"Kocaeli'nin yüzde 5'i dadaş"

Bu sene ikincisi yapılıyor. Palandöken’den Kartepe’ye Erzurum Tanıtım Günleri bugün düzenlenen açılış töreniyle resmen başladı

Talha Yıldırım
Talha Yıldırım Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu (KEDFE) Yönetimi tarafından “Palandöken’den Kartepe’ye” sloganıyla düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri başladı. 25-29 Mayıs tarihleri arasında 4 gün boyunca düzenlenmesi planlanan ancak Pençe-Kilit operasyonunda 5 askerimizin şehit olması nedeniyle 27-30 Mayıs’a ertelenen Erzurum Tanıtım Günleri, bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreniyle resmen başladı.

PROTOKOL AKINI

Resmî açılışı bugün saat 18:30’da yapılan Erzurum Tanıtım Günlerinin açılış programına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Erzurum Valisi Okay Memiş, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, DEVA Partisi İl Başkanı Adem Koç, Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, Anayasa Mahkemesi Üyesi Recai Akyel, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, BBP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Aladağ katılım sağladı.

BÜTÜN ESNAF ERZURUM’DAN

Resmi açılışı bugün gerçekleştirilen Erzurum Tanıtım Günleri kapsamında, Erzurumlu ünlü sanatçıların yanı sıra yöresel ozanlar konseri, fasıl ekibi, paneller, söyleşiler, yöresel yemek ve gıda ürünlerinin tanıtımıma kadar son derece geniş kapsamlı yapılacak. Tüm esnafın Erzurum’dan getirildiği, kadayıftan peynire, cağ kebaptan kıtlama şekere kadar Erzurum’un kültürünü yansıtan hemen her ürünün sergilendiği stantların yanı sıra etkinlik, Kongre Merkezi içinde oluşturulan konseptiyle de son derece ilgi çekiyor.

KOCAELİ’DE DOYDUK

Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan KEDFE Başkanı Tekin Dursun, yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Bizler Erzurum’da doğduk, Kocaeli’de doyduk. Kocaeli bizim için Erzurum kadar önemli. Bu şehir bizim doyduğumuz şehir. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun.”

TEŞEKKÜR EDİYORUM

Tekin Dursun’un ardından kürsüye çıkan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Bizler bir yerde doğuyoruz, bir yerde de doyuyoruz. Tabi bunlar mutlak kaidelerdir. Biraz evvel hep beraber burada Kara Fatma’yı izledik. Öte yandan, Kocaeli’de yaşayan Erzurumlu hemşehrilerimiz, geleneksel olarak her yıl burada tanıtım günleri organize ediyorlar. Ben sözü fazla uzatmadan böyle bir organizasyonda federasyonumuza destek olduğu için Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Aynı zamanda sayın Kocaeli Valimize de teşekkür ediyorum bu etkinliği onayladığı için. Teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

BOYNUMUZUN BORCU

Kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kocaeli de dahil 81 vilayetten burada, bu şehirde insan vardır. Ben şehrimize kattığınız güzelliklerden dolayı hepinize teşekkür ediyor, saygıyla selamlıyorum. Şüphesiz bu kentin bütün insanları güzelliklerin üzerine kaymaya devam ediyor. Bir taraftan geleneklerini bu şehre getirmek istiyorlar, bir taraftan da buranın geleneklerini götürmek, tanıtmak istiyorlar. Böyle kuruluşların isteklerini yerine getirmek de bizim boynumuzun borcudur. Biz bu borcu ödemekten sadece şeref duyarız, gurur duyarız. Rabbimden temenni ederim ki yurdumuzun bu zenginliği hiç bitmesin. Bu vatan ilelebet var olacak inşallah. Yeter ki sizler bu ruhu yalat ak için bu organizasyonları yapın, biz de size destek olalım”

KARA FATMA BU ŞEHİR İÇİN ÖNEMLİ

Kürsüye çıkarak konuşan AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “Az önce Kara Fatma’yı izledik burada. Özellikle Kocaeli’de Kara Fatma’nın önemi büyüktür; Sivas’ta Atatürk’ten izin aldıktan Kocaeli’de gelip ciddi mücadelelerde bulunan bir insan. Hem Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz hem de İlçelerimizde Kara Fatma, daha doğrusu ‘Fatma Seher’ adını yaşatıyoruz. Dolayısıyla torunları kara Fatma’yı unutmadılar. Gerçekten Kocaeli’de 81 vilayetimizden insanlar yaşıyor. Erzurumlu hemşehrilerimiz de bu zenginliklere yeni zenginlikler katıyor. Erzurum’un geleceği olan 1001 hatimi bu şehirde yıllardan beri yaşattılar. Bu etkinlikte de şehitlerimize hatim okutulduğunu biliyorum. Ben hepinize çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” 

KOCAELİYE ÇIKARTMA YAPTIK

Açılış töreninde konuşan Erzurum Valisi Okay Memiş, “Biz bugün Erzurum’dan Kocaeli adeta çıkartma yaptık diyebilirim. 20 ilçemizin başkanları, derneklerimizle birlikte Kocaeli’deyiz. Burada epeyce bir Dadaş kardeşimizin yaşadığını biliyoruz. Erzurum göç vermiş bir kent, bunun da farkındayız. Erzurum, cumhuriyetin temellerinin atıldığı kent. Böyle bir kentte çalışmak da benim için bir onurdur. Varlıklı kentlerden çok daha fazla saygınlığı olan bir kentte yaşadığımızı memnuniyetle görüyoruz. Hayvancılıkta ve doğal tarımda gerçekten çok iyi durumdayız. Turizmde çok iyi durumdayız. Pandemiye rağmen bu sene 2 milyon turist ziyaret etti Palandöken’i. Şunu da ifade etmek isterim ki artık ülkemizde tek adresli bir yaşam yok. Büyükşehirlerde yaşayan insanların köylerde de evleri var. Ben Karadenizliyim aslında ama artık Dadaş oldum. Kocaeli’nin bende ayrıca bir yeri var; Beraber çalış aktan onur duyduğum sayın Fikri Işık bakanımın yanında yıllarca çalışmıştım. Kocaeli’ye de haliyle devamlı geliyorduk. Buradan ona da selam göndermek istiyorum. Hepinize teşekkür ediyorum”

KOCAELİ’NİN YÜZDE 5’İ DADAŞ

Erzurum Valisinin ardından kürsüye çıkan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Kocaeli’de sizleri ağırlamak ve sizlerle birlikte olmak bizim için büyük bir mutluluk. İlimizin nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini çeşitli illerden gelen, burayı kalkındıran siz değerli kardeşlerimi minnetle selamlıyorum. Şunu da belirtmek istiyorum ki nüfusumuzun yaklaşık yüzde 5’i dadaşlardan oluşuyor. Değerli kardeşlerim, ilimiz elbette 93,5 milyar dolar dış ticaret hacmiyle Türkiye’nin en önde gelen ve Türkiye’yi dünyayla yarıştıran şehirlerden bir tanesi. Yine Türkiye cumhuriyeti devletinin övündüğü, milletimizi sevindiren ne kadar teknolojik gelişme varsa bunların da çoğunun yolunun ilimizden geçtiğini belirtmek istiyorum. Hepinize hoş geldiniz demek istiyorum. Teşekkür ediyorum.”

DADAŞLARA İTİBAR EDİYORLAR

Programda konuşan eski sağlık bakanı Recep Akdağ, “bugün burada dostlarımızla beraberiz. Allah’a hamdolsun diyorum. 20 senedir siyaset yoluyla millete hizmet etmeye gayret ediyoruz. Hemşehrilerimiz dadaşlar; her zaman arkamızda durdunuz. Biz bir hizmet yaptıysak siz bunu 10 misliyle ödüllendirdiniz. Bu asil duruş için Allah hepinizden razı olsun. Kocaeli Türkiye’ye büyük katkıları olan bir şehir. Nerede hemşehrilerimizle karşılaşıyorsak görüyoruz ki itibarları var. Görüyoruz ki insanlar orada dadaşlara itibar ediyor, saygı duyuyorlar. Erzurumlu olmak güzel bir şey. Allah’a hamdolsun güzel gir toprakta büyüdük, kültürünü aldık. Bir hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Büyükşehir başkanımız ifade etti, Erzurum artık yavaş yavaş sanayisini de geliştiren bir şehir oldu. Bu kentte bir takım sanayiciler de var. Dolayısıyla Kocaeli’de yaşayan dadaş kardeşlerime Erzurum’a gelsinler diyorum. Erzurum’a gelip yatırım yapsınlar. Teşekkür ediyorum.”

DÜNYANIN BİZİM DEĞERLERİMİZE İHTİYACI VAR

Programda konuşan Eski içişleri bakanı Efkan Ala, “Gerçekten sizler arasında sokunca insan heyecanlanıyor. Çünkü merhameti çıkarımdan önce giden insanlarız biz. Dünyada Eruzumlu dediğim zaman dürüsttür, haysiyetmişim, vakurdur… Altına imza atarlar. Değerli dostlar, bu hafta sonu palandökenin eteklerindeydim. Oradan geldim bugün Uludağ’ım eteklerinde Buradaydım. Oradan da geldim bugün Kocaeli'deyim. Bu iki şehirde de Erzurumlu hemşehrilerimiz yoğunlukta. Bu iki şehrimiz ihracatta birbiriyle yarışıyor. Dünyadaki 120 ülkeden daha fazla ihracat yapabilen iki şehir. Türkiye’den bu illere baktığımız zaman Türkiye’nin en gelişmiş ilk 5 şehri arasında. Erzurumlular olarak da bizim evet kapitalimiz, finansal sermayemiz, ekonomik büyüklük yok. Ama insan sermayemiz… Böyle bir topluluk yok. Değerli kardeşlerim, dünyanın bizim değerlerimize ihtiyacı var.” dedi.

27 May 2022 - 20:44 - Güncel

Muhabir  Talha Yıldırımgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

03

Çayırovalı Erzurumlulr - Kedfe başkanımız Tekin Dursun değerli bir büyüğümüz ve değerli bir Erzurumlu. Lakin bir başka değerli hemşehrimiz Darıca’nın yetiştirdiği önemli bir bürokrat olan Murat Sağlam’a sahip çıkması gerekirdi. Biz pazaryolu dernekleri olarak bunu beklerdik. Herkese büyükşehirde yer var da Ona mı yok. Kaldiki biz onun kalitesine şahitiz.

Bu bağlamda artık kenti yöneten siyasetçilere daha mesafeli olunması, Erzurumluların her seçimde çantada keklik, nasıl olsa oy veriyorlar algısından kurtulması için daha iyi örgütlenmesinin elzem olduğu kanısındayız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mayıs 21:39
01

Ali - Nasıl olsa belediyenin parasıyla dernekler masraf ediyor derneklerin kime faydası var yok o dernek yok bu dernek yok vakıf yok oralı buralı bırakın buişleri resmi birakat hepsi orda kendi şinizi yapın Erzurum valisi gelmiş erzurumun sorunlarıyla ilgilen

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Mayıs 14:47
02

Körfez - @Ali 01 nolu yoruma cevabı: Tamamen katılıyorum dernekler kagıt ve okey oynama yerleri oldu kültür ve dayanışma adı altında

Çay ı param ile süper lig maçı para ile izliyorum. Zengin biri başkanlık edicek kirasını cebinden verip siyasi koltuk peşinde koşucak ki olduda

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Mayıs 13:59


Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?