Hüseyin Üzülmez’in tek isteği de olmadı

1

AK Parti Kartepe Belediye Meclis üyeleri aday listesine dair kulislerde dolaşanları dinliyorum.
Bazı ilginç bilgiler var;
* Mesela İlçe Gençlik Kollarının sadece tek talebi olmuş. Harita mühendisi Enes Aydınlı’nın listeye alınmasını istemişler. Mustafa Kocaman da doğal olarak itiraz etmemiş, edememiş.
* İlçe Kadın Kollarından da bir kişi listede. O da ilçe başkanı Emine Özdemir. Hem de kontenjan birinci sıra adayı. Sonlardaki Lütfiye Tanrıverdi’yi seçilemeyeceği için saymıyorum.
* Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in de tek ricası olmuş. Şükrü Karabalık’a yakın olduğunu düşündüğü Orhan Akyüz’ün listede olmamasını istemiş, rica etmiş. Ancak Maşukiye’yi temsil eden Akyüz bu ricaya rağmen listeye konulmuş. Hüseyin Üzülmez şimdilerde bu olayı her yerde anlatıyor, sitem ediyor! Anlatması da hayli ilginç. İyi de Üzülmez, Orhan Akyüz’ü neden istemiyor? Akyüz belediyeden nemalanan, siyasi ahlakı bilmeyen, parti büyüklerine saygısızlık yapan ya da yanlış işlerin altına imza atan biri değil bildiğim kadarıyla. Yine de merak etmedim değil…!

ABİDİN AKYOL
* Bu arada Hüseyin Üzülmez’e listeler belirlenirken nezaketen “Şefkatiye’den kim olsun, başkanım” diye sormuşlar. Başkan bu kez “Bana ne Şefkatiye’den? Ben Şefkatiye’nin muhtarı mıyım? Ben Kartepe Belediye Başkanıyım” demiş. Demiş ama bu ifade, daha doğrusu ifade biçimi de Şefkatiyelileri rahatsız etmiş!
* Köseköy’ün en önemli siyasi ve sosyal aktörlerinden Abidin Akyol’un listede yer almaması da çok gündem oldu. Akyol boş ya da göz ardı edilebilecek bir isim değil. Ancak onu da eski arkadaşı ve belediye başkan adayı Mustafa Kocaman’ın veto ettiği biliniyor. Zaten Akyol da en çok buna şaşırıyor. Bence gönlünü almak lazım.


Sertif Gökçe’nin en büyük şansı

CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesinin Fen İşleri ve Temizlik İşleri gibi birimlerini ziyaret edip işçilere seçim propagandası yapabiliyor mu?
Ya da CHP’nin Kartepe, Gölcük, Karamürsel, Darıca, bilmem hangi ilçenin belediye başkan adayları o belediyelerde yapabiliyor mu?
Ya da İzmir’de, Eskişehir’de, Aydın’da, İstanbul’da, Ankara’da AK Partili belediye başkan adayları, CHP’li belediyelerin birimlerini ziyaret edip çalışanlarla buluşabiliyor mu?
Hayır.
Ancak Derince’de farklı…
CHP Derince Belediye Başkan Adayı Sertif Gökçe, AK Partili Derince Belediyesine adeta kamp kurdu.
Ali Haydar Bulut’un başkanlığını yaptığı Derince Belediyesinin Fen İşleri ve Temizlik İşleri birimlerini ziyaret edip işçilerle görüşüyor, seçim propagandası yapıyor.
Hatta “CHP adayı Sertif Gökçe gelecek, işçilerle tanışacak” diye günler öncesinden duyuru ilanları asılıyor, asılmasına ses çıkarılmıyor.
Malum, daha önce de Çenesuyu işçilerini ziyaret etmiş, fabrikada işçilerle görüşmüştü.
(Yeni öğrendim, Saadet Partisi adayı Halil Kayın da yukarıdaki belediye birimlerini ziyaret etmiş, ediyormuş.)
“Böyle bir şey siyaseten doğrudur ya da yanlıştır” kısmında değilim ben.
Ali Haydar Bulut’un ilimizdeki 13 belediye, hatta Türkiye’deki yüzlerce belediye içindeki farklı tavrına dikkat çekiyorum.
Bir anlamda “kendisini yeniden aday göstermeyen AK Partiyi ya da Zeki Aygün’ü cezalandırma” arzusundan…
“Ben yoksam tufan” anlayışından…
İki gün önce “Ali Haydar Bulut terse çalışır mı?” diye sormuştum.
Ne kendisi aradı, ne de başka birisi onun adına itiraz etti.
Bilakis Derinceliler ne diyor biliyor musunuz?
* 2009 yılında ne yaptıysa aynısını yapacak. Emin ol!
* Sertif Gökçe’nin en büyük şansı, kozu, avantajı ve destekçisi Ali Haydar Bulut! Buna da emin ol!
* 2014 yılında Aziz Alemdar da aday gösterilmedi. Ancak Alemdar rakip partilerin adaylarını tepki olsun diye belediye birimlerine sokmadı.
Aslında…
Ali Haydar Bulut’un neler düşündüğünü merak ediyorum.
Telefon açıp sormak, söylediklerini de yazmak isterim.
Ancak…
Konuşmayacağını tahmin ettiğim için aramıyorum.


“Bırak Allah aşkına Engin Bey…”

İl başkanları, belediye başkanları, milletvekilleri gazetemizi ziyaret ederse kendilerini kapıda karşılamaya çalışıyoruz.
Millet İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan adayı Serdar Kaman da geçen hafta gazetemizde misafirimiz oldu.
Dışarısı soğuk olduğu için, gecikince aradım, “neredesiniz” diye sordum.
“Sizi karşılamak için binanın girişinde bekliyorum” dedim.
Tepki gösterdi;
“Lütfen siz içeri geçin. Yahya Kaptan ışıklarının oradayım. 5 dakikaya geliyorum…”
“Standart bir protokol kuralı diyelim Serdar Bey. Kapıda karşılamadığımız için laf edenler oluyor sonra…” cevabını verince;
“Bırak şimdi protokolü Engin Bey. Allah’ını seversen. O protokol kuralları bana lazım değil. Ben korumayla, eskortla gezen adam değilim. Bırak Allah’ını seversen” diyerek tepkisini sürdürdü.
Şaka yapmıyorum;
Beni ahlakımla, çizgimle, yaptığım işlerin kalitesiyle eleştirmek yerine…
Kapıda, yol kenarında, makam araçlarının hemen yanı başında kendilerini karşılamadığım için eleştiren protokol mensupları oldu.
Bu kadar tevazuya şahit olunca, insan doğal olarak şaşırıyor…

1 Yorum

  1. Malatyalılar Yok sayıldı
    En genç aday Cihat yıldırım son gün listedışı kaldı. 24 haziran seçimlerindeki olaydan sonra mahallede %90 la tepecik mahallesi lider olurken bakalım ne olacak
    Kartepede yine memleketçilik yapıldı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin