- 06 Oca 2022 - 20:02 G: 06 Oca 2022 - 20:53

Kılıçdaroğlu Başiskele’de konuştu: Dört ayaklı bir stratejimiz var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kocaeli’de konuştu. Kılıçdaroğlu, “Bizim dört ayaklı bir stratejimiz var” dedi

Furkan Çalışkan
Furkan Çalışkan Tüm Haberleri
mask

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Kocaeli Sanayici İşadamları Derneği’nin daveti üzerine Başiskele’de bulunan Wellborn Luxury Hotel’de iş insanlarıyla bir araya geldi. Düzenlenen etkinliğe Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra TBMM Başkanvekili Haydar Akar, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Ahmet Akın, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Tahsin Tarhan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet il yöneticileri, CHP eski İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve çok sayıda iş insanı katılım sağladı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Açılış konuşmasını yapan KOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Kaya, “Bizleri Ankara’da ağırlayan ve iade-i ziyarette bulunarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kocaeli’nin mevcut durumunu birlikte değerlendirererek geleceğin Kocaeli’sini birlikte inşa edebileceğimizi düşünüyoruz. Kocaeli, tarih boyunca bereketli topraklarında yaptığı tarım ve denizcilik ile tüm insanlığın ilgi gösterdiği bir coğrafyadır. Sanayileşme adımları ile birlikte Kocaeli, Türkiye’nin en hızlı gelişen sanayi yeri olmuştur. Bugün ise önemli bir üretim ve lojistik konum durumundadır. 310 yabancı sermaye olmak üzere 3 bin tesis istihdam etmektedir” dedi.

SORUMLUYUZ

Kaya, sözlerinin devamında, “Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunun 79 tanesi Kocaeli’de faaliyet göstermektedir. Son 10 yıldaki istatistiki verilere göre otomotiv, kimya ve metal sanayi önde gelmektedir. Kocaeli, 70 ilin vergi toplamından daha fazla vergi ödemektedir. KOSİAD olarak yaşayan ve yaşatan kent Kocaeli’nin tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkan, Kocaeli için geleceği kazanacak bir vizyon olarak görüyoruz. KOSİAD yönetimi olarak kendimizi bu kentte sorumlu görüyoruz. Bizlere ayırdığınız zamanı ve paylaşımlar ile elde edeceğimiz çıkarımları önemsiyoruz” dedi.

EKONOMİK BUHRAN

Kaya’nın ardından konuşan CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, “Ülkemizi saran büyük ekonomi buhrandan etkilenmeyen tek yer saray. Halkımız, her buluşmada artık korkusuzca dile getiriyor. Bugün İzmit Perşembe Pazarı’nda esnafımızı ve vatandaşımızı dinledik, broşürlerimizi dağıttık. Şimdi de iş insanlarımızın taleplerini dinlemek için sizlerle bir aradayız” dedi.

OTOBÜSE BİNERKEN BİLE

Yıldızlı’nın ardından konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kocaeli’nin eski yaşamımda yeri var. Kocaeli’nin nasıl büyüdüğünü, geliştiğini bilirim. Gönül isterdi ki bütün siyasi parti liderleri bir araya gelip herhangi bir televizyonda oturup uygarca tartışabilelim. Kutuplaşmayı bir kenara bırakıp her sorunu tartışabilelim. Dünya ilerledikçe biz siyaset açısından geriye gittik. Bu tartışmalar artık olmuyor. Vatandaş, ‘keşke bir araya gelip tartışsalar, biz de izleyebilsek’ derler. Bazen biz siyasetle ilgilenmiyoruz diye cümleler de kurulur. Siyaset bizim hayatımızda. Otobüse binerken siz siyasetle tanışıyorsunuz. Otobüs paralarını belirleyen siyaset. Vergi konusunda Kocaeli’nin potansiyelini zaten biliyoruz. Türkiye’de sağlıklı bir zincir oluşturulacaksa Tekirdağ’dan başlayarak Sakarya’ya kadar bu coğrafyanın tek başına ele alınıp değerlendirilmesi lazım. Verginin ödenmesi kadar vergiyi kullananın da size hesap vermesi gerekir. Hesap verecek olan kurumlar siyaset kurumudur” dedi.

BAHAR YAŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında şunları söyledi;
“Benim vergim nereye harcandı sorusunu genelde sormayız. Bu sorunun sorulmadığı yerde demokrasi gelişmez. Demokrasinin çıkış kaynağı bu cümlede yatar ancak bizim ülkemizde yeteri kadar sorulmaz. Bugün Türkiye’nin izlemesi gereken stratejiyi anlatmak isterim. Sorun var mı? Var. Evet, daha büyük sorunlarla karışılacağız. Daha büyük zamlar gelecek. Vatandaş, daha büyük sıkıntılarla karşılayacak. Vatandaş açısından şu an baharımızı yaşıyoruz. Çünkü üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında çok büyük bir açık var. O da hala tam fiyatlara yansımadı.

DÖRT STRATEJİ

İzlememiz gereken dört strateji var.
Bunlardan birincisi can ve mal güvenliğidir. Medya, yargı bağımsız değilse, insanlar can ve mal güvenliği sebebiyle endişe ediyorlarsa o ülkedede demokrasinin gelişmesi gerekiyor. Demokrasisi gelişmiş bir ülke hızla büyür ve kalkınır. Stratejinin birinci ayağı budur. Bunu yaparsak biz hızla büyüyebileceğiz.

HER ALANDA ÜRETMELİYİZ

Üreten Türkiye demek sadece fabrika demek değildir. Hayatın her alanında üretmeliyiz. Sanatta, sanayide, hizmette nitelikli ürünler üretmeliyiz. Katma değerli ürün üretemiyorsanız dünyada söz sahibi olamazsınız. Dünya hızla gelişiyor. Bizim bu hıza ayak uydurmamız lazım.

BİLGİ ÜRETMEK

İkinci stratejimiz ise bilgi üretmek. Bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmezse o ülke katma değer üretemez. Üniversiteler bilgiyi düşünce özgürlüğü ortamında üretir. Bizim üniversitelerimiz gerçekten bilgi üreten konumda mı? Bunu da bütün sanayicilerin sorgulaması lazım. İş dünyasının sorgulaması lazım.

OTURUP DÜŞÜNMEK LAZIM

İran üniversitelerinin ürettiği bilgi Türk üniversitelerini geçmiş durumda. Siz bu özgür ortamı yok ederseniz bilim insanları buradan gider. Genç kuşaklar geleceklerini yabancı ülkede arıyorlarsa oturup düşünmek lazım.

STRATEJİNİN ÜÇÜNCÜ AYAĞI

Stratejinin üçüncü ayağı ise hakça bölüşmektir. Güçlü bir sosyal devlet inşa edemezseniz ülkede huzuru sağlayamazsınız. Herkesin karnının doyabildiği bir sosyal devlet inşa etmek zorundasınız. Herkesten vergi alıyorsunuz, önceliklerinizi iyi belirliyorsunuz. Devlet Planlama Teşkilatının kapatıldığından kaçımızın haberi var?

PLANLAMA

Planlama olmadan siz bun nasıl yapacaksınız? Yahu evde bile planlama olur. Nasıl olur da Türkiye Cumhuriyetinde planlama teşkilatı kapanır? En niyelikli insanların çalıştığı teşkilat nasıl kapandı? Demek ki bizim güçlü bir sosyal devlete ihtiyacımız var.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Ve dördüncü ayağımız sürdürülebilirlik. Biz sürdürülebilir yöntemlerimizi değişen dünyaya entegre etmeliyiz. Önceden demokrasi derdik şimdi katılımcı bir demokrasi diyoruz. Halka sorarak bunu yapıyoruz. Sürdürülebilirliğin anahtarı da devlette liyakattir. Devletin de liyakatlı insanlarla kendisini büyütmesi gerekmektedir.

ELEŞTİRİN

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini biliyoruz. Bunu siz de biliyorsunuz bende biliyorum. CHP’yi eleştirin. Biz CHP’yi eleştirenlere kızmıyoruz.”

06 Oca 2022 - 20:02 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Furkan Çalışkan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak En Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan En Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler En Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı En Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.