Talha Kös: Tahir Hoca denge gözetmemeli

1

AK Parti İzmit Belediye Başkan Aday adaylarından kentsel tasarımcı Talha Kös ile 31 Mart yerel seçim sonuçlarını ve kendisini konuştuk.
İşte o röportaj ve işte Kös’ün dikkat çeken açıklamaları;

EN GÜÇLÜ SİYASAL YAPI
AK Parti aday adayı olarak İzmit sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cumhur İttifakı İzmit’te birinci çıktı. Ama başkanlığı maalesef kaybettik. Ben aday adaylığımdan sonra raporlar yazmak suretiyle parti yönetimiyle irtibat halindeydim. Uzun uzun raporlar yazdım.
Neler vardı o raporlarda. Bizimle de paylaşır mısınız?
Hayır paylaşamam. Çünkü beni tanıyorsunuz. Görüş bildirirken denge gözetmem, sonuca odaklanırım, doğruları direkt söylerim. Dolayısıyla seçim öncesi yaptığım analizlerin detaylarını kamuoyu ile paylaşmayı doğru bulmuyorum. Kamuoyu önünde ona buna fatura çıkarmayı da doğru bulmuyorum.
Ama genel olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse; Şu an Türkiye’nin en güçlü siyasal yapısı Cumhur İttifakı’dır. Ama bu çıkarmamız gereken dersler olmadığı anlamına gelmiyor.

LİDER ARAYIŞI YOK
Nelerdir bunlar?
AK Parti’nin toplumsal değişim talebini ve beklentileri yeniden analiz etmesi lazım. Ben değişimden sadece kadroları kastetmiyorum. Öncelikle zihinsel değişime ihtiyaç var.
Millet gerçek manada değişim istiyor. Ama bunu da kendi partisinden istiyor, yine AK Parti’den istiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan varken, milletimin lider gibi bir arayışı yok, olmaz da.
Peki, talep edilen ne?
İşte bunu iyi analiz etmek lazım. AK Parti Cumhuriyet tarihi boyunca en uzun süre iktidarı elinde bulundurmuş bir parti. Bu kolay bir şey değil. Ama bundan sonra ayakta kalması ve millete hizmet etmesi için yapması gerekenler var. Bence sıfırdan parti kuruluyormuş gibi her şey gözden geçirilmeli, tabanın sesine kulak verilmeli.

ÇÖREKLENMİŞ BÜROKRATLARI…
Değerlendirmenize biraz Kocaeli üzerinde devam eder misiniz?
Kocaeli’nde bundan sonra en büyük sorumluluk Tahir Hoca’ya düşüyor. Büyükşehirde yola devam edeceği isimler ve belirleyeceği kadrolar, hem Tahir Hoca’nın siyasi geleceğinde hem de Kocaeli’nin geleceğinde son derece belirleyici olacak.
Gözetmesi gereken dengeler olduğunu düşünürse yol alamaz. Tahir Hoca gücünü Kocaeli’nden almış zaten. Eğer doğru bildiği yoldan giderse Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteğini sonuna kadar görecektir.
Ama “o kırılmasın, bu üzülmesin” diye işe başlarsa, 15 yıldır belediyeye ve partiye çöreklenmiş, kamuoyu nazarında da yıpranmış danışmanları ve bürokratları tasfiye etmezse, kusura bakmasın, başarılı olması mümkün değil. Sonuçta ben kendisinin Kocaeli’ye güzel hizmetler yapacağına dair inanıcımı muhafaza ediyorum.

DERHAL TASFİYE EDİLMELİ
Mesela kimleri tasfiye etmeli?
İsim söylemek istemiyorum. Ama bu kentin, Kocaeli’nin, İzmit’in ve tüm ilçelerimizin gelişiminde bariyer olan, çapraz ilişkilerle, dava adamı gibi görünüp kendine yontan, işi gücü perde arkasında ona buna iftira atmak olan isimler kamuoyunun da malumu.
Ama şöyle özetleyebilirim: Bürokratların ticaretle en ufak bir ilişkisi olmamalı. Mesela parti yönetimindekiler belediyenin kafelerini hakkı olsa bile kiralamamalı. Bir bürokrat paravan şirketlerle ticaret yapmamalı. Yapanlar derhal tasfiye edilmeli.
AK Parti 17 yıllık iktidar sürecine rağmen milletin umudu olmaya devam ediyor. Her kentte ortaya çıkan, saydığın zaman bir elin parmaklarını geçmeyecek olan 3-5 kişi için bu yapı daha fazla zarar görmemeli.
Aday adaylığı sürecinizi değerlendirir misiniz? Gerçekten aday olacağınıza inanıyor muydunuz?
Tabii ki inanıyordum. Ben inanmadığım hiçbir işe talip olmamış ve olmayacak bir kardeşinizim. Zaten en üst düzeyde ismim üzerinde değerlendirme yapılmış olması da bunun en somut ispatı.

SİBEL HANIM ÇOK ÇALIŞTI
Peki, neden siz gösterilmediniz?
Sibel hanımla ilgili ve kadın aday belirlenmesiyle ilgili çok daha önceden bir mutabakat varmış. Bizimle ve diğer aday adaylarıyla ilgili gayet iyi değerlendirmeler yapıldı. Ama neticede Sibel Hanım’a nasip oldu.
Şunu da belirtmeliyim ki, tüm aday adaylarımız hepsi son derece kaliteli ve yetkin insanlardı. Sibel Hanım için de düşüncem budur. Kendisi elinden geleni yaptı, çok çalıştı. Allah razı olsun. Eminim bir şekilde, kentimize ve ülkemize güzel hizmetler yapacaktır, yapmalıdır, değerlendirilmelidir.
Zaferin sahibi çok olur. Ama yenilgiyi kimse üstlenmek istemez. Siyaset bu, her şey olabilir. Diyeceğim o ki; Sibel Hanım, ablamız, kendini yenilgiyi tek başına üstlenmeye mahkûm etmemeli. Ama birileri de, sonuca paydaşken ölü taklidi yapmamalı.
Siz aday olsanız İzmit’i kazanır mıydınız?
Şimdi bu soruya ne cevap versem, fitneye sebep olur. Neticede ben aday olmadım. Varsayımlar üzerine de konuşmaya gerek yok. Bundan sonra daha güzel bir İzmit için ne yapabiliriz buna bakacağız.

BENİM LİDERİM BELLİDİR
Siyasete devam edecek misiniz?
Tabii ki edeceğim. Benim uzmanlık alanım şehircilik. Ben kentsel tasarımcıyım. Kocaeli’de ve Türkiye’nin pek çok şehrinde insanların hayatlarına dokunacak işler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.
Ama bir de siyasi bir tarafım var benim. Önemli birikimlerimiz var. Rahmetli Hocam Prof. Dr. Necmettin Erbakan başta olmak üzere önemli insanların üzerimde emeği var. Recai Kutan, Numan Kurtulmuş gibi pek çok önemli isimle birebir çalışmış birisiyim. Elbette ki birikimi hizmete dönüştürmek bizim için bir sorumluluktur.
Millî Görüş çatısı altında yetişmiş bir kardeşinizim. Bu gerçekten böyle. Çok uzun hikayelerle röportajı ağırlaştırmak istemem. Ama gerçekten işin çileli zamanlarında bir adım öne çıkanlardan olmanın gururunu taşıyorum.
Bugünkü siyasal iklim tam da bizim tarzımıza uygundur. Biz, küllerinden doğmaya alışık bir geleneğin mensuplarıyız. Böyle yetiştik, böyle gördük. Koşu bitikten sonra da koşmaya devam etmeye alışığız yani.
Bugünden sonra daha fazla aksiyon almaya niyetliyim. Liderim bellidir. Hukukumuz uzun yıllara dayanır ve geçmişimi iyi bilir. Bundan sonraki süreçte Sn. Cumhurbaşkanımıza daha fazla yardımcı olmak için hazırız ve gerekeni yapacağız.

SİYASETE FORMAT ATILACAK
Siyasete ne şekilde devam edeceksiniz? Bir yol haritanız var mı?
Önümüzdeki birkaç ay içerisinde, Türkiye’de çok farklı şeyler olacak, siyaset yeniden şekillenecek. Hatta adeta siyasete format atılacak. Bunu yapmayan geride kalır zaten.
Şimdi kendi yol haritamızla ilgili tek başıma değilim. Tabii ki önce büyüklerimiz ne diyecek, ona bir bakacağız. Bize nerede ihtiyaç var, önce onlar söyleyecek.
Peki, Kocaeli siyasetinde mi olacaksınız?
Tabii ki, burası aidiyetim olan yegâne yer. Burası benim topraklarım, geçmişim ve geleceğim.

175 PROJE YAPMIŞIZ
Seçim sürecinde neler yaptınız? Biz az çok biliyoruz. Ama okurların öğrenmesi için biraz anlatır mısınız?
Ben aday olamayınca, Türkiye’nin dört bir yanından adaylar benimle çalışmak istedi. Hepsiyle mümkün değildi tabi. Pek çoğuna yardımcı olmaya çalıştım ve bizzat yanlarına gittim. Kimisinin tüm SKM programını ve stratejisini oluşturdum. Mesela Düzce bunlardan biridir.
Ama ağırlıklı olarak İskenderun ve Hatay üzerine çalıştım. İki tane 112 sayfalık proje kitapçığı yaptım. Toplamda 175 proje. 65 adet video yapmışız. Ayrıca 100 sayfanın üzerinde de konuşma metni yazdım.
Hatta arkadaş ortamlarında espri yapıyorum bazen. “Aday olamadık. Ama sonrasında öyle bir yoğun çalışma temposuna girdim ki, bunun yasını bile tutamadım. Hâlbuki ben aday olamayınca depresyona girecektim” falan, gülüyoruz yani.
Tabi bunları 35 kişilik ekibimle yaptığımın da altını çizmeliyim. Her biri son derece yetenekli arkadaşlar. Onlara da gece gündüz demeden gösterdikleri gayret için ayrıca teşekkür ediyorum.

HEP YANIMDA GÖRECEKSİNİZ
Ülkücü camiaya olan yakınlığınız dikkat çekiyor. Hatta bazı kesimler tarafından tartışılıyor. Bu konuda neler diyeceksiniz?
Allah bana bundan sonra bir görev nasip ederse de etmezse de, ülkücüleri hep yanımda göreceksiniz. İyi ki ülkücüler var.
Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin bu duruşu olduğu sürece bu ülkeye hiçbir şey olmaz Allah’ın izniyle. Aziz Türk milleti de bunu görmüş ve Cumhur İttifakı yüzde 53’lük muazzam bir kabul görmüştür. Milletimiz seçimlerde ince işçilik yapmış, güçlü mesaj vermiştir.
Bir ara ittifak içinde tartışma oldu. Hemen ortaya çıkan fitnecileri gördünüz. O gün sayın Bahçeli’ye hakaret etmek için hazır bekleyenleri gördünüz. Bunlar emin olunuz ki FETÖ’nün varlığını sürdüren son izdüşümleridir. İşte Türkiye bu hastalıklı zihinlerden kurtulmalıdır. Kocaeli de kurtulmalıdır, kurtulacaktır. Cumhur İttifakı Aziz Türk milletinin ruh köküdür.

HEPİMİZİN SOYADI TÜRKİYE
Son olarak ekleyeceğiniz bir şey var mı?
Artık Türkiye’de tek partili tarafgirlik dönemi bitmiştir. “Benden isen her dediğin doğru, benden değilsen ne yaparsan yap, sorun yok” anlayışı Türk siyasetinin intihar reçetesidir.
Bakınız size bir şey diyeyim; Bir parti hariç bu ülkede herkes ülkesinin geleceği için sandıkta bir tercih yapıyor, buna saygı duymak lazım. Ama sandıkta tek tercih yapmamız, sevgide, saygıda hoşgörüde tek seçeneğimiz var anlamına gelmez. Oy vermediklerimize de saygı duymayı becerdiğimiz gün Türkiye’nin önü daha fazla açılacaktır. Bu böyledir.
Aziz Türk milletinin herkese yetecek sevgisi vardır. Netice de hepimizin soyadı Türkiye.

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin