Suya indirim çıkmadı!

Suya indirim çıkmadı!

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısının hemen ardından İSU Gnele Kurulu gerçekleştirildi.

İSU’NUN KARI
İSU Genel kurulunda CHP grubu Kocaeli’de suya indirim yapılması için önerge verdi. CHP’nin önergesinde, “İSU’nun gorev ve sorumlulukları ile ilgili 2560 sayılı kanunun 2 nci maddesine gore, “içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyaçlarının her türlü yer altı ve yer ustu kaynaklanndan sağlanması ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması” yazmaktadır.
Yani iSU’nun asıl amacı kâr değil, vatandaşa hizmet etmektir. Kocaeli ilinin su ve kanalizasyon ihtiyacını karşılan İSU’nun, 2018 yılı faaliyet kârı 179.585.802TL’dir. Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıtılar göz önüne alınarak,

YÜZDE 40 İNDİRM TALEBİ
Mayıs 2019 itibari ile Kocaeli genelinde konut, sanayi ve ticari işletmelerde kullanılan içme suyu kullanımında net %40 oranında indirime gidilmesini talep ediyoruz.
Içme suyunun kutsal bir hak olduğunu düşünürsek, vatandaşın bir nebze rahat nefes alması için yapılacak bu su indiriminin, Kocaeli halkına fayda sağlayacağını düşünüyoruz.
Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak vermiş olduğumuz önergenin İSU genel kurulunda gündeme alınarak, meclis onayına sunulmasını talep ediyoruz” denildi.

KENTİMİZDE SU UCUZ
Bu önerge üzerine konuşan Tahir Büyükakın, “2018 yılında zaten zam uygulanması yapılmadı. Bunun İSU’ya maliyeti 150 milyon TL civarında oldu. Yani vatandaşa bir katkı yapıldı. Kocaeli, diğer belediyelerle kıyaslandığı zaman 20’nci sırada. Yani zaten su fiyatları kentimizde uygun.

İSU’YU YATIRIM YAPAMAZ HALE GETİREMEYİZ
Daha yapılması gereken ciddi yatırımlar var. Sizin teklifinizi anlıyorum. Yüzde 40 indirim yapalım dediniz. Siyasi bir teklif yaptınız. Ancak mali raporlara baktığımız zaman bunun popülist bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz. Bunu da siyasi yarış haline getirip İSU’yu yatırım yapamaz hale sokamayız.

MUHALEFETİN RAHATLIĞI
Siz muhalefet rahatlığıyla siyaset yapıyorsunuz. Ancak biz iktidarın sorumluluk bilinciyle bu önergenizi reddediyoruz” dedi ve suya indirim önergesi oy çokluğuyla reddedildi.

16 Mayıs 2019 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.