TMMOB da Kartepe'deki çelikhaneye tepkili

4 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ÇED toplantısı öncesinde Kartepe Uzunbey’de kurulması planlanan çelik fabrikasına bir tepki de TMMOB Kocaeli İKK’dan geldi

Büyütmek için resme tıklayın

TMMOB Kocaeli İKK’dan Yıldızlar Yatırım Holding’in inşa edeceği çelik fabrikasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Yıldızlar Yatırım Holding tarafından Kartepe Uzunbey Mahallesi’nde yapılmak istenen haddeleme ve çelikhane tesisine ilişkin Şubat ayında düzenlenmesi planlanan ÇED Halkın katılımı Toplantısı, gelen tepkiler üzerine yapılamayarak ertelenmişti.  

Hazırlanan ÇED raporu göstermektedir ki kente dair pek çok veri raporda yer almamıştır. Halk sağlığından lojistiğe, çevre etkilerinden depreme pek çok başlık eksik bırakılmış ya da üstü kapalı cümleler ile geçiştirilmiştir.

 ENERJİ TÜKETİMİ YOĞUN

16 Şubat 2022 tarihinde Kocaeli Milletvekili Fikri IŞIK, yaptığı basın açıklamasında; tesisin yılda yaklaşık 5 milyon ton olmak üzere, tamamına yakını İTHAL HURDA DEMİR eriteceğini, yıllık yaklaşık 2.5 milyon Mw/h elektrik tüketeceğini, günde yaklaşık 2 bin kamyonun giriş - çıkış yapacağı bir tesisin oluşturacağı ilave emisyon ve trafik yükünün hayatı daha da zorlaştıracağını, hurdaların limanlardan taşınmasının trafikte mal ve can güvenliği sorununu da meydana getireceğini, yeşil üretim ve karbon ayak izinin azaltılması konusunda bu girişimin hükümet politikalarıyla açık bir çelişki oluşturacağını, Çevre etkisi yüksek ve enerji tüketimi yoğun bu tip yatırımların “yatırımda öncelikli bölgelerde” ve özellikle meskun mahallerin çok uzağında kurulması gerektiğini belirterek, Bakanlıkların konuya müdahil olup bu girişime izin vermeyeceklerine inandığını ifade etmişti.

BÜYÜKŞEHİR OLUMSUZ GÖRÜŞ BİLDİRDİ

1 Nisan 2022 tarihinde konuyla ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir BÜYÜKAKIN, gazetecilerle yaptığı toplantıda; gerek çevresel faktörlerle ilgili gerek lojistik, gerekse de ulaşımla ilgili çekincelerinin olduğunu, bu sebeple Büyükşehir Belediyesi olarak söz konusu kurulması planlanan fabrikayla ilgili olumsuz görüş beyan ettiklerini,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Büyükşehir Belediyesinin olumsuz görüşüne rağmen olumlu olarak projeyi görebileceğini, Çevreye zarar vermeyecek, lojistiği ve ulaşımı doğru planlanmış bir proje olursa yapılabileceğini, o günkü şartlarda olumsuz görüşümüzü yazılı bir şekilde bildirdiklerini ifade etmişti.

 04.08.2022 (yarın) tarihinde yapılacak ÇED Halkın Katılımı Toplantısı öncesi kentimizin hükümet temsilcilerinin sessizliği manidardır.

 KOCAELİ 85 KEZ SINIR DEĞERİN ÜZERİNE ÇIKTI

Ulusal hava Kalitesi İzleme Ağı (UHKİA) verilerine göre 2021-2022 arası 1 yıllık dönemde Kocaeli ilinin yıllık ortamalar baz alındığında Türkiye, AB ve Dünya Sağlık Örgütü sınır verilerini defalarca kez aştığı gözlenmektedir. PM10 (10 mikrometreden küçük partiküller) için yapılan ölçümlerde İzmit’in 130 kez, Alikahya’nın 89 kez, Körfez’in 78 kez, Gölcük’ün 41 kez, Başiskele’nin 74 kez ve Kocaeli ilinin ise 85 kez Türkiye Sınır Değeri olan40 µ/m3’nin üzerine çıktığı görülmüştür. Bu tablo PM2,5 (2,5 mikrometreden küçük partiküller), Azotoksitler, Karbonmonoksit ve Kükürtdioksit gibi zehirli gazlar için de değişmemektedir.

