Araç bakımına 23 milyon gitti! Kavga etmeye devam edeceğiz!

İzmit Belediyesi’nin Nisan ayında gerçekleşen yeni dönemin ilk meclis toplantısında AK Parti’li Hayrettin Ünlü denetim komisyonu üzerinden Kardaş’a sorular yöneltti

Furkan Uğur
Furkan Uğur Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, yeni dönemin ilk meclis toplantısında denetim komisyon raporu üzerinde konuştu. Ünlü belediyede araç bakım giderlerinin geçen yıl 23 milyon liraya, cep telefonlarına atılan SMS mesajlarının ise 1 milyon 433 bin liraya mal olduğunu hatırlattı, araç kiralama ihalelerinin de detaylıca incelemesi gerektiğini söyledi. Ünlü şöyle konuştu:

BORCUN GELİRE ORANI YÜZDE 82

“Genel bütçede doğrudan temin ile yapılan işlerin toplam oranı yüzde 10 olması gerekirken 12,63 olduğu tespit edilmiştir. 2023 yılı içinde kısa ve uzun vadeli borçlar ile kredi borçları 890 milyon 885 bin lira olduğu görülmüştür. 2023 yılı bütçesinin 1 milyar 250 milyon TL olduğu göz önüne alınırsa, borcun bütçeye oranı yüzde 72’dir. Borçların bütçeye oranı gerçekleşen gelire baktığımızda yüzde 82’dir.

SMS’LERE 1 MİLYON 453 BİN TL

2023 yılında belediye aleyhinde 89 milyon 312 bin liralık icra işlemi başlatıldı. Bundan dolayı yüklü miktarda avukatlık ücretleri ve gecikme zamları tahakkuk etmiştir. İzmit halkını bilgilendirmek amaçlı 2023 yılında SMS mesajlarına 1 milyon 453 bin TL’lik ödeme yapılarak 132 milyon 750 bin adet mesaj atılmış.

ARABA BAKIMINA 23 MİLYON TL

2023 yılında yedek parça, bakım, yağ ve lastik gideri olarak 23 milyon TL harcanmıştır. Buna rağmen belediyemizin pek çok aracının tamir edilmediği görülmüştür. 2023 yılında davet usulüyle yapılan araç kiralama ihalesinde, işi verilen Asos firması belediyemize toplam 53 milyon 769 bin TL’lik fatura kesti.

ASOS İDDİALARINA BELEDİYE CEVAP VERMEDİ

Basında yazıldığına göre bu firmanın daha önce de ihaleye girmesine rağmen ihalesi iptal edilen bir başka firmadan araç kiralayarak bu araçları belediyemize oldukça fahiş rakamlara kiraladığı iddia edilmiştir. Belediyemizin bu iddialara cevap vermemesi nedeniyle belediye yönetiminin bu konuyu detaylıca incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

KARDAŞ: BÜTÇE HARCAMALARI USULE UYGUN

Ünlü’nün ardından söz alan meclis üyesi Yaşar Kardaş ise şunları söyledi: “Denetim komisyonu raporlarını burada ilk defa duymuyorsunuz. Doğrudan temin yönetimiyle yapılan bütçe harcamaları usule uygundur. En az 3 teklif alındığı tek firmanın olması halinde, ana bayi ve yetkili firma olduklarına dair dosya eklendi. Daha şeffaf olması için Çınar Satın alma uygulamasını kendi imkanlarıyla oluşturduğu incelendi. Bu sayede tüm esnaflardan da teklif alınabilmenin önü açılmıştır.

BORCUN BÜTÇEYE ORANI YÜZDE 44

Doğrudan teminin yüzde 10’dan yüzde 12,63’e yükseldiği tespit edilerek aynı zaman da bu oran Kocaeli’deki en düşük orandır. 2023 yılı sonu itibariyle 2024 yılına devredilen borç 890 milyon 885 bin TL olarak görülmüştür. 2024 yılı bütçesi 2 milyar 24 milyon TL’dir. Borcun bütçeye oranı yüzde 44 olarak gerçekleşmiştir. Bütçe içindeki tablo döviz üzerinden hesaplanırsa borç, 2018 yılında 207 milyon TL yani 38 bin 910 USD dolarıdır. 2023 yılı borç ise 891 milyon TL yani 27 bin 984 USD. Yani dolar bazında aslında borcumuz artmamış daha da düşmüştür.

SMS’LER ŞEFFAFLIK İÇİN ATILDI

Ekonomik şartların ve standartların olumsuz etkilemesi vergi borçları yeterince tahsil edilememiş ve belediyemizin gelirlerinin azaldığı görülmüştür. Bu durum nakit akışında olumsuzluk yarattığı için firma ödemelerine olumsuz yansıdığı tespit edilmiştir. Belediye adına atılan tüm mesajlar şeffaf olmak için özellikle ticaret yapan herkese mesajlar attık. İhaleler ve müdürlüklerin etkinlikleri, duyurular vatandaşlarımızı ilgilendiren konulardır. Belediyenin şeffaflık ilkesi gereği vatandaşlarımıza bilgiyi en hızlı ve en doğru şekilde iletme gayesi içerisinde oldu.

ARAÇ BAKIM ONARIMINDA RAKAM MAKUL

2023 yılı içerisinde belediyede bulunan bütün araçların bakım, onarım yağ, yedek parça, lastik vb giderleri yıllık 23 milyon TL’dir. Kiralama olması halinde bu miktar aylık 32 milyon TL olacaktı. Bu gibi bir rakamın ödenecek olması sebebiyle makul bir rakam olduğu görülmüştür. Burada kiralamadan ziyade araçların satın alınmasının ne kadar tasarruflu olduğu apaçık ortadadır.

ARAÇLAR İZAYDAŞ YOLUNDA ARIZALANIYOR

Yedek parça ve araç arızları konusunda tarafımıza verilen yanıt ülkenin geldiği ekonomik durum itibariyle yedek parça fiyatlarının ciddi artış göstermesi nedeniyle firmaların yedek parça stoğu yapamadıkları bu yüzden malzeme tedariğinin geç yapıldığı, arızaların bir çoğunun İZAYDAŞ yolunun çok kötü olmasından kaynaklandığını tespit edilmiştir. 12 ilçe arasında bir tek İzmit Belediyesi’nin kötü yola sokulduğu ve o yolda ciddi arızalara ve kazalara neden olduğu denetim komisyonunda dile getirilmiştir.

MİLLET İÇİN KAVGA ETTİ

2019 yılı itibariyle İzmit Belediyesi’nde gündeme gelen araç satın alım için kredi onayı teklifi istenilen 55 milyon TL değeri karşılanmadığı için bütün araçlar satın alınamamış, kalan araçlar kiralanmak zorunda bırakılmıştır. Hem bunlara neden olup hem de belediyenin zarara uğratıldığını söylemek doğru değildir. Bütün araçların her şeye rağmen satın alındığı bilgisi bütün komisyon üyelerimize iletildi. Bu seçimlerde halk asıl denetçi oldu. Fatma başkanım araçlar için kavga etti. Millet için kavga etti. Cumhuriyet Parkı için kavga etti. Kimsenin tarla kavgası için kavga etmedik. Kavga etmeye devam edeceğiz.”

20 Nis 2024 - 20:35 - Siyaset

Mahreç  Furkan Uğurgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İzmit Belediye Başkanı kim olmalı?