Gölcük’te belediye başkanı kim olur?

4

AK Parti ve Cumhur İttifakı Adayı Ali Yıldırım Sezer
Açık konuşmak gerekirse;
* Adaylığı açıklandıktan sonra ilkten bir şok oldu. Olmadı değil. Ve herkes Sezer’i, kim olduğunu ve kişiliğini konuşmaya, öğrenmeye başladı. Temiz, iyi ve dürüst bir insan olduğu dilden dile yayılınca, kısa sürede kabul gördü. Bu zaman zarfında ben onun için “kötü” diyen birine rastlamadım. (Bu arada babasının da çok tanındığını ve sevildiğini söylüyorlar.)
* Ali Yıldırım Sezer bir avukat. Geçen dönem baro yönetiminde yer almış, Kocaeli ve Gölcük Kent Konseyinde görev almış, protokolde boy göstermiş bir isim. Bu açıdan hukuk çevrelerinde daha çok tanınıyor.
* Ülkücü kökenli. Ya da ülkücülere daha yakın diyelim. Kardeşi MHP’li. Milliyetçi çizgiye yakınlığını barodaki arkadaşları da söylüyor. Belki de bu sebeple ülkücü camia ona daha çok sahip çıkıyor.
* Klasik siyasetçilerden değil. Ses tonunu değiştirmiyor. Gazlı konuşmalar yapmıyor. Ama iyi bir dinleyici. Mesleğinin de bir gereği olarak vatandaşı çok iyi dinliyor. Olmayacak taleplere de “hayır” demesini biliyor.
* Özetle “temiz, gözü ve cebi tok, mütevazı, soğukkanlı, çalışkan, israfı hiç sevmeyen yeni bir yüz” olarak tarif ediliyor.

SORU İŞARETLERİ
Ali Yıldırım Sezer ile ilgili üç önemli soru işareti vardı:
1. Teşkilat tecrübesinin olmayışı. Doğru. Siyasal çevrelerde fazla tanınan biri değildi. Zaten ilk şokun sebebi de buydu. Ancak bu açığını hızlı bir şekilde kapattı. Fazlasıyla sosyal ve yardımsever bir insan olması bu konuda kendisine çok avantaj sağladı. Mesela 6 yıldır İlim Yayma Derneği Gölcük Şubesi üyesiymiş. Engelliler Derneği pek çok sivil toplum kuruluşlarına destek olmuş, pek çok müvekkilinin gönlünü kazanmış, avukatlığı sadece para için yapmamış.
2. Gürcü olmaması. Malum, Gölcük’ün siyasetinde ve yönetiminde Gürcülerin önemli bir ağırlığı var. Mehmet Ellibeş, Gürcüydü. İdris Alp, Gürcüydü. CHP adayı İsmet İşeri, Gürcü. Ancak Ali Yıldırım Sezer’in tıpkı geçen dönemki CHP adayı Turan Dumlu gibi temiz ve güçlü bir aday olması, bu konuyu dezavantaj olmaktan çıkarıyor sanırım.
3. Değirmendere faktörü. Geçen dönem CHP en çok Değirmendere’de fark atmıştı. Peki bu dönem ne olacak? Yıldırım’ın sosyal demokratlara yakınlığı ve listesinde yer alan bazı isimler nedeniyle bu dönem Değirmendere’de oyunu artırabileceği ya da oylarının düşüş göstermeyebileceği öne sürülüyor. Ki bunu iki hafta sonra hep birlikte göreceğiz.

CHP ve Millet İttifakı Adayı İsmet İşeri
Açık konuşmak gerekirse;
* İsmet İşeri, bir Turan Dumlu değil. Bu sebeple CHP’nin adaydan kaynaklanan ciddi bir avantajı bulunmuyor. Tekrar ediyorum, ciddi bir avantajı.
* İsmet İşeri de iyi bir insan, düzgün bir insan, hatta daha muhafazakâr bir insan. Ancak hani siyasette bazen rüzgar arkanızdan eser ya, geçen dönem Turan Dumlu’nun arkasından esen rüzgar bu dönem İşeri’nin arkasından esmiyor. Ama iktidarın karşısından esen, genel ekonomik nedenler ve yıpranmışlık rüzgârlarını da yabana atmamak lazım.
* İşeri, Gürcü. Yani ilçenin yerlilerinden. Bu sebeple CHP’nin köylerden geçen döneme oranla daha fazla oy alabileceğini öne sürenler var.
* Aday olmadan önce ilçe başkanıydı. Bu görevi yaklaşık 7 yıl sürdürdü. 18 yaşından bu yana CHP’de. Yani siyasetin içinden gelen, tecrübeli bir isim. Ama dediğim gibi, Turan Dumlu gibi heyecan yaratamadı, rüzgar estiremedi. CHP’nin Karamürsel adayı Ahmet Çalık gibi yeni bir yüz de değil. Dolayısıyla İşeri hakkında nasıl “kötü” yorumlar yapmak mümkün değilse, aynı şekilde “güçlü” yorumlar yapmak da yanlış olur.

Saadet Partisi adayı Nihat Yıldız
Büyük Birlik Partisinin eski il başkanı.
Dürüst, düzgün, temiz yüzlü bir aday.
Lakin Gölcük’te Saadet Partisinin bir Başiskele kadar ağırlığı ve gücü yok.
Yine de kendisine başarılar diliyorum.

GENEL TABLO
* Gördüğüm kadarıyla, AK Parti’de terse çalışan veyahut ikilik çıkaran biri yok. Ali Yıldırım Sezer’e Mehmet Ellibeş destek veriyor, İdris Alp destek veriyor, mevcut siyasi dinamikler destek veriyor. Dolayısıyla parti kendi içinde bir güç kaybı yaşamıyor.
* Geçen dönem CHP adayı Turan Dumlu için söylenen “iyi insan, dürüst insan, yardımsever insan” sözlerinin benzeri bu dönem Ali Yıldırım Sezer için söyleniyorsa…
* CHP de aday bazlı bir rüzgar estiremiyorsa…
Tablo aşağı yukarı ortaya çıkmış demektir.
Yine de seçim bu!


Rakibi olmayan muhtarlar!

* Tavşantepe Mahalle Muhtarı İbrahim Efe…
* Malta Mahallesi Muhtarı Bekir Boz…
İzmit’te karşılarına herhangi bir rakip çıkmayan iki muhtar.
Birinde yaklaşık 9, diğerinde 5 bin civarında seçmen olmasına rağmen!
Sizce de bu tablo ciddi bir güven, müthiş bir başarı, takdire şayan çalışmaların neticesi değil mi?
Helal olsun…
Cümle muhtarlara da örnek olsun…

4 YORUMLAR

  1. İbrahim efe muhtarımız bizim efsanemizdir. Onun gibi insan Tavşantepe için çok büyük bir şanstır. Adam gecenin 1-2 sinde Sedaş ile elektrik arızasını araştırıyor . Abimiz diye yazılır : İbrahim efe diye okunur …..!

  2. Golcuk modern donanma kendi ve daha cok gelismesi lazim ben kalici konutlarda oturuyorum soruyorum neler yapti akp gelin bi inceleyin allah icin ya bukadar mantiksizlik bu kadar cahilliyet bir arada bizim yenilige ihtiyacimiz akilli aydin dusuncelere ihtiyacimiz var gt gte bagnazlasiyoruz lutfen bukadar koyun olmayalim arkadaslar

  3. Hiç bişey yapmadı değil depremde gölcük tamamen yıkılmıştı ellibeşte elinden geldiğini yaptı ve geri kalanlarıda yıldırım sezerde fazlasıyla yapacak inşallah gidinde chp nin belediye başkanlarının neler yapmış görün, Eskişehir hariç chp nin belediye başkanlarından kimse memnun değil işçilerinin maaşını ödeyemeyen, yolları yarım yangalak tapan, didime adam borçtan belediye binasını satışa çıkartmış, ne diyorsunuz chp, ip, sadet demek pkk demek ak parti pkk yı bitirmeye çalışıyor chp ve millet ittifakı pkk yı meclise sokuyor, koyun gibi gğdülen onlar onları bildikleri halde tutanlardır

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin