Gücünü mühendislikten alan firma: Proteknik

Gücünü mühendislikten alan, Kocaeli’de doğup Türkiye’ye açılan bir müşavirlik firması Proteknik Yapı ve Zemin Laboratuvarı, 22 yıllık tecrübesiyle sektörün yıldızı olmaya devam ediyor

Senem Koçman
Senem Koçman Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Proteknik Yapı’nın koordinatörü, inşaat yüksek mühendisi ve bakanlık denetçi mühendisi Fatih Yazıcı sektördeki tecrübelerini ve Proteknik’in dünü bugününü En Kocaeli’ye anlattı:

25 YILLIK BİRLİKTELİK

“Ben Kocaeli Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 2000 yılında mezun oldum. Sektördeki 22. yılım. İnşaat yüksek mühendisiyim. Firmamızın kökeni ise inşaat ve geoteknik üzerine. Sınıf arkadaşım Bekir Yüksel ile Kocaeli Üniversitesi 3. sınıfından bu yana birlikte yol yürüyoruz. Yaklaşık 25 yıl oldu. Eski firmamız olan Geotek Danışmanlık Anonim Şirketinin çatısı altında 2010 yılına kadar birlikte devam ettik. Daha sonra teknik personellerimizle Gebze’de bir firmanın koordinasyon yönetimine geçtik, 5 yıl ara verdik.

ORTAKLIK DENEYİMLERİ

Sonra tekrar şehre döndüğümüzde ben 2015 yılında Tolga Ok ile ortak oldum. Ortaklığımız 3 yıl sürdü. O süreçte Bekir Bey de Türkiye’nin yüzde 100 milli ve yerli olan Türk Loyd firmasında görev yaptı. Türkiye’nin uluslararası sertifikasına sahip olan tek firmasıydı. Bekir Bey orada çok farklı deneyimler elde etti. O sırada bizim Tolga Bey ile 2015 yılında kurduğumuz Proteknik firması sadece laboratuvardı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı laboratuvar firmasıydı.

18 KİŞİDEN 48 KİŞİYE

Bekir Bey tekrar 2019 yılında aramıza katıldıktan sonra firmamızın eksenlerini değiştirerek, farklı dalları bünyemize katarak tekrar eskisi gibi müşavirlik dalını geliştirdik. Bekir Bey geldiğinde ekibimiz 18 kişiydi. O günden sonra müşavirlik ve mühendislik kadromuzu genişlettik ve 48 çalışana ulaştık. Bunlardan 30 tanesi mühendis.

LİSANSLI 8 FİRMADAN BİRİYİZ

Kuruluş amacımız olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı laboratuvar hizmetimize devam ediyoruz. Şehrimizde lisanslı 8 tane firma var. Biz o 8 firmadan biriyiz. Gebze’de de Kocaeli Yapı Laboratuvarı isimli ikinci bir firmamız var. Kanun gereği kota seviyeleri olduğu için, ilçe olarak ihtiyaç da olduğu için Gebze’de de bir firma açtık. Bir firmamız orada, bir firmamız burada.

FİLYOS, GIDA OSB

Müşavirlik hizmeti olarak da şantiyelerde, dörderli-beşerli mühendis gruplarımızla proje bazlı hizmet veriyor. Bunlar nedir? Cumhurbaşkanımızın iki sene önce açıkladığı Karadeniz’de bulunan doğalgazın, Zonguldak Filyos limanındaki santralinde müşavirlik hizmeti veriyoruz. Çok ciddi bir proje. Organize sanayi bölgelerinde aktif çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimizin olmazsa olmazı Kandıra Gıda OSB ‘de hem proje hem kalite kontrol hem müşavirlik hizmeti veriyoruz.

TOGG, EKOL, YALOVA İMESS

Sanayi tesislerinde, TOGG’da varız. Ülkemizin lider firmalarından Ekol Lojistik’in, haftalık 7 tane RO-RO gemisini Avrupa’ya gönderdiği Yalova Topçular’daki 50 dönümlük limanın komple müşaviriyiz. Hemen üst tarafta Yalova İMES OSB’de sanayi tesislerinin yatırımcılarına özel müşavirlik hizmeti veriyoruz. Gebze bölgesinde bugüne kadar yaklaşık 120 sanayi tesisinin müşavirlik ve proje yönetiminde katkısı bulunmuş bir firmayız.

YÜZDE 100’Ü BİZİM

Peki, bu seviyelere nasıl geldik? Açıkçası önce “Bir yatırım nasıl başlar?” sorusunu sorduk. Vatandaş parsel alındıktan sonra statik projeye altlık oluşturacak zemin etüt tasarım raporuyla başlar. O yüzden firmamızda zemin etüt bölümü kurduk. 12 personelimiz zemin etüt bölümünde çalışıyor. 3 tane mobil hidrolik sondaj makinesi, 1 tane paletli sondaj makinesi, 1 tane paletli kurtarıcı taşıyıcı kamyon niteliğindeki araçla zemin etüt bölümümüz ve tüm jeolojik, jeofizik, sismik, presiyometre cihazları, zemin laboratuvarı bünyesinde barındıran, yüzde 100’ü kendinde olan, Türkiye’deki nadir firmalardan biriyiz.

ÇOK BÜYÜK BİR RİSK BU

Genelde şöyle olur: Zemin etüt firması sondajı A kişisine, jeofiziği B, laboratuvarı C, mühendisliği D firmasından hizmet alır ve toparlar. Ama biz yüzde 100’ü kendi bünyesinde olan ve mühendislik hizmetini tek veren firmalardan biriyiz. Bununla da gurur duyuyoruz.
Peki, böyle bir yapıya neden ihtiyaç duyduk? Çünkü biz proje yaparken altına imza attığımız tüm donelerden sorumlu oluyoruz. Ama işin her aşamasında biz olmazsak sıkıntılar doğuyor. Geçmişte yaşadık bunları. Bu sebeple, ‘Kötü komşu insanı mal sahibi yapar’ atasözünden hareketle, ‘Başkasının verdiği veriyle bir mühendislik yapısının 100 yıllık sorumluluğunu alamayız’ diye düşündük. Çünkü çok büyük bir risk bu.

FORD OTOSAN, PEKÇOK OSB

Firma olarak bölgemizin en büyük yatırımı olan Ford Otosan’ın tüm tesislerinin alt yapı zemin etüt raporlarını biz hazırlıyoruz. Ford ihale açtı, biz kazandık. Önceki müşavirlik firmamda, 2000-2009 yılları arasında zaten Ford’a hizmet vermiştim. Yeni yatırımların zemin etüt aşamasını neredeyse bitirdik. Yüzde 10 işimiz kaldı.
Yalova’da Tosyalı Holding’in 500 dönümlük yatırımıyla ilgili müşavirlik çalışmalarında son noktadayız. Gebze İMES OSB’de 10 yıl boyunca müşavirlik hizmeti verdik, bütün fabrikaların altyapısında bizim imzamız var. Bu çok gurur verici bir şey. Orada resmen bir sanayi üssü kurduk.
Gebze OSB, Gebze Güzeller OSB, Gebze Plastikçiler OSB, TAYSAD OSB, Gıda OSB, Arslanbey OSB tek tek saydığımızda 155 tane sanayi tesisinde proje olarak imzamız var. Bu gurur verici bir konu.

İZMİR, BANDIRMA, GEMLİK, AMBARLI, RUSYA

Biz sadece Kocaeli’de değil ülke genelinde hizmet veren bir firmayız. Mesela İzmir Bağyurdu OSB’nin müşaviri ve proje müellifiyiz. Yapımında yaklaşık iki yıl boyunca anahtar teslim hizmeti verdik. Bandırma’da Çelebi limanının müşavirlik hizmetini biz veriyoruz. Geçmişe döndüğümüzde, Gemlik Borusan’a ait büyük limanın, İstanbul Ambarlı’da Marport limanının, Armaport limanının, Arkas yatırımlarının müşaviriyiz. Sadece şehrimize bağlı kalamıyoruz. Evet laboratuvar hizmeti konusunda sadece şehir içine hizmet veriyoruz ama müşavirlik olarak tüm Türkiye’de imzamız var. 2000 yılında Uşak havalimanının müşavirliğini yaptım. Ankara’da birkaç projemiz var. Müşavirliğin yeri, sınırı olmaz. Rusya Petesburg’da bir kereste fabrikasının müşavirliğini yaptık 3 yıl boyunca.

HALDIZ, ZERAY, BÜYÜKŞEHİR

Konut sektörü zaten olmazsa olmazımız. Kent Konut projelerinin çoğunluğunun kalite kontrol hizmetini biz verdik. Haldız İnşaat’ın, Zeray İnşaat’ın, pek çok tanınmış firmanın işlerini yapıyoruz. Haldız’ın yeni aldığı İlimtepe TOKİ konutlarının işlerini yine biz yapacağız. Büyükşehir Belediyesinin son 10 yılda gerçekleştirdiği projelerin neredeyse yüzde 90’ında müşavirlik hizmetlerini biz yaptık. Köseköy’den yeni stada giden büyük yol projesi başladı hakeza yapıyoruz.

RAİLPORT

Kartepe Köseköy’de Railport diye yeni bir proje var. Yaklaşık 4 ay önce çalışmalara başladık. 2.5 yıllık bir proje olacak. Özetlemek gerekirse, Kocaeli lojistik üssü olacak. İstanbul istikametine tren katarları gitmeyecek. Her kargo ya da ürün Kartepe Köseköy’de tasnif olacak, yurt dışına buradan hareket edecek. Firma olarak bu projenin de müşavirliğini yürütüyor.

PROTEKNİK’TE NELER VAR?

Burası yani Proteknik’in merkezi 1100 metrekare alana sahip bir tesis. 350 metrekaresi laboratuvar. 200 metrekaresi numune istasyonu. Depolarımız var. 300 metrekare de ofisimiz var.
15 mühendisimiz bu ofiste, 10 teknikerimiz laboratuvarımızda, kalan 20-25 çalışanımız da sahalarda. Toplamda 30 çalışanımız mühendis.
Firmanın kurucu tek sahibi Aslı Yazıcı. Kendisi eşim. O da çevre teknikeridir. Ben bakanlık denetçi mühendisiyim. Denetçi olduğunuzda ticari olarak bir firmaya sahibi olamıyorsunuz. Bekir Bey de benim gibi bakanlık denetçi mühendisi.
Aile ortamında bir firmayız. Omurga elemanlarımız hala devam ediyor. Yıllık ortalama yüzde 2 ile 5 arasında bir çalışan değişimimiz var ki bu büyük bir başarı. O da zorunluluk. Askere gidiyor, evleniyor, şehir değiştiriyor.

365 GÜN BOYUNCA 18-22 DERECE

İş yerimizdeki en dikkat çeken yerlerden biri saklama odası. Burası 18-22 derece arasında yüzde 95-100 bağıl neme sahip bir saklama odası. Alınan numuneler burada 28 gün boyunca 7/24 nemli ortamda saklanır. İki yıl önce yaptık. Bu odayı bakanlığımız 7/24 izliyor. Ağır yaptırımları var. Güneş açarsa kombi durur, hava çok ısınırsa klima çalışmaya başlar ama 365 gün boyunca sıcaklık 18-22 derece arasında sabit tutulur. Nem yüzde 95’ten aşağı düşmez, düşemez.
Bunun dışında mukavemet testlerini yaptığımız beton kırım odamız, bakanlığın beton kırımına yetkili çipli beton kırma makinesi, Karot kırma makineleri, klasik beton kırma makineleri, toprak analiz laboratuvarlarımız, yol işlerinde kullandığımız zemin test cihazları gibi pek çok cihazımız ve tecrübeli ekibimizle en, en doğru, en kaliteli hizmeti vermeye devam ediyoruz.

SAKLAMA ODASINDA (SAĞDAN SOLA): Fatih Yazıcı (Koordinatör, bakanlık denetçi mühendisi, inşaat yüksek mühendisi), Aslıhan Yazıcı (Firma sahibi, çevre teknikeri), Bekir Yüksel (Genel müdür, bakanlık denetçi mühendisi) ve Ahmet Bozyel (Laboratuvar müdürü) yan yana.

27 Nis 2022 - 23:03 - Ekonomi

Muhabir  Senem Koçmangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaelispor'un kulüp başkanı kim olmalı?