Uğur Saral: Hedef KYÖD’e 2 yılda 200 üye

KYÖD Genel Sekreteri ve Başkan adayı Uğur Saral, 12 Haziran Pazar günü yapılacak genel kurul öncesi EN Kocaeli’yi ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneğinde (KYÖD) Genel Kurulu heyecanı yaşanacak. 12 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek genel kurulda mevcut başkan Didem Turan yeniden aday olmayacak. Turan’ın yönetiminde bulunan iki isim, Uğur Saral ve İlbeyi Kılavuz başkanlık için yarışacak. Bugün ise başkan adaylarından Uğur Saral, yönetim kurulunda yer alan Hülya Yolcubal ve Ece Arslankaya ile birlikte EN Kocaeli’yi ziyaret etti. Seçim sürecine yönelik açıklamalarda bulunan Uğur Saral, KYÖD’e 2 yıl içinde 200 üye kazandırmayı hedeflediğini söyledi.

NORMALDE 2 YILDA BİR

KYÖD Başkan adayı Uğur Saral yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Bizde normalde yönetimler 2 senede bir seçiliyor fakat pandemi durumundan dolayı bu yönetim 4 yıl kaldı. 4 yılı tamamladık, 2 dönem görev yapmış olduk. İlk 3 yılda genel sekreterdim şuanda da başkan yardımcısıyım. Kongre süreci başladı ve biz de dernekle bunu duyurduk. Ben aday çıktım, başkanlara ve danışma kuruluna bildirdik. Danışma kurulu toplantısından sonra sevgili İlbey arkadaşımız da aday oldu.

8 İSİM AYNI

Sonra yönetim kurullarında bu konuyu tartıştık, iki aday mı çıksak tek aday mı çıksak diye. Yönetim kurulundan bir grup arkadaş benim aday olmamı istedi, başka bir grup arkadaş ise İlbey'in aday olmasını istediler. İş yapış şekli olarak bir birliktelik ortamını sağlayamadık. Sonrasında ise 2 adaylı kongre kararı yönetimden çıktı. Tabii ki ikinci, üçüncü adaylar da çıkabilir ama KYÖD genel yönetiminden mutlaka bir aday çıkarırlar fakat bu sefer iki aday çıktı, tek fark bu oldu. 9 asil 9 yedek mevcut KYÖD yönetiminden 8 arkadaşımızla beraber aynı listede çalışacağız.

EKSTRA BİR YÜK GELMEYECEK

4 yıldır zaten KYÖD ile ilgili bazı şeyler yapıyoruz, mesela biz yönetime geldiğimizde çok ciddi bir borç yükü vardı, bunun karşılığında da üyelerden alacak durumu vardı . Bunu dengeledik ve borcu çok ciddi miktarda azalttık. Artık KYÖD borçları ile anılan bir yer değil ve bundan sonra da olmayacak. Hala borçlarımız var fakat finansal anlamda sürdürülebilir ,ödenebilir ve belli bir finansal disiplin devam ettiği sürece de azalmaya devam edecek ve üyelere de ekstra bir yük getirmeyecek.

BÜYÜKŞEHİR’LE KİRA SÖZLEŞMESİ

Bu süreçte, aidat toplama konusunda üyelerimize karşı çok şeffaf olduk. Topladığımız aidatları da doğru bir şekilde yönettiğimiz için zaten borcumuz azaldı. Üyelerimiz de artık derneğe karşı verdikleri aidatın doğru yere doğru amaçla gittiğini farkındalar ve aramızda bir şeffaflık ve güven oluştu. Büyükşehir Belediyesi'yle 10 yıllık bir sözleşme yaptık ve binayı kiraladık, binada şuan işletmeci var oradan da az da olsa bir kira gelirimiz oluyor. Bu şekilde bir finansal disiplin oluşturduk.

KYÖD’ÜN İŞLETMESİ SIKINTIYDI

İşletmeyi KYÖD yönetimlerinin yapıyor olması da bir sıkıntıydı bu süreçte, çünkü iki yılda bir yönetim değişiyor ve her gelen yönetim dönemin şekline uygun bir hamle yapıyor. Bunu kötü anlamda söylemiyorumiyorum , o hamleler o gün için doğru olabiliyor ama gelecek için eksi durumlara yol açabiliyor. Artık KYÖD'ü gerçekten dernekçilik yapan, kente dair bazı odaklara dokunan, proje yapan sesini duyuran bir dernek haline getirmek istiyoruz. Çünkü sırtınızda bir kambur olduğunda sesiniz fazla çıkmıyor. Yeni üyelerle ilgili hedeflerimiz var.

ÜYE KAYBIMIZ VAR

Dernekte üye kaybımız var, mali açıdan sıkıntılı döneme girmeden önce 780 üyemiz varmış, şuanda kongreye 389 üyeyle gidiyoruz, onursal üyelerimizle beraber yaklaşık 500 üyemiz var. Üyelerin nerdeyse yüzde 40’ı istifa etti. Onursal üyeler ve üyeliğini donduran üyelerimiz var bunlarla birlikte 500 civarı bir üye sayımız var. Derneğe üye katmakla ilgili bir proje içerisindeyiz. Bu konuda KYÖD'ü görünür ve işlevsel bir hale getirirsek, kentimizde KYÖD'e üye olmak isteyen çok kişinin olduğunu biliyoruz.

2 YILDA 200 ÜYE

Hedefimiz 2 yılda 200 üye. Biraz realist olmaya çalıştık bu anlamda, tutturulabilir bir hedef. 2 yılda 200 üye KYÖD'e oldukça güzel bir ivme sağlar. Yeni üyelerin ise; kentli, genç ve kentte belli bir hacme ulaşmış kişiler olmasını sağlarsak bu durum KYÖD için oldukça faydalı olacaktır.

100 ÖĞRENCİYE BURS

Bunlar haricinde KYÖD'ün özüne dönmesi ile ilgili KYÖD eskiden burs veriyormuş ve İstanbul Fındıkzade'de yurdu varmış , biz de bu sene KYÖD'ün 75. yılı olması sebebiyle 75 öğrenciye burs verme hedefi koyduk yönetimimizle birlikte. Bunu bir tık daha ileri taşımak istedim önümüzdeki yıl da Cumhuriyet'imizin 100. yılı olduğu için, önümüzdeki yıl 100 öğrenciye burs vermek istiyoruz. Bunu mevcut yönetimle sesli bir şekilde konuşuyoruz. 75 öğrenciye burs ile ilgili hedefimizi belirledik ve bunu bulma konusunda hem üyelerimiz sayesinde hem de kentimiz sayesinde zorluk yaşayacağımızı düşünmüyoruz.

EYLÜLDE BAŞLAYACAK

Eylül ayında başlamak üzere 75 öğrencinin bursunu yatırmaya başlayacağız. İlk ay öğrencilerimizin masrafı çok olduğu için çift burs yatıracağız. Mevcut yönetimin de hedefleri arasında olan bir şey bu , biz de bunu devam ettirmek istiyoruz. Bir de 19 Mayısta öğrencilerimize çift burs yatırmayı planlıyoruz. Genç arkadaşlarımız da kendilerini biraz özel hissetsinler istiyoruz. Sadece bir dernekten burs almak olarak görmelerini istemiyoruz amacımız onları önemsediğimizi ve ihtiyaçlarını farkettiğimizi hissettirebilmek.

75 BURSU 75 DAKİKADA…

Ece arkadaşımız 75 öğrenciden 5 veya 10 tanesini engelli arkadaşlardan seçmemize dair bir fikirde bulundu farkındalık oluşturmak adına. Disiplinli bir şekilde, doğru kişileri belirleyerek 75 öğrencinin bursunu Eylül ayında istisnasız şekilde başlatmayı planlıyoruz. Hatta arkadaşlarım bazen bana bu bursları bulabilir miyiz acaba diyorlar. Ben de onlara diyorum ki; ben bu kentte üyeler ve üyeler dışındaki insanlardan 75 bursu 75 dakikada bulurum. Rakam şuan için tam olarak belli değil, fakat 500 TL civarı bir rakam şuan gündemde. Burs veren insanlara da bu raporlamalar düzenli şekilde gidecek ki, bir sonraki ayda tekrar onlara gidebilelim ve şeffaflık sağlayabilelim.

