Hürriyet’i neler bekliyor?

1

İzmit Belediyesinin CHP’ye geçmesi, toplumun belli bir kesiminde, farklı beklentileri olanlara da heyecan getirdi. Kentte genel bir memnuniyet havası var. Fakat CHP yöneticileri, CHP’nin önde gelen isimleri ve bazı CHP’liler bunu çok büyük bir zafere dönüştürdüler ki, Başkan Hürriyet bunun tonunu düşürmeye çalışıyor gördüğüm kadarıyla. Nitekim doğru yapıyor. Çünkü önünde uzun ve zorlu bir yol var.
Öncelikle şu ayrımı yapalım. Milletvekilleri sadece konuşur. Belediye başkanları hem konuşur hem de hizmet yapar. Yetkileri dâhilindeki hizmetlerin yapılmasından sorumludur. Muhalefet eleştirir. Ama başkanlık koltuğuna oturan kişinin eleştirmeye hakkı yoktur. O artık eleştirilen, eleştirilecek olan, her yaptığına yorum yapılacak kişi olur.

BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEK
Belediyecilik beraberinde bir kadrolaşmayı ve insan kaynaklarını gerektirir. Çünkü bu iş bir kadro işidir. Ama CHP’nin insan kaynakları bu kentte yeterince güçlü değil. Neticede 15 yıldır kimse yetişmedi bu kentte.
Büyükşehir ile kavga mı edecek? Yoksa güzel bir yol mu bulacak? Ya taleplerini yaptıramazsa? Sabır mı gösterecek? Yoksa kavgaya mı başlayacak? Bunun zamanlamasını nasıl ayarlayacak?
Dediğim gibi belediye başkanlığı başka bir şey. Siyasi yönü bulunmakla birlikte teknik bir iş. Artı beklentiler çok yüksek. Sadece CHP tabanında da değil, İyi Parti kanadında da beklentiler var. Memurlar beklenti içinde, işçiler beklenti içinde, partili gençler beklenti içinde, müteahhitler beklenti içinde, parti büyükleri beklenti içinde.

ANKARA ŞANSI YOK!
Buna rağmen mecliste çoğunluk yok. Komisyonları AK Partililer belirleyecek. Belki her istediği kararı geçiremeyecek. Her işte meclisin onayını alamayacak. Yani işi kolay değil Hürriyet’in. Ama milletin biçtiği misyon da bu.
Büyükşehir ile iyi geçinemezse “Bana yaptırmadılar, hizmet ettirmiyorlar” mı diyecek? Bunu kamuoyuna nasıl anlatacak? Eski başkan Nevzat Doğan’ın belki Büyükşehir yönetimiyle arası iyi değildi. Ama Ankara’da, hükümet nezdinde karşılığı vardı, çoktu. Hürriyet’in öyle bir şansı da yok!

VİZYON BELEDİYECİLİK NE OLACAK?
Diyorlar ki, “Diğer belediyelerden destek yağar İzmit’e”. Bu öyle kolay bir şey değil ki? Hangi mevzuatla yapacaklar bunu? O illerin çoğunda mecliste AK Parti üstünlüğü var. Kardeş şehir olmak istesen, meclis kararlarıyla geçiyor. O kentteki AK Partililer buna izin verir mi? Yani sınırlı miktarda, anca…
Açık konuşmak gerekirse, Başkan Hürriyet’in yerel yönetimler konusunda tecrübesi de yok. Her şeyi deneme yanılma yoluyla öğrenecek. Ama bence böyle bir lüksü de yok. Zira en başta ona oy veren kitle, aradaki farkı da görmek isteyecektir.
Hürriyet tüm bu parametleri göz önünde bulundururken, çöpü toplayacak, söz verdiği projeleri yapacak, personelin maaşını ödeyecek, belki maaşları artıracak ve bu arada siyaset yapmaya devam edecek. Muhtemeldir ki vizyon bir belediyecilik ortaya koymaktan vazgeçecek. Tabiri caizse gönül belediyeciliği yapacak. Çünkü elindeki ekonomik imkanlar ortada!

