David People’dan fesih açıklaması: Hiçbir şekilde denetlemeye gelmediler

İzmit Yahya Kaptan’ın gözde mekanlarından David People’ın sözleşmesi geçtiğimiz günlerde feshedilmişti. Firma işletmecileri bugün düzenledikleri basın toplantısında sözleşmenin feshiyle ilgili açıklamalara bulundu

Talha Yıldırım
Talha Yıldırım Tüm Haberleri
David People’dan fesih açıklaması: Hiçbir şekilde denetlemeye gelmediler
David People’dan fesih açıklaması: Hiçbir şekilde denetlemeye gelmediler
Haber albümü için resme tıklayın

17 Kasım günü toplanan İzmit Belediyesi Encümeninin gündem konularından biri David People adlı iş yerine dair Emlak İstimlak ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün yazılarıydı. İlgili müdürlüklerin yazısına istinaden iş yeri sözleşmesinin, sözleşmeye aykırı proje yapıldığı gerekçesiyle feshedilmesi talep edildi.

SÖZLEŞMESİ FESHEDİLDİ

2016 yılında Yiğitbay Metal Geri Dönüşüm firmasına 10 yıllığına kiraya verilen söz konusu alandaki projede sözleşmedeki projeden farklı bir proje yapıldığı tespit edildi. Bunun üzerine kiracıya ekim ayında söz konusu yerin projeye uygun hale getirilmesi tebliğ edildi. Kiracının projeyi 2016 yılındaki sözleşmeye uygun hale getirmemesi sebebiyle sözleşme feshedildi.

BAŞINDAN SONUNA PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

İşte bu sözleşmenin feshedilmesinin ardından firma işletmecileri bugün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Social-Plus ortakları Nurullah Bozkurt ve Tahir Özer, şunları söyledi:
“Son günlerde Kocaeli yerel basınında yer alan, spor tesisimizin sözleşmesinin feshedildiğine dair haberlere ilişkin kamuoyunu en şeffaf şekilde aydınlatmak amacıyla süreci başından sonuna kadar paylaşmak istiyoruz;

2016'DA İHALE YAPILDI

Social Plus, Yahya Kaptan mahallesinde, bölge halkının ve hatta Kocaeli halkının sosyal yönden bütün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tarafımızca inşa edilmiştir. Tesisimizin bulunduğu alan İzmit Belediyesine aittir. 2016 yılında İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen ihale, Yiğitbay Turizm İnşaat Sağlık San. Tic. Ltd. Şti. tarafından en yüksek teklif verilerek kazanılmıştır. İhale şartnamesinde belirtilen şartlar çerçevesinde, İzmit Belediyesi tarafından İnşaat ruhsatı çıkartılarak tesis inşaatına başlanılmıştır.

2021’DE GÖRÜŞME SAĞLANDI

Fakat o dönemki şirket yetkilileri, yaşanan ekonomik kriz ve pandemi nedenleri ile projede herhangi bir ilerleme kat edememişlerdir. 2021 yılının Ocak ayında Yiğitbay Turizm İnşaat Sağlık San. Tic. Ltd. Şirketi, tarafımızca devralınmıştır. Şirket devri öncesi İzmit Belediye yetkilileri ile görüşme sağlanmış. Belediyenin imar müdürü, yapı kontrol müdürü, emlak istimlak müdürü ve bu müdürlüklerden sorumlu başkan yardımcısı; bu alanda yıllardır tamamlanamayan bir enkaz olduğunu bu enkazın kaldırılmasının ilk olarak kendilerini mutlu edeceğini, inşaatın bir an önce tamamlanması gerektiğini tarafımıza bildirmişlerdir. Tesisimizin bulunduğu alan İzmit Belediyesine ait olduğu için, bu alanda yapılacak inşaata ilişkin yapı ruhsatında yapı sahibi İzmit Belediyesi olarak görülmektedir. İhale sonrası hazırlanan yapı ruhsatı, 2018 yılında İzmit Belediyesi tarafından yenilenmiş ve yine yapı sahibi İzmit Belediyesi olarak Belediye tarafından onaylanmıştır.

