İzmit’in o mahallesi sit alanı ilan edildi!

İzmit’in o mahallesi sit alanı ilan edildi!

Haber albümü için resme tıklayın

İzmit’le ilgili 8 Şubat Cuma günü çok önemli bir karar alındı.
İzmit’in Kandıra yolu üzerindeki mahallelerinden biri olan ve bölgesindeki ormanlık alan içerisinde Nicomedia antik kentinin Helenistik Döneminde yapıldığı tahmin edilen yapılar bulunan Yassıbağ Mahallesinin bir bölümü sit alanı olarak ilan edildi.

KAÇAK KAZI YAPILMIŞ
Konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Bölgede 9 adet Temülüs ormanlık arazi içerisinde yer almaktadır. Temülüsler üzerinde kaçak kazılar yapılmıştır. Temülüslerin batı yönde ana yola (İzmit-Kandıra yolu) yakın vaziyette üç adet, aşağı kesimde güney yönde ise 6 adet olmak üzere toplam 9 adet temülüs varlığı belirlenmiştir. Temülüsler irili ufaklı 10-30 metre arasında değişen genişlik ve yaklaşık olarak 3-5 metre arasında değişen yüksekliklere sahiptir. Temülüslerin tarihlerini belirlememize yardımcı olabilecek herhangi bir taşınır veya taşınmaz kültür varlığına rastlanılmamasına rağmen Kocaeli genelinde bildiğimiz Helenistik Temülüsleri ile benzer bir tarih aralığının önerilmesi mümkündür” ifadelerine yer verildi.

TEMÜLÜS NEDİR?
Temülüs, Latince bir sözcük olup bir mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepeciklere verilen isim.

1. DERECE SİTE ALANI
Yassıbağ mahallesindeki bu bölgenin 1. Derece Arkeolojik Sit Potansiyeline sahip olduğunun altı çizildi. Öte yandan bölgede kaçak kazı tehlikesinin var olduğu ifade edildi. İzmit Belediyesi ve kültür müdürlüğü bundan böyle bu bölgede daha sıkı önlemler alarak bölgede kaçak kazılar yapılmasına engel olacak.

12 Şubat 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.