Prof.Dr.Recep Tarı: Rektör olursam direkt gaza basacağım!

Kocaeli Üniversitesi rektör adaylarından, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Tarı adaylık sürecini gazetemize anlattı. Yaklaşık 30 yıldır KOÜ’de görev yapan Recep Hoca hem mütevazı hem de iddialı

Talha Yıldırım
Talha Yıldırım Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Üniversitesinin yeni rektörü olabilmek için toplam 22 aday başvurdu. Başvurunun ardından YÖK’te mülakata giren adaylar bugünlerde büyük bir heyecanla Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanacak kararnameyi bekliyor. Rektör adaylarından biri olan, 1992 yılından bu yana Kocaeli Üniversitesinin çeşitli kademelerinde görev yapan Prof. Dr. Recep Tarı, En Kocaeli Gazetesini ziyaret ederek rektör adaylığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“BEN KİMİM?” DAHA ÖNEMLİ

Kocaeli Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin kurucu dekanı olan ve halen bu görevine devam eden Recep Tarı, neden rektörlüğe aday olduğunu şu ifadelerle anlattı:
“Rektörlüğe aday olan herkes ‘Ben şunu yapacağım, bunu yapacağım’ der. Elbette herkesin düşüncelerine saygım var. Ama bence ne yapacağımdan çok ‘Ben kimim, daha önce ne yapmışım?’ kısmı önemli.

MTTB EKOLÜNDEN

Öncelikle İzmitliyim. İzmit Kadıköy Mahallesindeki Atatürk İlkokulu mezunuyum. Ortaokulu Namık Kemal Lisesinde okudum. İzmit Lisesine kaydoldum, bir yıl sonra Endüstri Meslek Lisesine geçiş yaptım.
1975 yılında Lise son sınıftayken Milli Türk Talebe Birliğinin Kocaeli’ye şube açtığını gördüm ve esas kimliğimi bulma yoluna da o zaman girmiş oldum.

ERZURUM’DAKİ İZMİTLİLER

1976’da Erzurum Atatürk Üniversitesini kazanıp oraya gidince Milli Türk Talebe Birliği ekolünde Yusuf Ziya Kavakçı, Ali Şafak, İhsan Süreyya Sırma, Şerafettin Gölcük gibi hocaların etrafında büyüyüp geliştik. Biz Üniversitedeyken de hemşehrilerle de buluşurduk. Biz Atatürk Üniversitesinde yaklaşık 15 İzmitli olarak buluştuk. Hüseyin Karaosmanoğlu, Ahmet Karaosmanoğlu, İsmail Karaosmanoğlu, İlyas Uzuner, Fikret Ak, Ahmet Uzar, Faruk Beşer gibi isimlerle Atatürk Üniversitesinde hep beraberdik. En küçükleri de bendim.

“REKTÖRLÜK OLMADI, BARİ YARDIMCILIĞI OLSUN” DEMEM

Ben rektörlük için daha önce de aday olmuştum. Sadettin Hoca rektör olduğunda ben şöyle düşündüm: “O benim sadece rakibimdi, düşmanım değil. Dekan dekanımızdır, rektör rektörümüzdür, gider hayırlı olsun derim. Yakın destekçileri bir dağılsın ben bir hafta sonra falan gideyim.’ Ben böyle düşünürken seçimin hemen arkasından Sadettin Hoca direkt aradı. ‘Hocam, seçim geride kaldı. Lütfen gelin görüşelim’ dedi. Hocayla o dönem görüştüğümüzde çok samimi bir şekilde beraber yönetmeyi teklif etti ama ben bunu yapmak istemedim. Çünkü ‘Rektörlük olmadı, bari yardımcılığı olsun’ demem, böyle bir algı oluşmasını da istemedim.

15 TEMMUZ’DAN SONRA

Sadettin Hoca göreve başladığından itibaren prensip olarak uzak durdum. Ta ki 15 Temmuz’a kadar. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sadettin Hoca, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünün başına geçmemi istedi. Baktım ki hem çok hasbi bir teklif, hem de 15 Temmuz’dan sonra devlete sahip çıkmaktan kaçmamak lazım. Hep birlikte enstitüyü üniversitenin vitrini haline getirdik. Hem fiziki şartları hem de çalışma şartlarını iyileştirdik, enstitüyü müstakil binaya kavuşturduk.

SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİNİN KURULUŞUNU TAMAMLADIK

Bu eylülde Enstitü Müdürlüğü görevim bitiyordu. Dolayısıyla ‘Artık görevim bitiyor, ben de kenara çekilir, başka işler yaparım’ diye kafamda tasarlıyordum. Geçtiğimiz nisan ayında siyasal bilimler fakültesi açılınca rektör hoca beni davet etti, siyasal bilgiler fakültesinin kurucu dekanı olmamı istedi. Ben de kabul ettim. Geçen zaman zarfında Siyasal Bilgiler Fakültesinin kuruluşunu tamamladık. Şu an bütün organları işler vaziyette.

SADETTİN HOCA ADAY OLMAYINCA ADAY OLDUM

Dekan da olduktan sonra hem şehir hem de üniversite içindeki dostlar ziyarete geliyorlar, ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletiyorlar. Onların hepsi rektörlüğe aday olmam için beni teşvik ettiler. Ben de bunu diyenlere ‘Rektör Hoca üçüncü dönemine devam etmek istiyor. Öyle hissediyoruz. Dolayısıyla dekan olarak rektör hocanın karşısına çıkmam, çıkamam’ dedim. Ta ki Sadettin Hoca üçüncü dönem için aday olmayacağını açıklayınca vicdanen rahatlayarak rektörlüğe müracaatımı yaptım.

