Haydar Akar: Osmangazi’ye de tanzim satışı gerek!

Haydar Akar: Osmangazi'ye de tanzim satışı gerek!

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yap-işlet-devret projelerinde Hazinenin işletmeci firmalara ödediğin bedelin sadece 2 yılda 3 Milyar TL olduğunu belirterek, “Vatandaş Köprülerden de Tanzim sistemi ‘ile geçsin dedi.

2 YILDA 3 MİLYAR TL ÖDEDİK
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Osmangazi Köprüsü için 2017-2018 yılında Hazinenin işletmeci firmaya yapmış olduğu ödemelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, 2017 yılında araç garantisi nedeni ile Hazinenin Osmangazi Köprüsü için işletmeci firmaya 1 Milyar 659 Milyon TL ödeme yaptığına dikkat çekerek bu tablonun 2018 yılında da sürdüğünü söyledi.
Yap- İşlet- Devret ile hizmete giren köprü ve tünel geçiş ücretlerinin Dolar kuruna göre belirlendiğinin altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar 2019 yılında daha acı bir tablonun ortaya çıkacağını söyledi.

DAHA DA AĞIR OLACAK
2018 yılında 2 Ocak Dolar kurunun 3,73 TL olduğunu belirten Akar, 2019 yılında Dolar’ın 5,34 olması nedeni ile vatandaşın ödeyeceği bedelin çok daha ağır olacağını söyledi. 2018 yılında yıllık 14 Milyon 600 Bin araç garantisi verildiğinin altını çizen Akar, gerçekşen geçiş sayısının 9 Milyon araç da kaldığını kalan 5 Milyon 600 bin aracın bedelinin de hiç geçmeyen vatandaştan alındığını ifade etti.

FORMÜL BULUNACAK MI?
2018 yılında Osmangazi Köprüsü işletmecisine Hazinenin yaklaşık 1 Milyar 419 Milyon TL ödeyeceğini belirten Akar, geçen araçlar için 630 Milyon TL geçmeyen araç içinse 789 Milyon TL yani toplam da 2018 yılı için 1 Milyar 419 Milyon TL ödeme yapılacak. Bugün sebze fiyatları düşsün diye Tanzim açan AKP iktidarı Köprü, Otoyol ve Tüneller için ne düşünüyor? Benzin fiyatları için, elektrik faturaları için, doğalgaz için de bir formül bulacak mı? dedi.

KÖPRÜ İŞLETMECİLERİNE SESİ ÇIKMIYOR
Akar, 2019 yılında Osmangazi Köprüsü için rakamın daha da artacağını belirterek, “Marketçilere, aracılara, halcilere fırsatçı diyen, ayar veren Erdoğan neden Köprü ve Tünel işletmecileri için sesini çıkarmıyor. Eğer samimi ise her yıl Milletin cebinden Milyarlar alan köprü ve Tüneller için sözleşmeleri gözden geçirsin Dolar kuruna göre değil TL’ye dönülsün” ifadelerini kullandı.

12 Şubat 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.