HAKİM RÜZGAR YÖNÜ HATALI

Kocaeli’de yaşayanlar olarak biliyoruz ki Alikahya’da bulunan çöp bertaraf tesisinin kokusu Yahya Kaptan Mahallesinde dahi alınmaktadır. Bu göstermektedir ki hakim rüzgar yönü raporda belirtilen GüneyDoğu rüzgarının aksine hakim rüzgar KuzeyDoğu rüzgarı olup, hava akışı GüneyBatı yönündedir.

DEPREM SADECE BİR İSTATİSTİK

Hazırlanan soya ve planlamada deprem anı, öncesi ve sonrası ile ilgili bir eylem planı bulunmamaktadır.  Yalnızca istatistik verisi verilerek alanın 1. Derece Deprem bölgesinde kaldığı ifade edilmiş, Fabrika için sismik izolatör kullanılıp kullanılmayacağı, tesisin tahliyesi ve acil durum planları ve olası bir kötü senaryoda kentin bu durumdan nasıl etkileneceği konuları es geçilmiştir.

LOJİSTİK PLANLAMA YETERSİZ

Tesisin, büyük bir kısmı yurtdışından ithal edilecek hurda demir olarak belirlendiği görülen hammaddenin tesise ulaştırılmasından, atıkların bertaraf edilmesine varıncaya kadar gerçekleşecek tüm süreçlerdeki transferlerin hangi yollardan nasıl yapılacağı bilinmemektedir. Bu trafik ağının Derince ve liman bölgesinden Kartepe’ye kadar trafiğe getireceği ek yük görülmesine rağmen raporda bahsi geçirilmemiştir. İlimizdeki mevcut limanlar içerisinde hurda demir boşaltımı yapılabilecek liman sayısı sınırlıdır. Liman bölgesinde hurda depolaması yapılması durumunda, gerek yükleme boşaltma gerekse depolama alanından demir ve pas tozlarının denize karışması kaçınılmazdır. Diğer tesisilerden de bilindiği üzere  yüksek enerji ihtiyacı olan bu tür tesisler için hurdanın ergitilmesi için deniz yolu ile kömür de getirilmektedir. Bu koşulda demiz tozu yanında kömür tozları da denize ve çevreye yayılacaktır. Diğer yandan hurda demirin gemi ile sevkiyatında Karasu limanın da kullanılabileceği ihtimalle dahilindedir. Böylesi bir durumda sadece Kocaeli değil Sakarya İli de bu risklere maruz kalacaktır.

ATIK MADDELERİN BERTARAFI BELİRSİZ

Tesiste geri dönüştürülemeyen cüruf ve tufal denilen (işlem gördükten sonra açık alanda depolanması planlanan) atıklarla, filtrelerde biriken ve devamlı temizlenmesi gereken tozların nasıl bertaraf edileceği, nereye depolanacağı, depolama sahasında nasıl kontrol altında tutulacağı veya çevreye ve doğaya karışmasının önüne nasıl geçileceği bahsi geçen raporda belirtilmemiştir. Oysa bu atıkların benzer fabrikalarda açıkta vahşi şekilde depolandığı bilinmektedir. Havaya ve toprağa karışan bu maddelerin insana ve çevreye verdiği zararın önüne geçilmesi mümkün görünmemektedir.

Bu denli büyük sağlık ve çevre kirliliği tehdidine dair veri ve yanıt bulunmayan bir raporun, halk sağlığından mı yoksa sermayeden yana mı olduğu sorgulanmalıdır.

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak Bilimi ve tekniği halkımızın hizmetine sunmak için her türlü çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda kararlıyız! Tüm bileşenlerimiz ile birlikte; halk sağlığını ve çevreyi tehdit eden bu tesisin yapılamaması için, Kocaeli Halkını, tesisin yapılmaması için daha önce açıklama yapan Kartepe bölge muhtarlarını, Kartepe halkını, Sivil Toplum Kuruluşları ve tüm kent bileşenlerini 4 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ÇED Halkın Katılımı Toplantısına, bu tesisin yapımına DUR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

Yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz halk sağlığını ve çevreyi tehdit eden bu tesisin yapımını DURDURUN!”

03 Ağu 2022 - 09:56 - Güncelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Göksel - Aynı fabrika ya daha önce izin verilmedi şimdi veriliyor demek ki hatalarını düzeltti kirletmeyen biryer yapacak artık kartepe ye yatırım lazım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 13:15


Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?