MÜLAKAT GÜZEL GEÇTİ

YÖK’te gerçekleştirdiğimiz mülakat gayet güzel geçti. Kaliteli, saygın insanlar. Komisyondaki hocaların bakışlarından, tepkilerinden mülakatın iyi geçtiğini hissettim.

REKTÖRLÜK ÖNCESİ TÜM GÖREVLERİ YAPTIM

Üniversitede 4 hiyerarşik kademe vardır; Anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı, dekanlık ve rektörlük. Ben bu hiyerarşinin bütün basamaklarını, rektörlük hariç tamamladım. 30 seneden fazla anabilim dalı başkanlığı, 15 yıldan fazla bölüm başkanlığı yaptım. 2 dönem enstitü müdürlüğü yaptım. Şu anda da Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanlığı yapıyorum. Dolayısıyla rektörlük öncesi bütün hiyerarşik kademelerde görev yaptım. Üniversitenin bütün envanterini, mekanizmalarını ve işleyişini bilen bir insanım.

ÇIRAKLIK, KALFALIK DÖNEMİM OLMAYACAK

Hiç idari tecrübesi olmayan birisi için ‘Yahu bu adam bu işi burada öğrenecek’ diye düşünebilirler. Ama Recep Hoca direksiyona geçtiği anda hemen gaza basacak bir insan. Yani rektör olursak bir çıraklık, kalfalık dönemi olmayacak. Doğrudan gaza basabilecek bir insanım.

YARDIMCILARIMI DA YETİŞTİRDİM

Şimdi, rektör adaylarından üniversitenin de şehrin de beklentisi var. Ben Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümünün kurucu bölüm başkanıyım. Burada kurucu bölüm başkanlığı yaparken yanımdaki yardımcılarımı da sekreteri de yetiştirdim. Dolayısıyla yanımda çalışanların hepsi fakülte sekreteri veya üniversite daire başkanı oldu. Yani ben Recep Hoca olarak rektör olduğumda üniversitenin ve şehrin beklentisini karşılayacağıma inanıyorum.

GÜVEN VE HUZUR ÖNEMLİ

Benim görev yaptığım yerlerde güven ve huzur ortamı olur. İnsanların her türlü kaygı ve kavgadan kurtulup işe odaklanmalarını sağlarım. Rektör olursam insanlar kaygılarından sıyrılıp işe odaklanacaklar ve rahat çalışacaklar diye düşünüyorum.

RECEP TARI BABACANDIR

Ben bugüne kadarki idari hayatımda şunu gördüm: Çok demokratik bir yönetici olursanız bunu acizlik gibi algılayıp üzerinize çıkıyorlar. Çok despotik bir yönetici olursanız bu sefer de sadece korkudan dolayı iş yapıyorlar. Bu yüzden Türk tipi yöneticiliğin tatlı sert olması gerektiğine inanırım. Recep Tarı da böyledir. Babacandır, sevecendir. Ancak hak hukuk konusunda aslan kesilir. Hele başkalarının hakları konusunda gereği neyse onu yapar.

AŞIRILIKLARI SEVMEM

Uçlarda değil merkezde, ortada yer alan bir kişiyim. Aşırılıkları sevmem. Rahat ulaşılabilen ve problem çözen bir akademisyenim. Kızarım ama kin tutmam. Hem üniversitenin hem şehrin beklentilerini karşılama konusunda iddialıyım.

TÜM MESAİMİ KOÜ’YE AYIRIRIM

Bu benim 3.rektör adaylığım. Ben hiçbir seçimde rakiplerimi değil kendimi anlattım. Şu anda da yapmaya çalıştığım şey o. Olursa olur. Şayet görev verilirse, tüm mesaimi üniversiteye ayırırım. Olmazsa olmaz. Yoluma, akademik hizmetime devam ederim.”

RECEP TARI KİMDİR?

İzmit Kadıköy Mahallesi Atatürk İlkokulu mezunu.
İzmit Namık Kemal Ortaokulu’nun ilk mezunlarından.
İzmit Lisesine girdi, sonra Endüstri Meslek Lisesine geçti, Motor Bölümünden mezun oldu.
1976-80 arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesinde okudu.
1981-1991 arasında Erzurum Atatürk Üniversitesinde asistan, doktor ve yardımcı doçent oldu.
¬Selçuk Üniversitesinden davet alarak Konya’ya gitti, 3 yıl bölüm başkanlığı yaptı.
1993’de Kocaeli Üniversitesi Kurucu Rektör Atıf Ural’dan doğrudan teklif aldı. O tarihlerde memleketine döndü. O tarihlerden bugüne kadar Kocaeli Üniversitesinde görev yaptı.
1999’da profesör oldu.
30 yıldan fazla Anabilim Dalı Başkanlığı,
15 yıldan fazla bölüm başkanlığı yaptı.
İki dönem Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimsel Enstitüsü Başkanlığı görevini yürüttü.
Halen Kocaeli Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kurucu Dekanı.
Evli, 3 çocuk ve 4 torun sahibi.

# KOÜ'NÜN YENİ REKTÖRÜ KİM OLACAK İLE İLİŞKİLİ:

28 Kas 2022 - 18:00 - Güncel

Muhabir  Talha Yıldırımgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

vatansever - kendisi dahil, izmitli diye saydığı isimlerin hiç biri izmit in yerlisi değil,

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Kasım 10:09


Anket AK Parti’den kimler Kocaeli milletvekili adayı olmalı?
Tüm anketler