İbrahim Karaosmanoğlu: Gönül rahatlığıyla görevimi bırakıyorum

2

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, başkanlığından bugüne kadar yaptığı hizmetleri anlatmak için Antikkapı’da yemek verdi. Akşam gerçekleşen programda konuşan Karaosmanoğlu, “Hakkınızı helal edin. Ayrılsak da beraberiz” diyerek veda etti.

YOĞUN KATILIM
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, başkanlığından bugüne kadar yaptığı hizmetleri anlatan Kocaeli Hizmetler Külliyeti tanıtım programı bugün gerçekleşti. Antikkapı Restoran’da gerçekleşen programda Karaosmanoğlu, 2004 tarihinden bugüne yaptığı hizmetleri anlattı. Yemekli geçen programa, AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Büyükşehir Genel Sekreteri İlhan Bayram, Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün, Sağlık eski Bakanının eşi Nihal Dinç, AK Parti Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Emine Zeybek, AK Parti İl eski Başkanı Şemsettin Ceyhan, eski Milletvekili Sefer Ekşi, MHP Kocaeli eski Milletvekili Kemal Köse, Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın, ilçe belediye başkanları, ilçe belediye başkan adayları, belediye eski başkanlarından Halil Vehbi Yenice, Abdullah Köktürk, meclis üyesi adayları, oda, dernek, STK başkanları, temsilcileri ve partililer katıldı.

İLK SÖZÜ BÜYÜKAKIN ALDI
Programda ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyüakın kürsüye çıktı. Büyükakın; “Büyükşehir belediye başkanımızla 12 yıl çalıştık. Üniversite de hoca iken çalışmaya başladık. Daha sonra genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterlik olmak üzere 10 yıl çalıştık. Kocaeli büyükşehir adeta bir okul oldu. Birçok yönetici yetişti. Bu şüphesiz belediye başkanımızın vizyonunun açık bir göstergesidir. Kendisine teşekkürü borç biliyorum. 15 yıl boyunca bir şehrin hizmetkarı olmak bir faninin en büyük payesidir. En önemli ley yarın musallaya yattığınızda orada insanların iyi bilirdik demesi, görev bittikten sonra insanların yüzyüne gülerek bakması. Ben başkanımın böyle çalıştığını 12 yıl boyunca şahit oldum. Allah hepimize görev yapmayı nasip etsin. Herkese hayırlı akşamlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“HATASIZ İNSAN ARARSAK BULAMASZINIZ”
Büyükakın’ın ardından kürsüye Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu çıktı. Karaosmanoğlu, “Her doğan ölür, her yeni eskir. Doğanın kanunu bu.  Ama önemli olan emanete hıyanet etmemek. Ben hiçbir zaman hıyanet etmedim. Eşit muamele yaptık. Herkesi kucaklamaya çalıştık. Sorumluluğumuzda ne varsa onu en verimli şekilde yerine getirmeye çalıştık. Ufak hatalarımız oldu. Zaten hatasız insan ararsak bulamazsınız. İnsanları eksikleri ile beraber kabul edeceğiz. Bu ailede de devlette de geçerlidir” şeklinde konuştu.

“ADALET YOKSA MÜLK YOK”
Adaletin olmadığı yerde mülk olmaz diyerek sözlerini sürdüren Karaosmanoğlu devamında şu şekilde konuştu;  Allah mülkü dilediğine verir dilediğinden alır. Gün doğmadan neler doğar. Hiç belli olmaz. İzmit’e ilk lise okumak için geldim. 28 Mart 1989 Yuvacık belediye bakanı seçildim. Belediyecilik de talebe yıllarımdı. Zorluk çektim. Rol model yok. Orada çektiğim zorluğun yarısını çekmedim. O yıl zor yıllardı. 2004’de İzmit belediye başkanı seçildim. Nüfusu da çok daha azdı. Yavaş yavaş ekibimizi kurarken 24 Temmuz ayında Büyükşehir Yasası çıktı. Baktık ki bu kanun bize çok önemli görevler veriyor.

YENİ YASA ÇIKTI
Şehrin tüm ana yatırımları büyükşehire veriliyordu. Yasa küçük belediyelerin yapamayacağı tüm işleri kapsıyordu. Okuduk yasayı ve yol haritamızı çizdik. İlk olarak şehrin imar planını yapacağız. 3 yıl geceli gündüzlü çalıştık. 3 yılın ardından 2007’’in sonlarında imar planını yaptıktan sonra dedik ki alt yapı yapacağız. Onu yapmadan derme çatma yapılar yapamayacağız dedik. Ana hatları ile bunu kurguladık.

“GÖRMEYENE ALLAH ÇARE BULABİLİR”
Hep birlikte harika kararlar aldık. Halkımız diğerlerine itibar etmiyor. Vatandaş bizim tüm işlerimizi onayladı. Daha sonra ilçe belediyelerimiz daha güçlü, bilinçli, yetkin ve etkin hale geldi. İlçelerimiz 10 bile olabilirdi ama şimdi güzel. Burası çok hareketli bir şehir. Sürekli nüfus artıyor. Allah’a şükür vatandaşların tüm ihtiyacını karşıladık. İlçe belediyelerim ile birlikte 15 yılda çok güzel hizmetler ürettik. Görmeyene ancak Allah çare bulabilir.

“AĞIRLIK VAR SİYASETİMİZDE”
Çevre temizliğine dikkat çeken Karaosmanoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; Denizlerimiz pırıl pırıl. Biz bunları konuştuğumuz zaman inanarak konuşuyoruz. Siyasette senin adamın benim adamım olayını yasakladı. Biz boynumuzu ancak bizi yaratana bükeriz. Bir ağırlık var siyasetimizde. Her ay istişare yapıyoruz. Otururuz kentimizin ana konularını problemlerini istişare ederek çözüm ürettik. İstişare eden yanılmaz. Yanılsa da az yanılır. Ben çaycımıza bile sorarım. Soran bulur. Ortak akılla hareket etmek Allah’ın emri.

“MAZERET YOK MAHARET VAR”
Mazeret yok maharet var dedik ve çalıştık. Maharetimizi ortaya koyduk ve şehir için çalıştık. Ben kentin sulüetine de önem veriyorum. Güzellik bizim beynimize yansır, yüzümüze yansır. Çirkin bir çevre ruhumuzu etikler. Allah güzeldir güzeli sever. İnanlar kirli bir çevre çirkin bir şehir de yaşarsa ne olur. Bizim medeniyetimiz bu mu? Çevreyi kirletmemek esastır. Hamdolsun bize verilen emaneti yere düşürmedik.

“BÜYÜK BORÇLAR YAPMADIK”
İsraf etmedik. Kaynaklarımızı iyi kullandık. Kendi kaynaklarımız var. Büyük borçlar da yapmadık. Bizim kaynaklarımız geniş Allah verdikçe veriyor. Allahın hazineleri geniş. Korkmadan vatandaşın ihtiyaçlarını karşıladıkça yağmur gibi kaynaklarımız oldu. AK Parti öncesi vatandaşlar vergi veriyordu parayı banka çeteleri de alıyordu.

“GEMİ YOLA GİRDİ”
Her belediyemiz hangi kriter varsa ona göre payını aldı. O günlerden bugüne gelmemizin en büyük nedeni baştaki cumhurbaşkanımız. Uçaktaki pilot gibi her şeyi yavaş yavaş yaptı. Teşvikler yaptı. Hazinemiz zenginleşince yerel yönetimlerde bundan payını aldı. Bundan altı ay önce yaşanan ekonomik sıkıntıdan belediyelerimiz daha yeni etkileniyor. Pek çok pislik temizlendi derken artık bu gemi yola girdi. Artık geri dönüşü yok. Buna sahip çıkmamız gerekiyor.

“GÜZEL İNSANLARI GÖREVE GETİRECEĞİZ”
Vatandaşımızın kararı baş göz üstünedir. Demokrasi böyle bir şeydir. Demokrasinin bilinçli şekilde olduğu yerde gelişim daha çok oluyor. Kocaeli’de bu şehircilik alanında bir tanesi. Ben inanıyorum ve güveniyorum. Biz emaneti 31 Mart’ta Tahir Büyükakın’a verdiğimiz zaman daha güzel hizmetler yapacak. Aşk ile yoğurursak hizmeti daha güzel olur. Ben Kocaeli halkının her şeyin en güzeline layık olduğuna ve en güzeli seçeceğine inanıyorum. O yüzden güzel insanları göreve getireceğiz.

“HAKKINIZI HELAL EDİN”
Artık gözüm arkamda olmadan büyük bir inançla görevimizi devretme zamanımız geldi diyen Karaosmanoğlu, “Tezkeremizi alacağız. Şafak sayıyoruz. Son saniyeye kadar aynı aşlan devam edeceğiz. Ondan sonra hayır işlerinde koşarım, sevdiğim işleri yaparım. 67 yaşıma geldim. Görevimizi gönül rahatlığı ile devredeceğiz. Gönlümüzü açtık mı tüm kapılar açılıyor. Ufkumuz gönlümüz açık olduğu sürece yapamayacağımız şey yok. Ben emaneti teslim etme anlamında davetimize katılım sağladığınız için çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin. Ayrılsak da beraberiz” ifadeleri ile konuşmasına son verdi.

2 YORUMLAR

  1. Neden Ülkemizin en çok borclu belediyesi olduk burada Büyük şehir olarak her doğan çocuk dahi hakkı var yuvacığın tepesine dış hastanesi kurdun da Seymen battı çıktıdan sonra Gölcük Değirmendere Halıdere ulaşlı gölcüğün köylerinden Selimiye Lütfiye sofular derelerinden bol akıyor defalarca şikayetler olduğu halde neden engel olmadınız vadi besiciliğe yenildiniz dereler pislik yuvası Bakanken sn Fikri beye anlattım kalabalık oturuyorduk kendisi sordu isteklerinizi anlatın dedi ben anlatınca bizlerle dalga geçti ben yüzmeyi bu derelerde öğrendim dedi seneye söz dedi bir daha da uğramadı bari çocuklara havuz yapın dedik bu çocuklar günah değil mi dedik hani köylü şehirlinin efendi siydi hergün bu çocukları Karamürsel veya kefkene mi gezdirecez köyler zaten bitmiş vaziyette köydeki nüfus un üzerinde Büyükşehir payı aldınız hizmet vermediniz harama ortak oldunuz buraları üvey evlat bıraktınız bilseydik İzmit’e taşınırdık eğer içiniz rahatsa bence hiç sıkıntı yok çünkü her doğan bir gün ölecek Mevla’ya herkes kendi hesabını verecek biz razı değiliz inşallah razı olanlar sizi kurtarır ben vatandaş bir fert olarak bildiklerimi yazdım kimsenin fikriyle aklıyla gezmem görünen köy kılavuz istemez ben yinede size bundan sonraki yaşantınızda sağlık sıhat dilerim hoşçakalın

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin