12. Kocaeli Kitap Fuarıyla ilgili bilinmesi gereken her şey

12. Kocaeli Kitap Fuarı iki yıllık pandemi arasının ardından bu yıl 14-22 Mayıs tarihleri arasında Kocaeli Kongre Merkezinde hazırlanan alanda gerçekleştirilecek

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Kitap Fuarı, iki yıldır pandemi sebebiyle düzenlenemiyordu. Kocaeli’nin en önemli kültür etkinliği olan ve ziyaretçi sayısı yapıldığı dönemlerde 1 Milyonu geçen Kitap Fuarı, iki yıllık hasretin ardından bu yıl kapılarını tekrar açıyor. Daha önceden Interteks Fuar Alanında gerçekleştirilen Kitap Fuarı etkinliği bu yıl Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek.

AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK

12. Kocaeli Kitap Fuarı etkinliğiyle ilgili bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Maide Restoran’da bir basın toplantısı düzenledi Toplantıya Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yeğin, Kocaeli Ticaret Odası Genel Sekreteri Mert Anlıpak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Murat Yavuz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, ve çok sayıda basın mensubu katılım gösterdi.13 Mayıs Cuma günü saat 07:30’da Cumhuriyet Bulvarındaki ağaçların kitap açmasıyla başlayacak Kocaeli Kitap Fuarıyla ilgili Gündoğdu, önemli bilgiler aktardı.

NE ZAMAN AÇILACAK?

14-22 Mayıs tarihlerinde 9 gün süreyle Kitap Fuarımız açık olacak. İki yıllık hasretin ardından Kocaeli Kitap Fuarının kapılarını açmaktan dolayı heyecanlıyız. Fuar açık olduğu 9 gün boyunca sabah 10:30’da kapılarını açacak, akşam 21:00’e kadar açık kalacak.

ARAZİ ALINDI

Bildiğiniz gibi önceden kitap fuarı Interteks Fuar Alanında düzenleniyordu. Aşırı kar yağışından dolayı orada çökme yaşandı. Gelen teknik raporda da orayı kullanamayacağımızı gördük. Bu sebeple kitap fuarını Kocaeli Kongre Merkezinde yapacağız. Önümüzdeki yıl da yine adresimiz burası olabilir. Bildiğiniz gibi Kartepe’de fuar merkezi yapılacak arazi satın alındı. İnşallah orası tamamlanınca fuarı oraya taşıyacağız.

BUGÜNE KADAR 5.5 MİLYON ZİYARETÇİ

Kocaeli Kitap Fuarının çok özlendiğinin farkındayız. Bu sene özlemi gidereceğiz. Bundan önce düzenlenen 11 kitap fuarında 5 buçuk milyon insan ziyarette bulunmuş. Bu sayının artaracak devam edeceğini düşünüyoruz. 315 yayınevi stant açacak. 40 tane sahaf bizi geçmişin tozlu raflarında dolaştıracak. Yine ayrı stantlarda 70 sivil toplum kuruluşu yer alacak. 380 yazar, 123 söyleşi ve 550 imza programı kitap fuarı kapsamında olacak.

ONUR KONUĞU NURULLAH GENÇ

Kitap fuarımızı her yıl farklı bir tema alanında düzenliyoruz. Bu yılki temamızı şiir olarak belirledik. Çok geniş bir katılımcı kitlesine sahip olan kitap fuarında şiirin edebiyat hayatımıza katkısı ele alınacak. 12. Kocaeli Kitap Fuarının bu yılki onur konuğu Nurullah Genç olarak belirlendi. Sanat, edebiyat ve fotoğraf sanatında sayısız ödüllü Nurullah Genç tecrübelerini aktaracak.

ORMAN KÜTÜPHANESİ

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi yine Türkiye’nin en büyük doğal yaşam alanı Ormanya’da bulunuyor. Kocaeli Kitap Fuarının bu yılki sosyal sorumluluk projesinde fuara katılan yazarlarımız, Orman Kütüphanemize çok önemli bir destek sağlayacak.
‘’Yazarından İmzalı Kitap’’ çalışmamızla kitap fuarına katılan yazarlarımızın imzalı kitaplarını fuarın ardından orman kütüphanemizde oluşturulacak özel bir alana yerleştireceğiz. Böylece kitap tutkunları Orman Kütüphanesinden sevdikleri yazarların ‘’Ormanya Kütüphanesine Sevgilerle’’ yazıp imzaladığı kitaplarını okuma mutluluğuna ulaşacak.

OKAN BAYÜLGEN

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin yakından takip ettiği Gri Koç rumuzlu Gökhan Müftüoğlu, ‘’Başarmak İsteyen Bütün Öğrencilere’’ başarının anahtarını verecek. Ünlü Komedyen ve Oyuncu Okan Bayülgen “ Yeni Nesil ve Mizah” başlığıyla sosyal medyada Z kuşağının geliştirdiği yeni mizah anlayışını ele alacak.

ZİYA SELÇUK İMZAYA GELİYOR

Sanatçı Ahmet Özhan, “Ayrılık Yaman Kelime” söyleşisinde ritimlerle buluşan dizelerin izinden giderken, Gazeteci Yazar Nedim Şener “FETÖ Hala Tehlike mi?” sorusunun yanıtını verecek. Milli Eğitim eski Bakanı Ziya Selçuk imza günü etkinliğiyle kitapseverlerle buluşacak. Tarihçi-Yazar Erhan Afyoncu söyleşisinde “Yakın Tarih Dersleri” ile tarihimizin bilinmeyen noktalarını aydınlatacak.

3 AYRI BÖLÜM

12. Kocaeli Kitap Fuarına gelecek misafirlerimizin fuar alanına ulaşımında ve stantlara erişiminde çok iyi bir planlamayla Kongre Merkezimizi en uygun düzeyde kullandık.Ana binadaki fuaye alanını ve koridorları yayınevlerimiz için uygun hale getirdik ve her iki binamızda ve öndeki boş alanda A, B ve C diye adlandırdığımız 3 ayrı bölüm oluşturduk.

NASIL PLANLANDI?

Kongre merkezimizdeki söyleşiler A bölümünde yer alan Akçakoca, Selim Sırrı Paşa, Karamürsel Alp ve Süleyman Paşa olmak üzere 4 ayrı salonda gerçekleşecek. B bölümünde yayınevlerimizin bulunduğu çadır alanımız yer alıyor. C bölümünde ise yayınevlerimiz ve diğer kullanım alanlarımız bulunuyor.

EN UYGUN ŞEKİLDE

Kongre merkezimizin otopark alanını da Kitap Fuarımız için en uygun şekilde dizayn ederek, bu alanda çadırlardan oluşan D, E, F ve G bölümlerini hazırladık. D ve E bölümü diye adlandırdığımız iki büyük çadırımızda yayın evlerimiz yer alacak. F bölümündeki çadırda Kitap Fuarının en ilgi çeken kısımlarından olan sahaflarımız yer alıyor. Birçok kitap sever gibi ben de sahaflarda vakit geçirmeyi çok seviyorum. G bölümündeki çadırımızda ise Sivil Toplum kuruluşlarımız yer alıyor. Kocaeli genelinde bize başvuran hemen her STK’mıza fuarımızda yer verdik ve stant açtık.

OTOPARK HAZIRLANDI

Eski arıtma tesisinin önünde bir adet otoparkımız mevcut, konuklarımız buraya araçlarını bırakabilir. Kongre merkezi önündeki otoparkı lojistik alanı olarak belirledik. Buraya misafir araçları almıyoruz. Sekapark istikametinde yer alan girişi de sadece yayınevlerinin kitap taşıyan araçları kullanacak. Tramvay hattının üst kısmında ayrı bir otopark alanı daha oluşturduk. Fuara kendi araçlarıyla Kocaeli’den veya çevre illerden gelecek konuklarımız için parklanma ve aydınlatma çalışmalarını tamamladığımız bu alan 800 araçlık otopark kapasitesine sahip.

OTOPARK 9 GÜN ÜCRETSİZ

Basketbol sahamızın hemen yanındaki yemek çadırımızda Antikkapı restoran hizmeti verecek. Fuarımıza ulaşımın tramvayla yapılmasını sağlayacak çok önemli bir husus ise; Milli İrade Meydanındaki otoparkımız 14-22 Mayıs tarihleri arasında 9 gün ücretsiz hizmet verecek. Araçlarını buraya bırakan misafirlerimiz tramvayla rahat ve konforlu bir seyahatin ardından fuara erişim sağlayabilir.

ÇOK ÖNEMLİ AVANTAJ

Fuarımızın Akçaray tramvay hattı güzergâhında yer almaşı konuklar için çok önemli bir avantaj. Tramvay hattında yer alan misafirlerimiz kongre merkezine kolaylıkla ulaşıp, yaya köprüsü üzerinden fuara geçebilecek. Aynı şekilde yaya köprüsünde yer alan asansörümüz de engelli vatandaşlarımız, yaşlılarımız ve çocuklu ailelerimiz için büyük kolaylık sağlayacak. Zaten Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binamızın arkasında da 5 bin araçlık ücretsiz bir otoparkımız var. Buraya da araçlarını park edip, köprü üzerinden tramvaya, oradan da fuara geçiş yapabilirler.

TEK YÖNLÜ

Kongre Merkezinin içinde bulunduğu Sekapark alanı, hafta sonları ve güzel havalarda zaten yoğun ilgi görüyor. Fuarla birlikte Sekapark içinde yaşanacak trafik yoğunluğunu önlemek amacıyla 14-15 Mayıs ile 21-22 Mayıs tarihlerinde yani hafta sonlarında ve 19 Mayıs tarihinde Sekapark içindeki güzergahta yoğunluk durumuna göre trafiği tek yönlü olarak vermeyi planlıyoruz. Güzergâh detaylarını Büyükşehir’in mecralarından ve sizlerin aracılığıyla paylaşacağız.

INTERTEKS’LE AYNI ALAN

Bu yıl Kitap Fuarını Interteks’te yapamayacağımız için oradaki toplam alanımıza baktık. 30 bin metrekarelik bir alanda biz Kitap Fuarımızı yapıyorduk. Kocaeli Kongre Merkezinde de toplam 30 bin metrekarelik alanı kitap fuarı için ihdas ettik. Sanılmasın ki o alan daha büyüktü kitap fuarı o sebeple daha etkiliydi. Aynı alanı burada da hazırladık.

6 MİLYON LİRA

Kapalı olan miktarı olarak biz ilave çadırlarla, gerekli yayınevlerinin taleplerine cevabı vermiş oluyoruz. 2019 yılında ziyaretçi sayımız 855 bin bandındaydı. Bu sene daha yoğun olacağını düşünüyoruz. Çünkü iki yıllık bir ara verdi. İnşallah bu yıl 1 Milyon barajını da aşabiliriz. Fuarın toplam maliyeti ise 6 Milyon lira” ifadelerini kullandı.

10 May 2022 - 11:03 - Güncel

Muhabir  Furkan Çalışkangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?