CHP’li Taşdemir: Büyükşehir’in bütçesine evet diyeceğiz. Çünkü…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı 2. birleşimi bugün gerçekleştiriliyor. Gündemde Büyükşehir’in 2023 yılı mali bütçesi var

Talha Yıldırım
Talha Yıldırım Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kasım ayı meclis toplantısının 2. birleşimi bugün Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesinin 23 Milyar lira olarak tahmin edilen 2023 yılı mali bütçesinin karara bağlanacağı meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesinin performans raporu da açıklandı.

BÜTÇEYİ KABUL EDECEKLER

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 2023 yılı mali gündemiyle ilgili açıklamalarda bulunmak için kürsüye çıkan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili ngin Taşdemir, CHP ve İyi Parti adına yaptığı açıklamada, bütçeyi kabul edeceklerini söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

23 MİLYAR

Bütçe adına konuşmayı Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti adına yaptığımı belirtmek isterim. 2023 yılı bütçesinin Kocaeli halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Değerli arkadaşlar, büyükşehir belediyemizin 2023 yılı tahmini bütçesi 23 milyar liradır. Bütçeye geçmeden önce dikkatimi çeken bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin fotoğrafını yerel yönetimlerin bütçesine bakarak anlayabiliriz.

ASGARİ ÜCRET 21 BİN LİRA OLMALIYDI

Mesela 2020 yılındaki bütçe 2 milyar 775 milyon lira iken, 2023 yılı bütçesi bunun yaklaşık 9 katı. Yani bütçe 3 yılda 9 kat artmış fakat asgari ücret ise 2.5 kat artmış. Oysa asgari ücretin yerel yönetimler gibi arttığını düşünmüş olsaydık bugün asgari ücret yaklaşık 21 bin TL olması gerekirdi. Bu çelişkiye de dikkatinizi çekmek istedim. Büyükşehir bütçemiz 2022 yılı bütçesine göre yaklaşık yüzde 100 oranında artmıştır.

250 MİLYON ÇOK YETERSİZ

Bütçenin Gider kalemlerinin 1/3 ’ünü Fen İşleri ve Ulaşım Dairesi oluşturmakta, Bütçenin önemli bir kısmının Fen İşlerine harcanacak olması olumlu bir gelişmedir. Çevre Koruma Dairesine ciddi bir bütçe ayrılmış. Umarız bu bütçeyi doğru bir şekilde harcarsınız. Bir daha kentimizde çevre faciaları yaşanmaz. Özellikle kentimizin deprem bölgesinde olması sebebiyle ve geçtiğimiz günlerde kendini maalesef ki tekrar hatırlatan deprem gerçeği ortada duruyorken Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığına 250 milyon lira ayrılmasının çok yetersiz olduğunu düşünüyoruz.

MUHTARLIK DAİRE BAŞKALIĞINA 750 MİLYON

İlgili daire başkanlığına çok fazla önem verilerek faaliyet alanının genişletilmesi gerekiyor. Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına 298 milyon ayrılmış. Bunun 244 milyonluk kısmı ile mal ve hizmet alımının yapılacağını görüyoruz. 244 milyonluk hizmet alımı fuar v.b organizasyonlar için mi harcanacak? Muhtarlık Dairesi Başkanlığına 750 milyon liralık olağanüstü bir bütçe ayrılmış. Geçtiğimiz yıl ki bütçesi ile kıyasladığımızda kat be kat arttığını görüyoruz. Muhtarların bütün taleplerini yerine getirilecek olması, en azından sorunların bir nebze azalacağını gösteriyor.

YETERSİZ KALACAKTIR

Gelirler kısmında yaklaşık 20 milyar TL Merkezi İdareden gelmekte. Sermaye Geliri kısmında ise 1 milyar 396 milyon lira görünmektedir. Sermaye geliri, arsa ve bina v.b satışlardan elde edilecek gelirleri kapsamaktadır. Başkandan 1 milyar 396 milyon liralık gelir karşılığında büyükşehire ait nerelerin satılacağını öğrenmek istiyoruz Performans programına kısaca baktığımızda 2023 metro hattı hedef 40 km olarak görülüyor. Burada belirtilen 40 km hangi güzergahı kapsıyor? Tramvay hattı hedef 12 km olması. Otopark yapım hedefinin 3 tane olması çok ama çok yetersizdir. Tır Parkı ile ilgili hedef 200 araçlık. Kentimizin bir liman şehri olduğunu düşünürsek özellikle Körfez ve Derince ilçelerimizde sokak aralarında sürekli artan tır parklanmasını düşünürsek 200 araçlık bir park yetersiz kalacaktır.

HANGİ KRİTERLERE GÖRE?

Atık ve Bertaraf Tesisi için 562.000.000-TL ayrılmış Bu Kandıra’da yapmayı düşündüğünüz Çöp Fabrikası için mi yoksa Hereke’de yapılması düşünülen Atık Tesisi için mi? Destek olarak gübre geçen yıla göre 10 kat artmış çok olumlu olduğunu söyleyebilirim. Fakat çiftçilerimize verilecek tohum geçen yıla göre azalmış görünüyor.
Sosyal Yardım olarak vatandaşlara 450 trilyon para ayrılmış.
Aslında bu rakam bile Kocaeli’de ki yoksulluğun geldiği durumu özetlemek için yeterli bir sebep olsa gerek…
Sn Başkan bu sosyal yardımların dağıtılıyor olması çok olumlu bir çalışma fakat sizden şunu öğrenmek istiyoruz?
Bu yardımları hangi kriterlere göre dağıtıyorsunuz?
Dağıtırken neleri baz alıyorsunuz?

PIRIL PIRIL AKAN TEK BİR DERE YOK

Şimdi bu bütçeden sonra önümüzde yıl bu meclisin 1 bütçe daha yapma hakkı kalıyor.
Fakat bu meclis yaptığı bütçenin de 3 ayını göreceği için aslında en önemli bütçe bana göre 2023 yılı bütçesi yani şuan oylayacağımız bütçedir.
Dolayısıyla Sn Başkanın görev süresi olarak 15 ay gibi kısa bir süresi kalmış oluyor.
5 yıllık seçim beyannamesine baktığımızda geride kalan 3.5 yılda aslında vaat ettiklerini yapmış mı yapmamış mı? Bunu da kısaca gözden geçirelim.
⦁ Mesela 3.5 yıl önce Sn Başkan “Akıllı Teknolojilerle Kocaeli’nin havasını suyunu toprağını” koruyacağız demiş.
Oysa şuan Kocaeli’de berrak ve pırıl pırıl akan tek bir dere bile neredeyse yok.

8 YILDIR ÇÖZÜLMEMİŞ

⦁ Fabrikalar filtrelerini denetimlerde açıyor ve diğer zamanlarda zehirli gazlar maalesef hava salınıyor. Bu konuda ciddi bir denetim sağlanması gerekiyor.
⦁ Atık Bertaraf Tesisinin büyük bir ihtiyaç olduğu söylenmesine rağmen yaklaşık 8 yıldır hala çözülememiş.
⦁ Mesela 3.5 yıl önce Sn Başkan “Güvenli Kolay ve Konforlu Ulaşım” demiş.
Oysa bu şehirde çalışan kesim neredeyse günün 3 saatini yollarda işine veya evine gitmek için geçirmekte
Aracı olmayanlarda ufacık araçlarla balık istifi 1 saati aşan yolculuk ile evine ulaşmaktadır.

EVİNE TAŞINMIL BİR AİLE VAR MI?

⦁ 45 aylık sürede 1500 metre çift hat tramvay yolu devam ediyor.
⦁ Hizmete giren “metro” hattı ise hiç yok.
⦁ Yahya Kaptan-Kocaeli Stadyumu Tramvay Hattı projeniz vardı. Hala bir gelişme yok.”
⦁ Beyannamenizde Körfez-Derince ,İzmit-Kartepe metro hattını taahhüt etmiştiniz. Geçen yıl mecliste akıbetini sormuştuk sizlerde şimdilik bundan vazgeçtiğinizi belirtmiştiniz.
⦁ “Kocaeli Değerleri İle Güçlenecek” denilmiş ama Kocaeli denilince marka nedir? Diye sorsak sanayi,liman ve lojistik akla gelmektedir.

⦁ Yine Sn Başkan 3.5 yıl önce “Yatay ve Estetik Şehirler” denilmiş oysa 15 ay gibi bir süre kalmasına rağmen hala Kentsel Dönüşüm ile ilgili evine taşınmış bir aile var mı?

Bu konuda en büyük eksiklik bölgeyi riskli alan yaparak vatandaşın elini kolunu bağlayan işleyiştir.
Çünkü öncelikli olarak Kentsel Dönüşüm Yasaları ile ilgili değişiklik yapılarak dönüşümün önü açılmalıdır diye düşünüyoruz.

VERİ SUNMUYORSUNUZ

⦁ “4 mevsim Kocaeli’nin turizm kenti” olacağını vaat etmişsiniz.
Fakat bir türlü kentimize 2019-2022 arasında kaç tane turist geldiği ile ilgili bir veri sunmuyorsunuz.

⦁ Kocaelispor ile ilgili 3.5 yıl önce aynen şöyle demişsiniz “Şehrin Tüm Paydaşlarıyla Sahiplenilmesi, Kulübün Sağlam ve Sürdürülebilir Ekonomik Bir Yapıya Kavuşturulmasını” sağlayacağız .

Oysa Kocaelispor’un elindeki mülkler satılmasına rağmen milyonlarca lira katkıda bulunmanıza rağmen hem başarısız oldu.
En son Kocaelispor basın sözcüsü şuan kulübün 50 milyon lira borcu olduğunu beyan etti.
Hakkınızı yemiyorum ciddi destek sağladınız.
Fakat ya yönetim yada yönetimsel hatalardan kaynaklı takım kötü duruma düştü.

KRONİKLEŞMİŞ SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ MÜ?

⦁ “Köy Yerleşik Alanlarına Tersine Göç” projeniz vardı. Bu konuda nasıl bir çalışma yaptınız? Köylere göç eden vatandaşımız var mı?
⦁ “Tasarruf ve Kaynak Üretimi” yapılacağını yani belediyemizin öz kaynakları güçlenecek ve şehrin gelişim-dönüşümü sağlanacak demişsiniz.
Bence en başarılı olduğunuz konu budur. Şöyle ki, Darıca- Gebze Metro Hattı için bakanlıktan 5 milyar,
Şehir Hastanesi Tramvay Hattı için 800 milyon ödeyecek.
Sorun işte burada başlıyor. Tamam kaynak sorunu yok ama bu devasa kaynaklar ile kentin kronikleşmiş sorunları çözüldü mü?

ORTADA BİR ŞEY YOK

⦁ “Güney Marmara Otoyolu’nun 60 km’sinin yapımı bitecekti.
⦁ “Gölcük-Başiskele Güney Toplama Yolu” ve “Karadeniz Sahil Yolu” yapılacaktı. Güzergah belli olmasına rağmen hala ortada bir şey yok.,
⦁ İzmit-Gölcük arasında alternatif koridor yollar yapılmadı.
⦁ “Lojistik Köy” projeniz vardı. Gebze ve Kartepe’de 2 adet yer belirlendi. Fakat bu projeye de başlanmadı.
⦁ “Kartepe’de Yeni Turizm Alanlarının” faaliyete sokulacağı belirtilmişti. Özellikle kayak alanlarının olduğu alanlardan bahsetmiştiniz.
Fakat hala Kartepe’de ki kayak alanları 1 kişinin tekeline bırakılmış. Bu firmada resmen o alanı parselleyip istediği gibi kullanmakta.
⦁ Kartepe’de “Yeni Adliye Kompleksi” için yer ayrıldı fakat bir türlü kurulamadı.

BİR ÖĞÜN YEMEK

Sn Başkan değerli meclis üyesi arkadaşlarım,
Buna benzer onlarca yapmayı vaat ettiğiniz ve şuana kadar yapılmamış projeler var.
Fakat biz sadece sizi eleştirmek istemiyoruz.
Sizlere çözüm önerilerimiz de var.
Örneğin, son günlerde sıkça gündemde olan öğrencilerimizin yeterli beslenme sorunu ile ilgili,
Büyükşehir olarak İlk ve orta dereceli okullarda bir öğün yemek verilmesini sağlayabilirsek çok kıymetli bir iş yapmış oluruz.

TÜM AİLELERİ MUTLU EDECEĞİZ

Kocaeli’de anaokulunda 53.895, ilkokul 135.430, ortaokul 123.445
Öğrencimiz okuyor. Toplam 312.770 öğrenci
Bunun %8 i özel okul olduğu için yani 25.000 öğrenciyi çıkardığımızda
geriye 287.000 öğrenci kalıyor.
Bir öğrenci 1 yılda 180 gün okula gidiyorsa
287.000x180x20-TL=1.033.000.000-TL yapıyor.
Yani 1 milyar TL lik bir para ile Kocaeli’de neredeyse tüm aileleri mutlu edeceğiz.
Ve sağlıklı bir neslin büyümesine vesile olacağız.
En azından ekonomik krizi atlatana kadar bunu yapmalıyız.

SAYISININ ARTMASI GEREKİYOR

Ulaşım ve beraberinde Trafik sorununu azaltmak için
Seçim Beyannamenizde Körfez Ray projeniz vardı.
Maramaray ile bağlantılı Gebze-Adapazarı arasında banliyö hattı yapılması.
Gebze-Adapazarı banliyö hattı yeterli sefer sayısı ve sık istasyon ağı ile devreye sokulursa ulaşımda ve trafikte ciddi bir rahatlama sağlayacaktır. Diğer bir konu, Ukome tarafından otobüslerde balık istifi gibi yolculuğun önüne geçmek için sabah ve akşam saatlerinde vatandaşın yoğun olarak toplu taşımayı kullanmış olduğu saatlerde ek seferleri ve araç sayısını artırmak gerekiyor.

ARAÇ YOĞUNLUĞU

İzmit eski Perşembe pazarı alanına Kent Meydanı yapıyorsunuz.
Bundan kaynaklı ciddi bir otopark sorunu oluştu.
Carrefour’un olduğu alan kiralanabilirse burası geçici otopark yapılarak kent merkezinde ki otopark sorunu bir nebze rahatlayabilir. Aynı şekilde Gebze merkeze yakın bir alanda kiralama yöntemi ile bir alan otopark yapılabilirse oradaki araç yoğunluğu azalmış olur kanaatindeyiz.

KAYNAK ÇOK AMA İEKSİK DE ÇOK

Sayın Başkan kaynağımız çok ama kentimizin eksiği de çok
Biz sorumlu muhalefet anlayışımız gereği 2023 bütçesine evet oyu vereceğiz.
Amacımız, sizlere bu bütçede destek olarak kentin sorunlarının bir an önce çözülmesine katkı sunmak.
Umarız vatandaşlarımız bu kentte yaşadığı için kendini ayrıcalıklı ve mutlu hisseder.

29 Kas 2022 - 15:29 - Belediyeler

Muhabir  Talha Yıldırımgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket AK Parti’den kimler Kocaeli milletvekili adayı olmalı?
Tüm anketler