Birol Aydın: Diğer adaylar da iyi. Ama biz en iyisiyiz

0

Saadet Partisi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Birol Aydın, seçim sürecine ilişkin EN Kocaeli’ye özel açıklamalarda bulundu.
Saadet’in adayı Birol Aydın, 2014 yılındaki yerel seçimlerde de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu.
Birol Aydın o yıldan yaşadığı bir örneği vererek, “2014 yılında insanlar bizi gördükleri zaman ‘hayırlısı olsun’ diyorlardı. Ancak şimdi vatandaş bana ‘hayırlı olsun’ diyor. Burada çok ince bir nüans var” dedi ve ekledi: “Tahir Büyükakın da Serdar Kaman da iyi aday. Ama biz en iyisiyiz.”

MÜMKÜN OLDUĞU KADAR…
İşte Saadet Partisi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Birol Aydın’ın yerel seçimlere yönelik yaptığı o önemli açıklamalar:
“22 Şubat tarihinde sahaya indik. Yoğun olarak 1 Mart tarihinde çalışmalara başladık. Kocaeli’de çok yoğun nüfus var. Eski konveksiyonel çalışmalar yok artık. Biz mümkün olduğumuz kadar kendimizi ekranlarda, televizyonlarda ve açık havada göstermeye çalışıyoruz. STK’larla iletişim halindeyiz. Sahada insanlara temas halindeyiz. Gitmediğimiz ile yok. Hepsine gittik. Ancak altını üstüne getiriyoruz diyemem. Bunu yapmak imkansız. Biz kendi ilçe belediye başkan adayımız kadar insanlara dokunamıyoruz

HAYIRLISI OLSUN DİYORLARDI
Ben 2014 yılında yine Büyükşehir Belediye Başkan adayıydım. İnsanlarımız 2014’te önemli ölçüde bizleri gördükleri zaman ‘hayırlısı olsun’ diyorlardı. Şimdi ‘hayırlı olsun’ diyorlar. Burada bir kararlılık var. Farklı bir nüans var. Bunun dışında muhalefet partilerin seçmenleri başarıya susamış durumda. İktidar partisinde de önemli ölçüde hem bir yorgunluk var hem de doygunluk var. Tatmin olma, doygunluk durumu var. 15 yıldır AK Parti’yi büyük işler yapsın diye desteklemiş insanlarımız yaşanan süreç itibarı ile bazı şeylerden artık yoruldular. Bunda israf var, yolsuzluk var, rant dağılımı var, halktan kopukluk var. AK Parti seçmeni artık bundan yüksündü. Bu iki durum yan yana geldiği zaman seçimlerde makul değişim durumu söz konusu.

GERİLİM HAVASI
Ben vatandaşla AK Parti arasında hissedilebilir bir kopma olacağının kanaatindeyim. Ancak insan seçimde kendi ve Rabbiyle başbaşa. İnsanlar son anda duygusal sebeplerden dolayı farklı tercihlerde bulunabiliyorlar. Rasyonel tablo, anlattığımız tablo budur. Ancak ekranlarda, sokaklarda görüyorsunuz. Biz mahalli idareler seçimi yaşamıyor da genel seçim yaşıyormuşuz gibi bir durum var. Müthiş bir kutuplaşma ve gerilim var. Bu gerilim insanları gerçeklik olgusundan uzaklaştırıyor.

GERÇEKLİK OLGUSUNDAN UZAKLAŞILIYOR
Gerçeklik olgusundan uzaklaşan insanlarda duygularıyla hareket ediyor. İnsanlar duyguları sebebiyle başka bir tercihe mecbur kalıyor. Duygu atmosferi ve gerilim bazı hakikatlerin üzerini örtüyor. Örneğin Kocaeli’de insanların siyasetçilerden beklentileri var. Ama vatandaşlar tüm beklentilerinden soyutlanarak bir tercih yapmak zorunda bırakılıyor. Bu da gerilim siyasetiyle temin ediliyor. İktidar partisi bunu oluşturmak için elinden geleni yapıyor.
Gerçeğe baktığınız zaman insanların geçim derdini görüyorsunuz.

HALA BİR ŞANSIMIZ VAR
Biz Kocaeli’de betona doğru gidiyoruz. Ancak hala bir şansımız var. İstanbul’a, Bursa’ya, Kayseri’ye baktığınız zaman artık şehirlerin bitip tükendiğini görüyorsunuz. Bütün bunlar yerel yönetimlerin en esaslı gündemi olmalı. Ancak olamıyor. Belediyelerin kasaları tam takır. Yeni bir şey yapacak kaynak yok. Bir kısım ilçe belediyelerimiz personel maaşını ödeyemeyecek duruma gelmiş. Tüm bunlar konuşulmazken gerilim siyaseti izleniyor ve bunlar unutturuluyor.

ORADA AKIL YOKTUR
Bir yerde yöneticiler yoğun olarak inanç yoğunluklu hamaset yapıyorlarsa orada akıl yoktur. Oysa bizim her iş için akla ihtiyacımız var. Aklın da tecrübeye ihtiyacı var. Biz bir badireyle karşı karşıyaysak iyi düşünmek ve akıllıca bir çözüm üretmek. Akıl devre dışı olursa nasıl çözüm üreteceğiz?

HDP KONUSU
Bugünkü HDP tartışması da bir gerilim siyasetinin sonucudur. Siyasi partilerin aday çıkarmaları için belirli şartlar ve prosedürler var. O prosedürler bugünkü hukukumuz çerçevesinde belirlenmiştir. Şu kadar siyasi partiler seçime girebilir deniyor. Geçmişte de seçimlere girmiş partiler bunlar. Şimdi bir önceki seçim arasında ne değişti? Bu siyasi partiler gökten zembille mi indi? O siyasi partilere oy veren kitleler bir anda mı oraya çıktı? Bunu iki tane daha oy kaybetmemek için toplumu germek şeklinde kullanıyorlar.

DİLOVASI ÜZERİNDEN
Kocaeli’de yaşayan insanlar olarak Dilovası’nda seçim şartlarının nasıl olduğunu bilen insanlarız. Bir şey aramanın beyhude olduğu kanaatindeyiz. Kim Dilovası üzerinden siyaset oluşturmaya çalışıyorsa o, olmayan bir şeyi söylemeye çalışıyordur. Çünkü Dilovası şartları gerçekten bugünkü tabloların aynısıyla oluşuyordu. Bizim adayımız oranının kurucu belediye başkanı, iki dönem belediye başkanlığı yapmış bir isim. Şimdi de Ercan Dalkılıç bey Saadet Partisinin adayı. Güçlü adaylar etrafında şu ya da bu şekilde seçmen bir yoğunluk gösteriyor.

ADAYIMIZIN ETRAFINDA TOPLANILSIN
Bizi bazı çevrelerle ittifak yapmakla itham edenler hem o çevreye hem bize hem de kendilerine haksızlık yapıyorlar. Tüm siyasi partiler oy almak ve seçimi kazanmak için seçime girerler. Bunları da meşru yollarla yaparlar. Biz de her yerde seçime giriyoruz. Bir başka parti lehine seçime girmemezlik yapmadık. Ancak Dilovası’nda ve tüm Türkiye’de bizim adayımız etrafın insanların toplanmasını istiyoruz.

SEÇİMİ KAYBETME HIRSI
Seçimi kaybetmeme hırsı, sorun çözme hırsının önüne geçmiş. Ve bu yolda her şey mubah görülüyor. Yalan, iftira, olmamış bir şeyi olmuş gibi gösterme. Bunlar doru şeyler değil. Bir insanın belediye meclis üyesi olma için adli sicil kaydının ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekiyor. Siz kapı gibi belgenizi vermişsiniz. Sizin adaylarınızın, aday olma yönünde hiçbir engeli bulunmadığını söylemişsiniz. Ancak seçime ramak kala bir takım işler yapıyorsanız burada vatandaş kimse kusura bakmasın keriz değil. Herkes her şeyi görüyor. Korkutarak, gerer netice almayı hedefleyenlerin bu durum kursaklarında kalacak.

HİÇBİR ŞEY YAPILMADI DİYEMEM AMA…
Bizim sloganımız dürüst başkan dürüst yönetim. Herkese ve her kesime adaletli bir şekilde hizmet götürmek istiyoruz. Kocaeli’yi Türkiye’nin değil, dünyanın gözdesi bir şehir haline getirmek istiyoruz. Kocaeli bu potansiyele sahip bir il. Kocaeli kabul edelim ki sürükleniyor. Kocaeli’nin potansiyeli değerlendirilmiyor. Kocaeli’de 15 yılda hiçbir şey yapılmadı diyemem. Ancak mevcut bütçeyle yapılanlar kıyaslandığı zaman işler gerçekten çok yetersizdir.

İYİ Kİ KOCAELİ’DE YAŞIYORUM DERLER
Kocaeli’nin sanayisiyle, denizleriyle, dağları, yaylarıyla, iklimi itibarı ile, ana yolların üzerinde yer alması itibarıyla çok büyük bir sıçrama yapabilir.
Kocaeli sanayi kimliğinin yanında bir kültür, turizm, ticaret bir de tarım kenti olabilir. Bu beş şey yan yana geldiği zaman Kocaeli’de hayat yaşanabilir olur. İnsanlar iyi ki Kocaeli’de yaşıyorum der. Refah artar.

KÖTÜ NİYETLİ DEĞİLLER
Ben gerek Tahir beyin gerekse Serdar Bey’in Kocaeli’nin evlatları olduğunu, hizmet ettiklerini, kentimiz için iyi şeyler düşündüklerine yürekten inanıyorum. Onların kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum. Ancak yerel yönetimler için ufuk ve vizyon lazım, derde talip olmak lazım. Yerel yönetimler millete caka atma, ego tatmin etme, kaynakları israf etme yeri değildir.

EN İYİSİNİ SEÇMELİLER
Normalde şuurlu bir insan yönetime talip olmaz. Çünkü yönetim ateşten gömlektir. Sizin yönettiğimiz bir şehirde bir insan aç yatıyorsa, başınızı nasıl yastığa koyarsınız? Deli divane olmanız lazım.
Dolayısıyla biz Kocaeli’de beraber yarıştığımız arkadaşlarımızın Kocaeli’nin iyiliğinden başka bir şey düşünmediklerine inanırız. Bu iyi insanlar arasında vatandaşlarımız en iyisini seçmekle imtihan oluyorlar. Çünkü akıllı insan sadece iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini ayırt eden insan değildir, iyiler, faydalılar, güzeller içinde en güzeli seçen insandır.

KOCAELİLİLERE GÜVENİYORUZ
Altını çizerek söylüyorum: Kocaelililerin iyiler arasında en iyiyi seçmek gibi ahlaki bir sorumlulukları vardır. Biz Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımızın hem aklına hem de vicdanına güveniyoruz.”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin