İsmet Çiğit: Büyükakın ile Hürriyet birlikte vals yaparken…

0

Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit haftalık değerlendirmeler yaptığı “Mektup” adlı köşesinde bugün farklı bir beklentisini dile getirdi.

İMKAN SAĞLANIRSA
“Kavgadan değil uzlaşmadan yanayız” başlıklı yazıda Çiğit yeni dönemde AK Parti’den seçilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile CHP’den seçilen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet arasındaki ilişkiyi masaya yatırdı.
Çiğit ikilinin birbirleriyle didişmesini merkeze alan bir gazetecilik yapmak istemediklerini, “Biz, rahat ve özgür gazetecilik yapma imkânı sağlanır ve müdahalelerin dışında kalabilirsek, böyle yapmayacağız” ifadesiyle dile getirdi.
Ardından da “vals” örneğini verdi.
İşte İsmet Çiğit’in bugünkü haftalık yazısının ilgili kısmı;

PARLAK GÜNLER
“Değerli okurlar; ilimizde 31 Mart seçimleriyle birlikte yeni bir dönem başladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başında, AK Partili Tahir Büyükakın, şehrimizin merkezi İzmit Belediyesi’nin başında CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet var.
İkisi de yaşça benden küçükler.
İkisine de saygı duyuyor, seviyor ve güveniyorum.
Önlerinde siyaseten de çok daha parlak günler olacağını düşünüyorum.
Bu yeni dönemde basit gazetecilik mantığı, AK Partili Tahir Hoca ile CHP’li Fatma Hanım arasına nifak sokmak, onların birbirleri ile didişmesinden haber çıkartmak olabilir.
Hani çok bilinen bir laf vardır: “Köpek adamı ısırmışsa haber değil, adam köpeği ısırmışsa haberdir” derler.
Biz, rahat ve özgür gazetecilik yapma imkânı sağlanır ve müdahalelerin dışında kalabilirsek, böyle yapmayacağız.

ÖFKE KUSTULAR
Çünkü bu kenti seviyoruz.
Kocaeli’yi, İzmit’i seviyoruz.
Mümkün olduğu kadar kavgadan değil, huzurdan, uzlaşmadan, el ele hizmetten yana taraf olup, bu yönde haberler yapmaya çalışacağız.
Tanıdığım kadarıyla Tahir Büyükakın ve Fatma Kaplan Hürriyet’in de öncelikli tavrı ve tarzı bu yönde olacaktır.
Geride kalan dönemde Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan arasında çok büyük fırtınalar yaşandı.
Aynı siyasi partiden olmalarına rağmen, özellikle son iki yılda Büyükşehir ile İzmit Belediyesi yönetimleri birbirlerine öfke kustu.

CUMHURİYET BALOSUNDA
Biz mümkün olduğu kadar bu çatışmaların da dışında kalmaya çalıştık.
Çünkü, Kocaeli kaybediyor, İzmit kaybediyordu.
Mecazen yazıyorum; şahsen ben ve eminim benim ekibim, gazetenin manşetinde Tahir Bey ile Fatma Hanım’ın birbirleri aleyhine söylediği lafları, birbirlerine yumruk sıkmış, diş bilemiş fotoğraflarını koymak yerine, örneğin bir Cumhuriyet Balosu’nda Tahir Bey ile Fatma Hanım’ın birlikte vals yaparken fotoğraflarını kullanmak isteriz.
Israrla ve inatla, bu gazetede bu koltukta oturduğum son güne kadar gazetecilik anlayışımı bu yönde, bu mantıkla sürdürmek için direnebildiğim kadar direneceğim…”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin