Çınarlı Camiinde 4 metre derine inildi

Çınarlı Camiinde 4 metre derine inildi

+3
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit’in en eski camilerinden, yanındaki ulu çınar nedeniyle halk arasında “Çınarlı Camii” adıyla anılan orijinal adıyla Urgancı Ahmet Çelebi Camii, bir süre önce valilik tarafından ve güvenlik riski bulunduğu gerekçesiyle ibadete kapatılmış, camiyle ilgili restorasyon kararı alınmıştı.

İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ
İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon ihalesi yapılmıştı. Ancak restorasyona başlanmadan önce caminin yıkılıp aslına uygun olarak yeniden yapılmasına yönelik karar verdi. Mevcut firma ihaleyi yeni alınan karara göre gerçekleştiremeyeceğini bildirince sözleşme feshedilmiş ve yeni bir ihale yapılmıştı.

6 İSTEKLİ
Yenilenen ihalede 6 firma teklif verdi. -Akın İnşaat 2 Milyon 752 Bin lira, -Kutay Mühendislik 2 Milyon 719 Bin lira, – Yakupoğlu Restorasyon 2 Milyon 576 Bin lira, – Anke İnşaat 2 Milyon 471 Bin lira, – Aykaç İnşaat 2 Milyon 394 Bin lira, – Forum Restorasyon 2 Milyon 292 Bin lira, şeklinde tekliflerini sunmuştu.

EN DÜŞÜK İKİNCİ
İhale komisyonu incelemelerinin ardından işi Aykaç İnşaat’a verdi. Firmalar arasında en düşük ikinci teklifi veren Aykaç İnşaat, Çınarlı Camiindeki çalışmalara yaklaşık üç ay önce başladı.

4 METRE İNİLDİ
Çınarlı Camiinin altında bulunan temel ve yapıların zarar görmemesi için elle kazı işlemleri yapılmasına karar verilmişti.
Yaklaşık 3 aydır Çınarlı Camiinde elle kazı işlemleri yapılıyor.
Fakat yapılan bu zorlu kazı işlemlerinde büyük yol alındı.
Cami inşaatında yapılan elle kazılar neticesinde yaklaşık 4 metre derine inildi.
Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
İhale kapsamında iş bitirme süreci olarak 600 gün belirlenmişti.
Firma 2020 yılına kadar camiyi yetiştirmek için yoğun çaba harcıyor.

12 Şubat 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.