Tahir Büyükakın: Encümende muhalefetin yeri yoktur

2

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde yeni dönemin ilk meclis toplantısı Tahir Büyükakın başkanlığınfa gerçekleştiriliyor.

59 MADDE;
Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin meclis başkanvekilleri, katip üyeleri, encümen üyeleri ve komisyon başkanlarının belirleneceği meclis toplantısında 59 gündem maddesi görüşülerek karara başlanacak.

GÖREVE SEÇİLDİLER
Toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekilleri seçimi de yapıldı. CHP ve İyi Parti grubunun öneri yapmadığı başkanvekilliği seçimi için AK Parti grubu birinci başkanvekilliği için Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, ikinci başkanvekili olarak da Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım önerildi. Her iki isim de yapılan gizli oylama neticesinde göreve seçildi.

KATİP ÜYELERİ
Divan katip üyeliklerine ise Gölcüklü Berna Abiş ve Çayırovalı Fatmanur Çelik seçildi. Yedek üyeler ise İzmit’ten Güliz Taştekin, Gebze’den Güler Şahin Gençay seçildi.

ENCÜMEN ÜYELİĞİ
Encümen üyeliği için Gebze’den Mahmut Yandık, Başiskele’den Sadullah Keleş, Kartepe’den Ahmet Özüer, İzmit’ten Güliz Taştekin ve Derince’den Özhan Kurt önerildi ve göreve seçildi.

BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ DEDİNİZ
Oylama sırasında söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Başkanım konuşmanızda bu kenti birlikte yöneteceğinizi söylediniz. Muhalefetten encümene kimseyi almadan bu birlikteliği nasılsağlayacaksınız” diye sordu.

TANIM ORTADA
Taşdemir’e cevap veren Başkan Büyükakın, “Belediye kanununda meclis ve encümenin görevleri detayları ile ortadadır. Encümende
belediye meclisin organlarından biridir. İcrai bir organda muhalefetin yeri yoktur” dedi.

KOMİSYONLARDA VAR
Encümen üyeliğine muhalefet meclis üyeleri arasından bir üye seçilmezken, komisyon seçimlerinde her zaman olduğu gibi yine muhalefet temsilcilerine yer verildi.

 

2 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin