Anketlerin çoğu kopyala yapıştır!

Asosyal Araştırma Şirketinin sahibi Enver Everdi genel seçimlere 1 yıl kala genel ve yerel seçim gündemi ile araştırma şirketlerinin anket performanslarını değerlendirdi

Senem Koçman
Senem Koçman Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Yaklaşık 25 yıldır sektörün içinde olan ve seçimlere yakın yaptığı gerçekçi tahminlerle akıllarda yer edinen Enver Everdi son dönemde yapıldığı söylenen anketlerin teknik olarak yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. O kadar çok kişiyle telefonla görüşmenin dahi mümkün olmadığını ifade eden Everdi, açıklanan rakamların nasıl belirlendiğini de söyledi. İşte Enver Everdi’nin konuyla ilgili değerlendirmeleri;

AK PARTİ DÜŞÜYOR AMA MUHALEFET ÇIKIŞ YAPAMIYOR

“Genel siyasette ciddi bir tıkanmışlık söz konusu. Son 1.5 yılda yaptığımız çalışmalarda görüyoruz ki, AK Parti iktidarında belirgin bir oy düşüşü var. Bu düşüşün en büyük sebebi de ekonomi. İşin enteresan olanı, bu ekonomik sıkıntılara ve büyük sorunlara rağmen muhalefetin oy oranlarında kendilerini iktidar yapacak bir artışın görülmemesi.

KENDİ AÇIKLADIKLARI ANKETLERDE BİLE

Bence asıl konuşulması gereken şey de bu. AK Parti’deki oy düşüşü değil, muhalefetin bu fırsatı değerlendirememesi ve güçlü bir çıkış yapamaması. Muhalefet partilerinin kendi açıkladıkları araştırma sonuçlarında bile AK Partinin hala birinci parti olması, oy oranının hala yüzde 30’un altına düşmemesi zaten her şeyi anlatıyor.

NORMAL DEĞİL

20 senedir muhalefette olan ana muhalefet partisinin oy oranını, 20 yıldır tepki gösterdiği AK Parti’nin oy oranından hala düşük. Üstelik bu ekonomik tabloya rağmen. Tuhaf yani. Normal bir durum değil.

YENİ BİR İSİM ÇIKABİLİR

Ben yakın zamanda çok farklı gündemleri konuşacağımızı düşünüyorum. Zira mevcut siyasi tabloya baktığımda, AK Parti’nin bu ekonomik cendereden çıkamaması halinde yeni ve alternatif bir isim, hareket ya da partinin çıkabileceğini düşünüyorum. Çünkü anket sonuçları bizlere mevcut muhalefet partilerinin güçlü bir çıkış yakalayamadığını gösteriyor.

ERDOĞAN AYRI, MECLİS AYRI OLMAZ

Cumhur ittifakı seçmeninin 2023 genel seçimlerinde Cumhurbaşkanlığında Erdoğan’a, milletvekilliğinde ise muhalefet partilerine oy verebileceği dillendiriliyor. Ama ben bunun gerçekleşebileceğini düşünmüyorum. Çünkü böyle olması için Cumhurbaşkanının AK Parti’den kendini soyutlaması gerek. Böyle bir şeyin olabileceğini zannetmiyorum.

MUHALEFET DİLLENDİRİYOR

Aslında bu söylemi daha çok muhalefet dillendiriyor. Bir anlamda muhalefetin son umudu. Şöyle: “Her şeye rağmen hiçbir şey olmazsa yani Cumhurbaşkanlığını alamazsak bari TBMM’de çoğunluğu alalım” şeklinde bir umut. Ama dediğim gibi biz anket çalışmalarında böyle belirgin bir ayrıma rastlamıyoruz.

MHP VE BAHÇELİ GERÇEĞİ DE VAR

Bunu dile getirenlerin şunu da bilmesi lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ittifak seçimleri. Sadece Erdoğan ve AK Parti değil, MHP ve Bahçeli gerçeği de var. Dolayısıyla altı boş yorumlar bunlar.

CUMHUR ÇOK UYUMLU, MİLLET KARMAKARIŞIK

Şu an ülkenin şartları kötü ama Cumhur İttifakında bir çatlak ses ya da anlaşmazlık yok. Cumhurbaşkanı adayı net, politikaları net, söylemleri net. Ama millet ittifakı cenahında hala kafalar karmakarışık. Adayları belli değil, çatlak sesler çok, söylemler karışık, uyum yok.

HDP’NİN DESTEĞİYLE KAZANILDI

Ayrıca Millet ittifakında yadırganamaz bir HDP gerçeği de var. 2019 yerel seçimlerinde kazanılan bütün belediyeler HDP’nin desteğiyle kazanılmıştır. Bu net. Bence tartışılmayacak tek konu budur. Dolayısıyla ortaya çıkacak adayın HDP ile ilişkisi ve ismin kim olacağı seçimlere doğrudan etki edecek bir durum. Ben muhalefetin “En azından meclisi alalım” söylemini dillendirme sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. HDP sebebiyle hala net değiller, kazanacaklarını tam olarak düşünemiyorlar.

“BENZEMEZLER” SÖZÜ YANLIŞ

Ben “6 benzemez” lafına ben karşıyım. Yanlış bir söylem. Benzemeyebilirler. Benzemesi de gerekmez. Anlaşma noktasını bulmaları yeterli. Bunu 2019 yerel seçimlerinde başardılar. Sonra “benzemezler” masasına iki parti daha katıldı. Gelecek ve Deva Partisi.

GÜLTEKİN UYSAL’IN ÇIKIŞLARI BOŞUNA DEĞİL

Ancak ben o masada Demokrat Parti eliyle bir yönlendirme yapıldığını görüyorum. Sayın Gültekin Uysal’ın çıkışları elbette boşuna değil. AK Parti’den kopup gelen Deva ve Gelecek Partisiyle ilgili millet ittifakında hala bir kafa karışıklığı olduğunu gösteriyor bu durum.

YANLIŞ VE TEHLİKELİ

Ben 20-25 yıldır saha araştırmaları yapıyorum. Önümüzdeki genel seçimlerde vatandaşın siyasi tercihleri ne olursa olsun Türkiye için asla bir kaos beklentisi içinde değilim. Ancak “kaos beklentisi” ve “ seçim güvenliği” söylemlerinin yanlış ve tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

DERSİNE İYİ ÇALIŞMAYANLAR ÖNE ÇIKARIR

Seçim güvenliğini bu kadar öne çıkaranlar, AK Parti’nin elindeki Büyükşehir ve il belediyelerini 2019 yerel seçimleriyle aldılar. Aslında Türkiye’de seçim güvenliğini sürekli öne çıkaranlar, kendi dersine iyi çalışmayanlar, başarısızlığına kılıf uydurmaya çalışanlardır. Bunu geçmiş dönemlerde biz çok net yaşadık.

MUHARREM İNCE DE İTİRAF ETTİ ZATEN

Hatta önceki gün ilimize gelen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’ye sordular. O da 2018 seçimlerinde 12 bin sandıkta CHP’nin hiçbir sorumlusunun olmadığını, yaklaşık 4 milyon tekabül eden bu sandıklardan hiçbir şekilde kendisine veri gelmediğini, elinde bir veri olmadığı için de çıkıp konuşamadığını söyledi, itiraf etti zaten. Demek ki sorun kimdeymiş?

KAYBETME MAZERETİ

Türkiye seçimler ve sandık güvenliği konusunda son derece iyi bir durumda. Yaşanan ufak tefek sıkıntılar hiçbir zaman genel sonucu etkilemez, etkilemedi de zaten. Dediğim gibi ben bu söylemi, seçimleri olası kaybetme durumunda olanların şimdiden güçlü bir mazereti inşa etme çabası olarak görüyorum. Derslerine iyi çalışırlarsa, yapmaları gerekenleri zamanında yaparlarsa böyle bir endişeye de kapılmazlar.

2018’DE KAÇIRILDIĞINI İDDİA ETMİŞLERDİ

Hatırlar mısınız, 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce’nin kaçırıldığını bile iddia ettiler. Bu iddianın doğru olmadığını kendileri de biliyordu. Ama yine rakiplerine suç atma yolunu tercih ettiler. İşini doğru yapanlar bunun karşılığını sandıkta alıyor.

UMUT OLMUYOR, KAOS POMPALIYLAR

Dikkat ederseniz, bizim muhalefetimiz umut olmuyor, ortaya proje koymuyor, sürekli kaos pompalıyor. Seçim güvenliği, SADAT ve benzeri gündemlerin tek sebebi bu. Korku politikası. Umut politikası olmayınca da oylarında belirgin bir artış yaşanmıyor.

O KADAR ANKETİ YAPACAK İNSAN YOK

Gelelim açıklanan anketlere: Bir anket açıklayabilmek için elinizde ilk olarak doğru veri olmalı. İkinci olarak da insan gücü olmalı. Ama piyasadaki araştırma şirketlerinin bu kadar çok anket yapabilecek insan gücü kesinlikle yok. Bu sonuçların büyük çoğunluğu kopyala yapıştıra dönmüş durumda.

TELEFONLA BİLE YAPAMAZLAR!

Birkaç firmanın sonucunu alıyor, bunları gönüllerinden geçen hale getiriyorlar. Açıklanan birçok ankette bizim gördüğümüz durum budur. Ne sahaya iniliyor ne de gerçek anket yapılıyor. Bu kadar anketi telefonla yapmaları da teknik olarak mümkün değil.

1100’LERE KADAR DÜŞTÜ

Bu seçimlerde yaklaşık 60 milyon seçmen oy kullanacak. Son dönemde açıklanan anketlerde yapılan örneklem sayıları Türkiye genelinde 1500’lere hatta 1100’lere kadar düşmüş durumda.

İMKÂNSIZA YAKIN!

Biz yeri geliyor sadece İzmit ilçesi için 1250-1500 örneklem kullanıyoruz. Orada bile çok doğru sonuç elde ettiğimizi düşünmemize rağmen, Türkiye genelinde 1200 anketle yaklaşık 15 partinin oy oranını bulup açıklıyorlar. Bu bilimsel olarak imkânsıza yakın bir şey.

KOCAELİ ANKETİNDEKİ RAKAMLARI BİZ GÖRMEDİK

Yani açıklanan sonuçların sahadan elde edilmiş verilerle hazırlanmış anket sonuçları olduğunu düşünmüyorum. Nitekim geçen hafta bir siyasi parti yöneticilerince paylaşılan Kocaeli anketindeki o rakamları biz hiçbir şekilde görmedik. Kaldı ki bu ankette kaç kişiyle görüşülmüş, hangi ilçelere gidilmiş, ne kadar örnek kullanılmış o da belli değil. Belli olmaması anketlerin güvenirliliğini sorgulatır.

2019 İLE 2023 AYNI OLMAZ

Millet ittifakının bir yanılgısı da, 2019 yerel seçimlerini baz alarak 2023 genel seçimlerini de aynı şekilde kazanacaklarını düşünüyorlar. Ama bu yerel seçimlere özgü bir durumdu. Kendi dinamikleri vardı, o zamanki şartları vardı. Şu an bambaşka şartlar var. 2019 seçimlerini baz alarak strateji kuranların ciddi anlamda hataya düşeceklerine inanıyorum.

YERELİN ATMOSFERİ FARKLI OLUR

2019 yerel seçimlerinde iktidar AK Parti’nin elindeydi. Ama vatandaş buna rağmen birçok yerde muhalefet partilerini tercih etti. Dolayısıyla genel ve yerel seçimlerin her zaman birbiriyle paralel sonuçlar doğuracağını iddia etmek yanlış olur. Yerel seçimlerin atmosferleri her zaman farklı olur.

2018-2019 KARŞILAŞTIRMASI

2018 genel seçimlerini Cumhur İttifakı kazandı. Yaklaşık 1 yıl sonra yapılan 2019 yerel seçimlerini ise ağırlıklı olarak muhalefet partileri kazandı. Bu örnekleri şu sebeple veriyorum: Seçim dinamiklerini birbirine karıştırmamak ve dönemine göre okumak lazım. Ezberci bir yaklaşımdan kaçınmak lazım. Her seçimin kendine göre farklı bir dinamiği ve konjonktürü vardır.

ZAMANI GELDİĞİNDE GÖRECEĞİZ

Türkiye seçimleri ile tahminlerde, ezberci bir yaklaşımın tutmadığını hemen hemen bütün seçimlerde gördük. “AK Parti genel seçimleri kaybederse yerel seçimleri de kaybeder” diyenlere diyorum: 2023 yılında yapılacak yani olmamış bir genel seçim sonucuyla, 2024 yılında yani sonra yapılacak bir yerel seçim sonucuna varmak ve bunu vatandaşa satmaya çalışmak, buralardan algı oluşturmak yapanlara fayda getirmez. Bu dediklerimi zamanı geldiğinde net bir şekilde göreceğiz.

BÜYÜKERŞEN ÖRNEĞİ

Kocaeli özelinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tartışmasız bir şekilde çok güçlü bir isim. Yaptığımız çalışmalarda da bunu çok net olarak görüyoruz. Vatandaşın beğeni ve takdirini kazanmış bir siyasetçi. Ayrıca belediye başkanları çalışmak zorunda, vatandaşın beğenisini kazanmak zorunda. Öyle olsa, AK Parti’nin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığını çoktan ve çok rahat kazanmış olması gerekirdi. Halbuki kaç dönemdir Yılmaz Büyükerşen kazanıyor.

CHP DEĞİL HÜRRİYET KAZANDI

Fatma Hanım yerel seçimlerde kendisi açısından iyi bir iş başardı. Bu inkar edilemez bir gerçek. Sonuçta yıllardır AK Parti’nin elinde olan bir belediyeyi CHP’ye kazandırdı. Kendisi de İzmit Belediye Başkanı oldu. Hürriyet’in seçimleri kazanmasında, CHP’den ziyade kendisinin yaptığı doğruların etkili olduğunu söylemeliyiz.

OYLARINI KORUMAK İÇİN

Ancak AK Parti’yi suçladığı ne varsa kendi yapmaya başladı. Oylarını artıramadığı gibi, seçmenini konsolide etmeye, mevcut oy oranını korumaya çalışıyor. Bunun yolunun da sürekli kavgalarla, tartışmalarla geçtiğini düşünüyor.

ERKEN BAYRAM HAVASINA GİRENLER…

Büyükşehir adaylığı için Kılıçdaroğlu da Akşener de sürekli olarak Fatma Hanımın adını söylüyor. Öncelikle şunu söylememiz lazım: İzmit ile Büyükşehir seçimleri çok farklı. “İzmit’i aldı, Kocaeli’yi de alır” diye bakarlarsa hayal kırıklığına uğramaları kaçınılmaz. Karşılarında güçlü bir Büyükşehir Belediye Başkanı olacak. Burada girilecek yarışın stratejisini doğru kurmayıp sağlıklı adımlar atmayanlar, erken bayram havasına girmeye çalışanlar, çok ciddi hüsrana uğrarlar.

SONUÇLAR DALGALI ÇIKACAKTIR

Bugünün araştırmaları inanın hiç sağlıklı değil. Sonuçlar kesinlikle dalgalı çıkacaktır. Kararsızların oranı kesinlikle yüksek olacaktır. Şu anki kararların seçmen için vazgeçilmez kararlar olmadığını söylemek yanlış olmaz. Ekonomimiz gibi seçmenlerin kafası da allak bullak. Tekrar söyleyeyim, önümüzdeki süreçte yani ekonomik tabloların netleşmesi ve seçim zamanının belli olması ile oy oranlarında ciddi anlamda değişiklik olabileceğini düşünüyorum.”

31 May 2022 - 20:00 - Siyaset

Muhabir  Senem Koçmangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?