ENKAZ DA BIRAKMADI
“5 yıl boyunca sokakta olsun, vatandaşa dokunmaya devam etsin, yine seçimleri alır” diyenler var. Doğrudur. Olabilir. Alabilir. Ancak üzerine ne koyacak? Onun asıl algısı üzerine koyduklarıyla oluşacak, bu zaman zarfındaki duruşuyla şekillenecek.
Nevzat Doğan’ı farklı yönlerden eleştirebiliriz. Ama tıkır tıkır işleyen, kurumsal bir belediye bıraktı. Dolayısıyla “enkaz bıraktı” söylemi de olmaz, oturmaz. O halde?
Seçim dönemindeki siyaset anlayışıyla seçim sonrası çok farklı. Birisinde eleştirensin, diğerinde eleştirilen. Seçim döneminde eleştirmek kazandırdı ve İzmit’i kazandı. Ama eleştirerek belediye hizmetleri de çıkmaz. Mutlaka bir şeyler yapmak ve iyi şeyler yapmak zorunda. Ama…

YOKLUKLAR İÇİNDE
Mesela bir iddiası var. “İzmit’i cazibe merkezi haline getireceğiz” diyor. Ama parası yok. Kadrosu yok. Mecliste yok. Büyükşehir zaten yok. Yani bu yokluk içinde büyük işler yapması da pek olanaklı görünmüyor.
Galiba Başkan Hürriyet’e parti içinde de çok fazla misyon biçiyorlar. Neticede bir ilçe belediyesinden bahsediyoruz. Güler yüz, iyi niyet, fikir alışverişi eyvallah. Ama imkânları, yetkileri, gücü ve yapabilecekleri sınırlı. Sizce de öyle değil mi?


Kandil mesajlarını “okundu” haline getirmek

Sizi de, beni yorduğu kadar yoruyor mu?
Size de, bana geldiği gibi yüzlerce mesaj geliyor mu?
Size de, bana geldiği gibi “gereksiz” geliyor mu?
Otomatik, çoklu paylaşılan ve “hatırlamadı demesin” kabilinden atılan kandil mesajlarını “okundu” hale getirmek yorucu oluyor artık.
Haksız mıyım?


Soydabaş’ın grup başkan vekili olması demek

* İzmit Belediye Meclisinde CHP ile kavga etmeyeceğiz, demek.
* Yapıcı olacağız, demek.
* Olay çıkaran tarafta yer almayacağız, demek.
* Ankara Büyükşehir Belediyesindeki manzaralar İzmit’te olmayacak, demek.
* Ankara Büyükşehir Belediyesindeki manzaraları doğru bulmuyoruz, demek.
Soydabaş ismini CHP’lilerin de fazlasıyla ve sevinçle karşıladığını düşünüyorum.


100 milyar KM

Bir insanın boyu taş patlasın 2 metre.
Türkiye topraklarının genişliği doğu batı istikametinde 1500 km.
Dünyanın yarı çapı 6500, çapı yaklaşık 13 bin kilometre.
Geçen hafta…
Dünyadan 53 milyon ışık yılı uzaklıktaki fotoğrafı çekilen kara deliğin çapı ise…
Yaklaşık 100 milyar kilometre.
Yani dünyanın 7 milyon katı.
Yani 14 milyon tane dünyayı yan yana koyarsak ancak o kara deliğin büyüklüğüne erişebiliyoruz.
Dünyadan 53 milyon ışık yılı ötede, yaklaşık 14 milyon kat daha büyük olan bir kara delik var ötelerde.
Aralarda ise binlerce galaksi, yıldız, gezegen, uydu…
Bir an için bile olsa…
Donup kalmamak mümkün mü?
Yani…
Şu fani dünyada…
Bir “hiç” kadar bile değilsin aslında.
Mübarek kandil akşamı…
Unutma!!!

1 Yorum

  1. CHP Lilerin bunu çok iyi anlamasında yarar var abartılı bir hava estirildi Sanki Türkiye de Genel seçimleri kazanmışlar ve T.C Cumhur başkanlığını almışlar gibi Malesef İstanbul da Ankara da ve diğer yeni kazanılan belediyelerde durum farklı değil.Bence devir uzlaşma devri Bir an önce ayakları yere basmalı.Başarı dileklerimle;

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin