İşte yeni İzmit İHL

İşte yeni İzmit İHL

Büyütmek için resme tıklayın

Bu kentin en eski okullarından, 1960’lı yıllarda eğitim öğretime başlayan İzmit İmam Hatip Lisesi binasının yenilenmesi bir süredir gündemdeydi. Gerekli fikir alışverişleri yapıldı ve konuyla ilgili hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi.

PROJESİ TAMAMLANDI
İzmit İmam Hatip Lisesinin yeni binasının projesi bir süre önce tamamlanmıştı. Proje kent yöneticileriyle de paylaşıldı, görüşler alındı ve son hali ortaya çıkmış oldu. İşte yeni bina bu şekilde olacak.

YURT AYRI DEĞİL
İzmit İmam Hatip Lisesinin mevcut yerinde bir okul, bir de yurt binası yer alıyor. Yeni projede ise okul ve yurt binası aynı çatı altında yer alacak, bitişik olacak. Aynı zamanda okuldan yurda geçiş yapılabilecek. Yurt kapasitesi 120 öğrenci olacak.

50 METRE GERİYE
Yeni projedeki bir başka önemli detay okul binasının yeri. Daha önce Devlet Hastanesinin hemen önünden geçen İnönü Caddesinin hemen dibinden yükselen okul binası, yeni projede yaklaşık 50 metre geriye çekiliyor. Arka tarafındaki Bahtiyar Cumhuriyet Camiinin hemen bitişiğinden yükselecek. Bahtiyar Camii okulun uygulama camii olacak.

SPOR SALONU, MESCİT
4 katlı okul binasında toplam 27 sınıf ve 4 laboratuvar yer alacak. Binanın en üst katında 300 kişilik konferans salonu bulunacak. Alt iki katında ise 1000 kişilik mescit, 100 kişilik toplantı salonu ve sadece öğretmenler için yaklaşık 50 araçlık otopark yer alacak. Aynı zamanda 7 metre yüksekliğinde çok amaçlı spor salonu da bulunacak.

BAĞIMSIZ BİR PROJE
Yeni okul çalışmalarıyla ilgili En Kocaeli’ye bilgi veren İzmit İmam Hatip Okulu Koruma Derneği Başkanı Ali Ayaz şu değerlendirmeleri yaptı:
“Bizim arsamız toplamda 5 bin 350 metrekare. Okulun oturma alanı ise yaklaşık 2000 metrekare. Mevcut yerimize uygun olarak tamamen bağımsız bir proje hazırladık.

HER ŞEYİ HAZIR
Şu an itibariyle projesi tamamlandı. Zemin etütleri dahil her şeyi yapıldı. İhaleye hazır hale getirildi. Kent protokolü ile de görüştük. 15-20 gün içinde son noktayı da koymuş olacağız.
Köşedeki balıkçı ile büfe yerinde duruyor. Çünkü onlar ayrı parselde. Bizim onlarla bir sorunumuz yok. Eski acil servisin karşısındaki büfe ise mecburen kalkacak.

MART AYINDA İHALE
Milli Eğitim Müdürlüğü ile de gerekli görüşmeleri yaptık. Hedefimiz mart ayında ihaleye çıkmak. Ancak gönlümüz bir hayırsever eliyle çalışmalara bir an önce başlayabilmek.
Allah nasip ederse inşaatın 1.5 yılda bitmesini öngörüyoruz. Bu süre zarfında öğrenciler elbette açıkta kalmaz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü mutlaka uygun bir çare bulacaktır.

TEŞEKKÜR VE ARZU
Projenin bu aşamaya gelmesinde büyük katkıları olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere, önceki dönem Başbakan Yardımcımız Fikri Işık, Kocaeli Valimiz Hüseyin Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürümüz Rasim Çelik ve tüm Milli Eğitim camiasına şükranlarımı sunuyorum. İbrahim başkanımızın görev süresinin sonunda projeye sponsor desteğinde bulunmasını da canı gönülden arzu ediyorum.”

10 Aralık 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Uzuner inşaat - Hayırlı olsun eğitim adına yapılan herşey çok desteklenmeli, eğitimsizlik en büyük sorundur saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 13:39