Recep Sarıdoğan: Körfez için üçüncü bir şans var!

1

Saadet Partisinin Körfez Belediye Başkan adayı Recep Sarıdoğan EN Kocaeli’ye konuştu.
Körfez’in temel sorununun istişare kültüründen uzak yönetim anlayışı olduğunu işaret eden Recep Sarıdoğan, göreve geldikleri takdirde Milli Görüş ruhunu belediyeciliğe en iyi şekilde yansıtarak liyakatli insanları iş başına getireceklerini söyledi.
Öte yandan Körfez halkının iki parti arasındaki tercih yapmak zorunda bırakılmaya çalışıldığını anlatan Recep Sarıdoğan, “Körfez için üçüncü bir şans var. O da Saadet Partisidir. Körfez halkı iki parti arasına sıkıştırılmaya çalışıyor. Ancak bu algı başarılı olmayacak” dedi.

1989 RUHU
Milli Görüş ruhu Körfez’de neleri değiştirecek?
Saadet Partisi belediyecilikte marka olmuş bir siyasi harekettir. Bundan dolayı sadece Körfez için değil bütün belediyelerle alakalı 1994’te bıraktığı hizmetleri, kimse geri getiremedi. O ruh, o heyecan geri gelmedi. Belediyecilikte bizim geçmişte yaptığımız geleceğin teminatı olarak görülüyor. Aslında 1994 ruhu denilen şey, 1989 ruhudur. Biz 1989 yılında 5 belediyeyle bu Milli Görüş atağını yapmıştık. Önceden kaldırım nedir, yol nedir bilinmezdi. Körfez’e tekrar bu ruhu getirmek istiyoruz.

GİT GİDE BÜYÜYORUZ
Körfez alması gereken yatırımları alıyor mu sizce?
Körfez her geçen gün büyüyen bir ilçemiz. 2009’da 81, 2015’te 101 bin, şimdi ise 115 bini bulmuş seçmenimiz var Körfez’de. Körfez’in diğer ilçelerden önden olan özellikleri var. İlçemiz bizim adeta ticaretin merkezi. Çok fazla limanlarımız var. Türkiye’nin önde gelen sanayisi Tüpraş, Nuh Çimento, İGSAŞ gibi şirketler burada.

KÖY GİBİ KALDI…
İlçemizdeki bu önemli şirketlerin de ekonomiye sağladığı katkıyla Körfez Belediyesi 2019 yılı için 255 milyon lira gibi bir tahmini bütçe hazırladı. Bu ciddi bir gelir demek. Körfez’e yetecek hatta artacak bir gelirden bahsediyoruz. Bu gelirle herkesi kapsayacak bir hizmet ağı oluşturabilir. 20 mahallemiz, 16 köyümüz var. Köy diyorum çünkü bizim köylerimiz mahalle olamadı. Köy gibi kaldı. Gerekli yatırımları alamadı.
Körfez’in bu kaynaklarla çok iyi hizmetler alması gerekiyordu. Ancak plansız yatırımlar sebebiyle Körfez gereken hizmeti alamadı.

DENGESİZ VE KAYIRMACI YATIRIMLAR
Belediye başkanı seçilirseniz, Körfez’de ilk neyi değiştirirdiniz?
Kocaeli ve Türkiye genelinde büyük bir kamplaşma var. Bizim en büyük problemimiz bu. Öncelikle yerelde bunun önüne geçmeliyiz. Biz; bize oy verenin de vermeyenin de belediye başkanı olacağız. Körfez’de dengesiz ve biraz da kayırmacı yatırımlar var. Biz en çok neresi hizmet alması gerekiyorsa oraya hizmet edeceğiz. Hereke Cumhuriyet, Yukarı Hereke gibi bölgeler hizmet alamamış. Yavuz Sultan Selim, Çamlıtepe gibi mahalleler hizmet alamadı.

KENT MEYDANI, OTOGAR VE TOPTANCILAR SİTESİ
Göreve geldiğiniz takdirde Körfez’e acil olarak kazandıracağınız ilk yatırım ne olur?
Körfez’e kesinlikle bir kent meydanı kazandırmak istiyoruz. Bu çok acil ve önemli bir konu. Körfez’de bir otogarımız bile yok. Toptancılar sitemiz yok. Pazarcıların özellikle sabahları erken saatlerde hallere gidip zor şartlarda ticaret yapıyorlar. Bu insanlara bir hal ayağına getirmemiz lazım. İnsanlar gece 03:00’te İzmit’te inseler Körfez’in merkezine ulaşamıyorlar. Bir ilçeyi ilçe yapabilmeniz için bunları hayata geçirmeniz gerekiyor. Ticarete katkı sağlayacaklar çalışmaların ortaya koyulmasını lazım. Ayrıca otobanın altını otobanın üstüne bağlayacak yollar yapmamız gerekir. Böylece Körfez’i birbirine bağlamış oluruz.

VERİLEN SÖZLER UNUTULUYOR
Körfez’de yaşayan insanlar kendi ilçesinde işlerini halledemiyor. Gördüğümüz en büyük eksiklik istişare eksikliği. Verilen sözler hemen unutuluyor. Ehliyetli ve liyakatlı insanlar iş başında değil. Ben yaptım oldu mantığıyla olaylara bakmamak lazım. Bu kentin 25 yıl sonra nereye gitmesinin gerektiğinin fotoğrafı ortaya koyup çalışmak gerekiyor. Ona göre alt yapı yapacaksınız. Şehirleşme yapmanız gerekiyor. Yaptığınız bir yatırım 5 sene sonra yıkılmamalı. Bu ciddi bir israftır. Bugün yaptığınız yatırım 50 sene 100 sene burada kalabilmeli. Ne yaptıysanız yapın ancak uzun vadeli olmalı. Bugün yapılanlar 2 yıl sonra itibarsızlaştırılıyor. Bunların düşünerek hayata geçirilmesi gerekiyor.

OTOPARK VE TRAFİK
Uzun zamandır seçim çalışmalarınızı yürütüyorsunuz. Körfez halkı size en çok hangi konuda dert yanıyor?
İnsanların en çok şikayet ettiği nokta ciddi otopark ve trafik sorunu. Bununla birlikte insanlarımız görüşünün alınmamasına çok üzülüyor. Sorunların bildirilmesine rağmen geri dönüş alamıyor Körfez insanı. Ayrıca insanların güvensizliği hakim. Bir algı var. Kamuoyu yoklaması yapılmış Körfez’de. İnsanlar yüzde 76 oranında yolsuzluk yapıldığı kanısına varılmış. Ortada bir belge yok. Bilgi yok. Ancak insanlar böyle düşünüyor. Bu güvensizliği bizim yıkmamız lazım. Bunu da sadece ‘benim adamımla’ değil. Herkesle birlikte yapmamız lazım. Ehliyetli ve liyakatli insanlarla çalışmamız lazım. Bu şekilde devam edilirse ne Körfez Belediyesi borçtan kurtulur ne de şehir hizmet alabilir.

BİRBİRİMİZE SAYGI DUYUYORUZ
AK Parti’nin adayı Şener Söğüt ve İyi Parti’nin adayı Salih Şirin’le iletişiminiz nasıl?
Biz bir yarışın içerisindeyiz. AK Parti Körfez Belediye Başkan adayı Şener Söğüt ile de İyi Parti Körfez Belediye Başkan adayı Salih Şirinle de aramız iyi. Biz burada söylediğim gibi yarışın içindeyiz. Birbirimizi kırmadan, dökmeden, daha iyi hizmet ederiz diyoruz. Herkesin iddiası bu. Gerginliğin, kavganın kimseye faydası yok. Böylesi bir barış ortamında, birbirimize saygı duyarak seçim çalışmalarımızı yürütüyoruz.

O DA SAADET PARTİSİ…
Körfez halkına ve seçmenlerine bir mesaj vermek isterseniz neler söylersiniz?
Ben Körfez’de yaşayan komşularımıza şunu söylemek istiyorum. Kimse iki seçenek arasında bırakılmak zorunda değil. Körfez için bir üçüncü seçenek, güçlü bir seçenek mevcut. O da Saadet Partisi’dir. Burada tekrar Türkiye’ye örnek olmuş, ülkemizi şaha kaldırmış Milli Görüş belediyeciliğini hayata geçireceğiz. Bizim buna inancımız tamdır. Bu sebeple Körfez için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

RECEP SARIDOĞAN KİMDİR?
Recep Sarıdoğan, 1965 Bolu Göynük doğumlu.
İlkokulu Bolu’da tamamladı.
Ortaokulu Körfez Yarımca Ortaokulunda okudu.
Gebze Teknik Meslek Lisesini bitirdikten sonra fabrikada iş hayatına atıldı.
1989-1997 yılı arasında pazarlama şirketlerinde çalıştı.
1997’de Ensar Alüminyum isimli firmasını kurdu.
2015 yılında da Yapı 14 isimli inşaat firmasını kurdu.

SİYASİ HAYATI
1989 yılında Refah Partisinde siyasi hayatına başladı.
Mahalle temsilciliği, ilçe yöneticiliği ve il yöneticiliği yaptı.
Halen Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi.
MÜSİAD ve ASKON gibi iş adamları derneklerinde görev aldı.
24 Haziran seçimlerinde Saadet Partisinden Kocaeli Milletvekili adayı oldu.
Evli ve dört çocuk babası.

1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin