinlikle yasak olmasına rağmen kermeslere izin verilerek bu suça zemin hazırlanıyor.

BELEDİYELERE SESLENİYORUZ
Biz tüm belediyelerimize ve halkımıza sesleniyoruz. Lütfen bu faaliyetlere izin vermeyin. Halkın sağlıksız ortamda alışveriş yapmasının önüne geçilmeli. Devletimiz eğitim ya da konaklama maksatlı yapılan bu tür kermes faaliyetlerinden kazanacak gelirden daha fazlasını bu kurumlara yapmaktadır ve yapmaya devam edecektir.”

24 Nisan 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz