Körfez Belediyesi’nden Sayıştay Raporu açıklaması

Körfez Belediyesi, İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir’in 2022 Sayıştay Raporları üzerinden yönelttiği iddialara karşı açıklama yayınladı

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Körfez İlçe Başkanı Mehmet Candemir, parti il binasında gerçekleşen basın toplantısında Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt’e 2022 Sayıştay Raporları üzerinden yüklenmişti. Candemir Körfez Belediyesi’nde 45 usulsüzlük tespit edildiğini söylemiş ve ayrı ayrı eleştirilerde bulunmuştu. Körfez Belediyesi’nden basında yer alan ilgili haberlere yanıt geldi.

RAPORLAR HERKESİN ERİŞİMİNE AÇIK

İşte o açıklama: Bilindiği üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi belediyeler de, düzenli olarak Sayıştay denetçileri tarafından denetlenir ve denetim süreci sonrasında tespiti yapılan bulgular raporlanarak kamuoyuna açık bir şekilde duyurulur ve bu raporlar da herkesin erişimine de açıktır.

RUTİN EKSİKLİKLER

Sayıştay tüm incelemelerini evraksal olarak yapar, evraksal anlamda ki tesbitleri ve bulgularının düzeltilmesini ister. Sayıştay, tüm belediyelerde olduğu gibi belediyemizde de yaptığı rutin ve dönemsel incelemelerinde düzeltilmesini talep ettiği bulgular ve eksiklikler tespit etmiştir.

ÇOĞUNLUĞU EVRAK DÜZELTMELERİ

Sayıştay’ın tespit ettiği bulgular çoğunlukla evraksal anlamda yapılacak düzeltmelerdir.  Örneğin, mülkiyeti Belediye adına tescil edilmiş olan taşınmazların kayıtlarının demirbaş listelerinde olmaması. Söz konusu taşınmazlar, yapılan uygulama ve kursak kesimlerdeki toplulaştırma ile elde edilen taşınmazlar olup, hemen demirbaş listesine kayıtları yapılmıştır.  Taşınmazların Cins değişikliği çalışmaları da devam ediyor.

KAYIP ARAÇLAR HAKKINDA 

Kayıp araçlar olarak belirtilen eksiklik, söz konusu araçlar, 1968 modelden başlayan, 1981,1982, 1995, 1997 ve 2006 model araçlardır. Bu araçlar başka belediyelere hibe edilmiş, hurdaya ayrılmış veya encümen kararı ile satılmış, bizim demirbaş envanterinden düşülmüş, fakat aracı alan kurum veya şahıs tescilini üzerine almadığı için Türkiye Noterler Birliği kayıtlarından tescil bilgileri değişmemiş araçlardır.

BORÇLAR YAPILANDIRILDI

Belediyemize ait SGK ve Vergi Borçlarımızın anaparası ve faizleri bu yıl içerisinde, 2023 yılında çıkartılan yapılandırmadan faydalanılarak faize silinmiş, anaparası da gayrimenkul trampalarla ödenerek belediyemiz Vergi ve SGK borçlarından kurtarılmıştır.

MECLİS KARARLARININ ALINMASINDA EKSİKLİKLER

Kamu kurum ve kuruluşlarına tüm belediyelerin yaptığı gibi bizde ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olduk ve oluyoruz. Başta okullarımız, ibadethanelerimiz, Sağlık kuruluşlarımız olmak üzere acil ihtiyaçlarının karşılanmasında meclis kararlarının alınmasında eksiklikler olmuş olabilir, bu eksiklikte kamu taleplerine dönük 2023 yılı içersinde aldığımız genel bir meclis kararıyla giderilmiştir.

ACİL İHTİYAÇLAR İÇİN AÇIK İHALE YÖNTEMİ KULLANILDI

Yapım ihalelerinde özellikle acil ve öngörülemeyen ihtiyaçların daha hızlı karşılanması, doğrudan temin yöntemini fazla kullanmamak ve doğrudan temin limitlerinin de aşılmaması için genel işleri içeren ve bayındırlık birim fiyatlarını esas aldığımız açık ihale yöntemi kullanılmıştır.

AMAÇ PROJENİN HIZLANDIRILMASI

Örneğin bir kurumun veya belediyemize ait acil bir işin yapılmasında projesinin hazırlanması, ihale günü alınması, ihale edilmesi, karara bağlanması işin gecikmesine sebebiyet vermektedir. Bu sebeple bu ve benzeri işler bayındırlık birim fiyatlarını esas alan ama açık ihale yöntemiyle yaptığımız işlerdir.

İŞYERİ RUHSATI BEYANI

İş yeri ruhsatını belediyemizden değil de farklı kurumlardan alan işyerleri belediyemize de beyanda bulunmadıkları için Çevre Temizlik Vergisi tahakkuk ettirilememiş olup, eksiklik tespitinden sonra hemen sisteme dahil edilme çalışmaları başlatılmıştır. Gerek ruhsatsız yerler gerekse de Çevre Temizlik Vergisi ile ilgili eksikliklerde ivedi olarak giderilmeye başlanmıştır.

MUHALEFET DE DESTEK VERMİŞTİ

Ayrıca, Körfez belediyesi tarafından sunulan çeşitli hizmetlerde, belediye personeli, belediye şirketi çalışanları, meclis üyeleri vb kişilerin meclis kararı ile belediye tesis ve iştiraklerinden indirimli faydalanması hususunu muhalefetin de desteği ile belediye meclisinden oy birliği ile geçen bir karardı fakat mevzuat yönünden değerlendirilerek uygulama iptal edildi.

MAKSATLI VE İYİ OLMAYAN YAKLAŞIM

Bu ve benzeri hususların Sayıştay bulguları doğrultusunda çalışma ve düzeltme işlemleri yapılmış ve yapılmaktadır. Tüm bu hususlarla ilgili olarak belediyemizden bilgi almadan, kamuoyunu yanıltıcı şekilde Körfez Belediyesi için ‘usulsüzlük var’ gibi söylemlerle açıklamalarda bulunmak, maksatlı ve iyi niyetli olmayan bir yaklaşımın sonucudur.

28 Kas 2023 - 15:02 - Belediyelergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Maliyeci - Taşınmazların kaydının, demirbaş ile ne alakası var?

TAŞINMAZLAR: 250 -arazi ve arsalar hesabına kaydedilir.

DEMİRBAŞLAR ise; 255- demirbaşlar hesabına kaydedilir.

Sayıştay seneye, bu kez de yanlış yere kayıt yapmışsınız demesin. :))

Bkz. Mahalli İdareler Detaylı Hesap Planı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 19:31


Anket İzmit'te CHP Belediye Başkan adayı kim olmalı?
Tüm anketler