İŞLETME RUHSATI TALEP EDİLMİŞTİR

Şirketin devralınmasından sonra belediye yetkililerinin de oluru ile onaylı ve güncel olan yapı ruhsatına göre tesis inşa edilmiştir.
Tesisin onaylı projeye göre inşa edilmesi yaklaşık bir buçuk sene sürmüştür. Bu süreç boyunca denetleme yetkisi kendisinde olan, tesisin üzerinde bulunduğu taşınmazın sahibi olan ve kira sözleşmesi sonunda yapı sahibi olacak olan İzmit Belediyesi hiçbir şekilde denetlemeye gelmemiş ve tarafımıza hiçbir uyarıda bulunmamıştır. Tesisin inşaatı tamamlandıktan sonra 25.03.2022 tarihinde İzmit Belediyesine başvuru yapılmış onaylı projeye göre inşaatın tamamlandığı ve gerekli kontrollerin yapılarak tarafımıza iskan ve işletme ruhsatı verilmesi talep edilmiştir. Fakat inşaat sürecinde bizleri destekleyen, tesisi bir enkaz olarak niteleyen İzmit Belediye yetkilileri, inşaat tamamlandıktan sonra görüş değiştirmiş ve 2018'deki güncel geçerli olan ruhsatı yok sayıp 2016'daki eski ruhsata göre yapıldığı takdirde iskan vereceğini tarafımıza bildirmiştir.

70 KİŞİYE İSTİHDAM

Bunun üzerine onaylı yapı ruhsatına uygun olarak inşa edilen tesis, belediye yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda tarafımızca aktif hale getirilmiştir. Kısa sürede Kocaeli halkı tarafından benimsenen , yetmiş kişiye istihdam sağlayan ve bölgenin sosyal ihtiyaçlarım tam manasıyla karşılayan bir spor tesisi olup yaklaşık bin üyesi bulunan bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA KARAR VERDİ

Bu gelişmeler karşısında İzmit Belediyesi; tarafımızca yapılan yatırımı ve bölge halkının beğenisini görmezden gelerek, tesisimizin mühürlenmesine karar vermiştir. Bu karar tarafımızca mahkemeye taşınmış ve Kocaeli İdare Mahkemesi tarafından, İzmit Belediyesinin yapmış olduğu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Bunun üzerine mühürleme işleminden umduğu sonucu alamayan İzmit Belediyesi yetkilileri garabet bir kararın altına imza atarak, oy çokluğu ile alınmış olan Encümen Kararıyla kira sözleşmesinin feshedilmesine karar vermiştir.

EVRAKLAR MEVCUTTUR

Bu karar henüz tarafımıza tebliğ edilmemiştir. Tebliğ edildiğinde yine hukuk yoluyla adaletin yerini bulacağına inancımız tamdır. Zira Encümen kararında; 2016 yılında onaylanmış olan projeye göre inşaat yapılmaması nedeniyle sözleşmenin fesih edildiği belirtilmiştir. Fakat ne acıdır ki encümen kararında imzası olan belediye yetkililerinin geçmişte 2018 tarihli mimari projeyi onayladıkları, şirketimize defalarca bildirimde bulunarak projenin 2018 tarihli mimari projeye göre bir an önce bitirilmesi gerektiğini bildirdikleri kendi imzalarını taşıyan onaylı ve mühürlü evrakları mevcuttur.

MADDİ ZARARA UĞRATMA ÇABASI İÇİNDEDİR

Özetle İzmit Belediyesinin yapmak istediği bugüne kadar 2018 deki ruhsata istinaden yaklaşık Elli milyon TL yatırım yapılarak 1962 m2 inşaat yaptırıp günün sonunda 2016’daki eski ruhsata uygun olmadığını bahane ederek on yıllık kirasını peşinen ödediğimiz tesisimizi maddi zarara uğratma çabası içerisindedir.
Bizler Social Plus-David People ailesi olarak, üyelerimizin ve müşterilerimizin müsterih olmalarını, bu sürecin sonunda adaletin mutlaka tecelli edeceğini, sözleşme feshinin İzmit Belediyesinin tek taraflı bir kararı olduğunu ve mahkeme kararı olmadan tesisimizin hiçbir şekilde kapanmayacağını bilmelerini istirham ediyoruz.”

22 Kas 2022 - 12:29 - Güncel

Mahreç  Talha Yıldırımgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket İzmit'te CHP Belediye Başkan adayı kim olmalı?
Tüm anketler