ÜYELERİ EFEKTİF KULLANMAK

Sivil toplum örgütlerinde, odalarda , siyasi partilerde ve sendikalarda KYÖD üyeleri var. Buralarda bulunan üyelerimizin de gücünü kullanarak onların da gücünü alarak, sürece dahil ederek KYÖD'ü kent ile ilgili durumlarda çözüm merkezi haline getirmeyi istiyoruz. Üyelerimizi bulundukları yerlerde efektif şekilde kullanmak istiyoruz. Kollektif bir hareketi sağlayarak başaracağımızı düşünüyorum.

BARINMA PROJESİ

KYÖD'ün eskiden Fındıkzade'de bulunan öğrenci yurduna atıfta bulunmak amacıyla 3-5 öğrencimizin de barınma ihtiyacını karşılamak gibi bir projemiz de var. Önümüzdeki yıl bu planın üzerine daha çok gideceğiz. Bizler geçmişimizdeki değerlerle bugüne KYÖD olarak gelmişiz. Bu kente dair koyduğumuz iradeyle, söylemlerle ve öğrencilere verdiğimiz desteklerle varolmuşuz. Tekrardan geçmişimizde gelen gücü kullanabilmek istiyoruz.

POZİTİF YANITLAR ALIYORSUNUZ

Didem başkan ve yönetim kurulu olarak ciddi bir mali disiplin sağladık. Kemer sıkma uygulamalarıyla başardık borçları bu seviyeye düşürmeyi, başka türlü başarmak imkansızdı. Kente Dair pozitif katkı sağlayabileceğimiz noktalarda sesimiz çıkar. Benim avantajım; kenti tanıyorum, kentin bir çok dinamiğini tanıyorum, belli bir dönem siyasetin içerisinde de bulundum, 4yıldır KYÖD'ün içerisindeyim, Rotary Kulübü'nde başkanlık yaptım, bir çok yapının bu kentte nasıl çalıştığını biliyorum. KYÖD'ün de, kişi, kurum ve kuruluşlarla diyalog kurma metodunu öğrendim. KYÖD' e yakışır şekilde iletişim kurduğunuz zaman karşı tarafyan pozitif yanıtlar alıyorusunuz zaten.

KYÖD HAFIZASINI AKTARMAK

Bunları bilen biri olarak, yönetim kurulu ile birlikte bu pozitif ve yapıcı tavrı çok kolay şekilde sergileriz diye düşünüyorum. Yönetim kurulu kadromuz gerçekten çok genç. Sanırım ben de en genç KYÖD başkanı olacağım. Danışma kurulu da özellikle yeni yönetim kadrolarının genç olmasını istedi. Büyüklerin bilgi birikimleri ile birlikte biz de artık fiziki katkı vereceğiz. Büyüklerimiz bize, KYÖD hafızasını aktaracaklar ki biz de bizden sonra gelen arkadaşlarımıza bu hafızayı aktarabilelim.

ÇOK KATKI SAĞLADI

İş tempom oldukça yoğun, fakat kendi işimi yaptığım için mesai saatlerimi ayarlayabiliyorum. Rotary Kulübü'nde başkanlık yaparken, farklı bir şirkette çalışıyordum buna rağmen her şeyimi organize edebiliyordum, şuanda kendi işimi yapmamın getirdiği avantajla daha da kolay şekilde organize edebileceğimi düşünüyorum. 2004 seçimlerinde siyaset ile tanıştım ve hala Gölcük’te oturuyorum. Üniversiteye hazırlık yıllarımdan beri her gün İzmit'teyim Bütün sosyal çevrem İzmit'te. Muhtemelen İzmit'in kendine özgü olan dinamizmi, siyaset, ticaret, kentin kendi içindeki tanışıklığı, bana o dönemlerden bu dönemlere büyük katkı sağladı diye düşünüyorum.”

31 May 2022 - 17:15 - Güncel

Muhabir  Furkan Çalışkangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Hasan Canberk - Böyle umut veren heyecan dolu dinamik genç bir kadrunun olması, KYÖD'ün geleceğine çokça katkı verir...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Haziran 00:04


Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?