Karamürsel’de başkan kim olur?

0

Bugünden itibaren belediye başkanlığı seçimlerine dair gözlem ve duyduklarımızı paylaşacağım.
Her gün bir ilçe.
İlk olarak Karamürsel.
Başlıyorum;

AK Parti ve Cumhur İttifakı Adayı İsmail Yıldırım
* İsmail Yıldırım 2004 yılından bu yana yani 15 yıldır belediye başkanı. Önümüzdeki seçimleri de kazanırsa aralıksız 20 yıl, muhtemelen Kocaeli’nin kesintisiz en uzun süre belediye başkanlığı yapan ismi olacak, rekor kıracak.
* İki dönem DYP’den bir dönem AK Parti’den seçildi. Bu, AK Parti adayı olarak girdiği ikinci seçim. Bu sebeple AK Parti’deki üç dönem kuralına takılmadı.
* AK Parti Kocaeli’de, onun dışındaki tüm belediye başkanlarını değiştirdi ama onu değiştirmedi. Zaten parti içinde ona rakip olabilecek güçlü bir isim de yoktu. Ya da başka bir isim aday gösterilse, rakip partilerden birine geçebileceği çok konuşuldu.
* “Karamürsel’in reisi benim”, “Atatürk’ün gerçek bekçileri biziz”, sanatçı Seda Sayan için kullandığı “Aşağılık kadın” sözleri akıllardan çıkmayan mesajlarından sadece birkaçı.
* İbrahim Karaosmanoğlu’na, milletvekillerine, parti büyüklerine hep yakın oldu, yakın durmaya çalıştı. Üst tarafla hep iyi ilişkiler kurdu.
Ancak…
Kimileri de diyor ki;
“AK Parti bu dönem Büyükşehir’de çok oy alacak. Zira adayı Ereğlili, Karamürselli. Ama İsmail Yıldırım o kadar oy alamayacak. İsmail Yıldırım’a tepki var.”
“Neye tepki var?” diye sorduğumda da şunları duyuyorum:
1. Şahsına tepki var. Çünkü 15 yıldır belediye başkanı. Çok yıprandı.
2. Tavırlarına tepki var. Özellikle AK Partililere karşı tavırlarına. Pek çok AK Parti kurucusunu, eski yöneticisini ve gönüllüsünü küstürdüğü, kırdığı, ötelediği iddia ediliyor. Hem de çok.
3. Ekibine tepki var. Özelde başkan yardımcılarına, özel kalem müdürüne, sosyal işler müdürüne (bu isimleri verdiler) tepki var. Yıldırım’dan aldıkları özgüvenle yanlış hareket ettiklerini iddia ediyorlar.

 

CHP ve Millet İttifakı Adayı Ahmet Çalık
* O da merkez sağ siyasetten geliyor. Bildiğim kadarıyla Eski ANAP’lı. Malum, İsmail Yıldırım da DYP kökenliydi.
* Dolayısıyla tavırları “klasik CHP’li” tavırları değil. Eli ayağı düzgün bayram, kandil, Cuma mesajları yayınlıyor. Camiye gidiyor. Aday tanıtım töreninden sonra, törene katılan herkesi Karamürsel Alp türbesine götürdü, çalışmaya dualarla, fatihalarla başladılar.
* Esnaf. 36 yıldır ilçede esnaflık yapıyor. 10 binlerce insana dokunduğu, onlarda doğru ve güzel izler bıraktığı ifade ediliyor. Ki bu dönem ayrıca meclis üyeliği de yaptı.
* Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve AK Parti’ye tek kelime kötü laf etmiyor. Ağzından kötü söz çıkmıyor.
* Listesi çok iyi. (Bunu bazı AK Partililerden de duyuyorum.)
* Meclis üyesi listesinin ikinci sırasında Eski Dereköy Belediye Başkanı Ali Kocabıçak var. Bu adam AK Partili. 3 dönem belediye başkanlığı yaptı. Eşi de Ereğlili. Yanlış duymadınız, CHP’nin listesinde. (İsmail Yıldırım’ın küstürmesi nedeniyle yanlış duymadıysam)
* Meclis üyelerini tanıttığı organizasyon çok kalabalık olmuş. Başta kayıtlı AK Parti üyeleri olmak üzere sağ kesimden de çok insan gelmiş. Görenler, “CHP’nin Karamürsel’de bugüne kadar hiç yapamadığı ve başaramadığı bir organizasyon” diyorlar.
* Yine Karamürsel’de AK Parti’nin Büyükşehir adayı Tahir Büyükakın ile CHP’nin Karamürsel adayı Ahmet Çalık’ın fotoğraflarını afişlerde, araba arkalarında yan yana görmek mümkün. Ve Kocaeli’nin hiçbir ilçesinde böyle bir tablo yok.
* İyi Parti, Karamürsel’de belediye başkan adayı da çıkarmadı. Bu da Ahmet Çalık’ın lehine bir durum.

 

Saadet Partisi adayı Mehmet Özalay
Çok temiz, tertemiz ve genç bir isim.
Ama geçen dönem SP adayı Ahmet Özen’in aldığı yüzde 21’lik oyu alabilmesine pek ihtimal verilmiyor.
En azından benim duyduklarım o yönde.

BAŞKAN KİM OLUR?
*
Bu seçim döneminde İsmail Yıldırım aleyhine çok şey, kulis ve iddia duyuyorum. Hem de AK Partililerden. Açıkçası bunun bir dip dalgaya dönüşüp dönüşmediğini ve dönüşmeyeceğini bilemiyorum. Beni de etkilemeyi başaran “çok abartılı” bir iddia da olabilir.
* Bu nedenle Ahmet Çalık belediye başkanlığını kazanırsa çok sürpriz olmayacak. CHP değil Ahmet Çalık kazanmış olacak. AK Parti değil İsmail Yıldırım kaybetmiş olacak. Kazansa dahi kıl payı kazanacak.
* İsmail Yıldırım yeniden kazanabilir. Ama kazansa dahi büyük fark beklenmiyor. Kimi Karamürselliler ise Yıldırım’ın geçen dönem attığı 6 bin farkı bile atamayacağını öne sürüyorlar.
* Son 10 gün ne olur bilemem! Ancak benim gördüğüm AK Parti’nin Karamürsel’de sanıldığı kadar (hatta diğer ilçeler kadar) rahat olmadığı. Bakalım iddia edildiği gibi bir sürpriz ya da başa baş mücadele yaşanacak mı?


Şu tümseklerin bir çaresini bulamadık!

Yer İzmit.
Miralay Mümtaz Caddesi.
Gültepe sapağından Umuttepe yoluna çıkışı sağlayan cadde.
Tamam, yol genişleyince araçlar aşağıya doğru hızlı inmeye başladı. Bu nedenle bir tümsek, bir engel, bir yavaşlatma ihtiyacı doğmuş olabilir!
Tamam, yola yapılan tümsekler sadece iniş güzergâhına yapılsa, sürücüler tümsek olmayan çıkış güzergahını kullanmak isteyebilir, tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.
Tamam, yapılan tümsekler de fazla abartılı değil, standartlara uygun.
Ancak…
Ben bu yoldan çıkarken çok rahatsız oluyorum.
Yokuş yukarı tümseklerde yavaşlamak çok acayip ve saçma geliyor.
Bu sıkıntının makul, olabilir bir çözüm yolu yok mu?
Bu yoldan çıkarken sadece ben mi rahatsızlık duyuyorum?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin