Muharrem Can: Başiskele’de dengeler değişecek

5

31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere çok az bir süre kaldı.
Kocaeli’de ise siyaset arenası yavaş yavaş ısınıyor.
Partilerin belediye başkanlarının adaylıkları ilan edilirken ortaya kendine güvenen bağımsız adaylar da çıkıyor.
Kocaeli’de şu ana kadar 5 bağımsız aday var.
Bu bağımsız adaylardan biri de AK Parti Başiskele İlçe eski yöneticisi Muharrem Can.
Başiskele Belediye Başkan adaylığına talip olan Can ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.
Hakkındaki tüm iddiaları sorduk, görüş ve projelerini dinledik.
Neden bağımsız aday olduğunu gazetemize anlatan Can, “Biz Başiskele’deki ötekileştirme durumunu bitireceğiz. Bu bağımsız kardeşiniz aday olarak Başiskele’de birçok dengenin bozulmasına sebep olacak. Bundan sonra siyaset Başiskele’de farklı işleyecek” dedi.

EN ÇOK OYU ALACAĞIZ
“Muharrem Can meclis üyesi olmak istiyor. O yüzden böyle bir hamle yaptı” diyorlar…
Böyle bir derdim ve niyetim yok. Olsaydı zaten ben yıllarca teşkilatlarda görev yaptım. Bu konuyla ilgili siyaseten nasıl hamle yapılacağını ve nasıl meclis üyesi olunabileceğini bilirim. Niyetim meclis üyeliği olsaydı, o yönde hamleler yapardım. Ben 38 yaşındayım ve uzun yıllar burada siyaset yapmak istiyorum.
“Seçilemeyeceğini bile bile aday oluyor” diyorlar…
Buna da katılmıyorum. Benim adaylığım bir şeye kızarak hırsla yapılan bir adaylık değil. Konjonktürü iyi okuduğumu düşünüyorum.
Ben partiden istifa edeli 3 yıl oldu. 3 yıldır konjonktürü okuyorum. Son 1 yıldır Başiskele siyasetine büyüteçle baktım. Başiskele’de siyasetin nasıl olması gerektiğini iyi analiz ettiğimi düşünüyorum.

BAŞİSKELE’Yİ GEZMİYORLAR
Kazanamayacağımı bile bile aday olmadım. Bu bizim seçmenimize ukalalık olur. Biz bu yola kazanmak için çıktık. 31 Mart sabahında da bağımsız aday Muharrem Can’ın en çok oyu alacağına inanıyoruz.
Biz seçilmek için aday olduk. Bunu diyenler Başiskele’yi gezmiyorlar. Çünkü Başiskele’de belli siyasi partilerin adaylarını geri çekip tabanını kırmış olmasını hiçe sayamayız. Bazı partiler daha adayları konusunda kararsızlar. Ne yapacakları belirsiz. Birçok partinin daha görüşmeleri devam ediyor. O yüzden biz iyi bir zamanlama ve iyi bir ekiple bu işin üstesinden geleceğimizi biliyoruz.
“Hava atacak ne çok parası varmış! Parasına yazık” diyorlar…
Bu iş parayla değil ki. Para ile hiç alakası yok. Bizim kardeşlerimize, dostlarımıza bir çay ısmarlayacak paramız var. Gerisini hiç kimse sıkıntı yapmasın.

SATIN ALINACAK OY YOK
Çok maliyeti yok mu bu işin?
Büyük maliyeti yok. İnsanlardan büyük maliyetle satın alınacak bir oy yok. Bunu kimse böyle düşünmesin. Biz gönüllere girmeye başladık. Girdikçe bunu daha iyi görüyoruz.
Yine sizin için “Neyine güveniyor?” diyenler de var…
17 yıllık bir siyasi geçmişim var. Dürüstlüğüme güveniyorum. 17 yıllık ve 38 yıllık hayatımın göstergesidir. Aile yapıma, adaletli olabileceğime, eşime, dostuma, Başiskele halkına güveniyorum.

ASLINDA ÇOK DAHA FAZLAYIZ
“Ona destek verenlerin sayısı, aday açıklaması yaptığı zaman etrafında olanlardan ibaret. Fazlası yok” diyorlar…
O gün o kadardık. Ama aslında çok daha fazlayız. Çok yakında başka bir ortamda yanımızda ne kadar insan olduğunu göstereceğiz. Biz her denileni kulağımıza küpe yaparız. Cebimize koyarız. Eleştirileri dinleriz.
Bu arada önce ailemin rızasını aldım. Sonra komşularımın. Bunlar da benim için önemli.
Şu an yanında AK Parti’de görev yapan birileri var mı?
Meclis üyesi arkadaşlarımız var. İlçe yönetiminden ayrılmış olanlar var. Ancak biz mevcut yönetimdeki arkadaşlardan bir şey beklemiyoruz. Onlarla görüşmelerimiz devam ediyor. Siyaset, teşkilatçılık nedir biliriz. O yüzden onlara zarar vermemek için işin fotoğraf boyutuna girmiyoruz.

AK PARTİ’DEN İSTİFA ETTİM
Peki, eski AK Partililerden var mı?
Var. Bizim 17 yıllık siyasi geçmişimiz olduğu için desteklerimiz var. En güzel tarafı ise diğer partideki arkadaşlarla güzel siyaset yapmışız. Kırıcı siyaset yapmamışız. Hepsiyle aynı çatı altında toplanabilecek bir durum var. Bu nedenle bize her partiden destek var. Kimsenin bu konuda endişesi olmasın.
Halen AK Parti üyesi misiniz?
Yok değilim. Resmi bağımsız adaylık başvurumu yaptığım zaman üyeliğimden istifa ettim. Dedikodulara son vermek adına. Yoksa yasal olarak böyle bir mecburiyet yok. 16 Ocak’ta ilk müracaatı biz yaptık, çalışmaya başladık.

GÖSTERECEĞİZ
Size destek veren AK Partilileri kastederek, “Zarar görmemeleri için yanımda görünmüyorlar” dediniz. Bu aynı zamanda “Etrafında kimse yok” algısını oluşturmaz mı?
Biz kendimize güveniyoruz. Ev ziyaretlerine, cenazeye 2-3 kişi gidiyoruz. Hava atma boyutunda değiliz. O kalabalığı sadece göstermemiz gerektiği zaman göstereceğiz.
Büyük programlar mı yapacaksınız?
Evet yapacağız. İlk açıklamamızda “Bugün kar yağıyor. Bu kar tutacak. Kartopu da büyük bir hale gelecek” demiştik. Şu an o hale geldik. Geliyoruz. Daha da geleceğiz.

KUŞ BAKIŞI BAKMAK GEREK
Konjonktür çok müsait dediniz. Nasıl bir konjonktür bu?
Başiskele siyaseti Kocaeli siyasetiyle aynı. Ama biz tabii ki bulunduğumuz ilçeden bahsediyoruz. Dediğim şu: Her partinin bulunduğu konuma bakıyoruz. X partinin çıkardığı aday diğer partinin adayını çıkarıp geri çekmesi, bazı partilerin görüşmelerinin devam ediyor olması bir konjonktür. Konjonktürü okuduğumuz zaman, olayın akışını buluyorsunuz.
Bu bir birikim. Bugün olan bir şey değil. Başiskele’yi havadan takip ettiğinizi düşünün. Ben kendi bölgemden diğer arkadaşlar bulunduğu noktadan takip ediyor. Ben bulunduğum yerden yorum yapıyorum. Ama kuşbakışı ile baktığımız zaman bu konjonktür yakalayabiliyoruz.

KİMSENİN ADAYI DEĞİLİZ
Seçmen ikna olmak ister. Yanınızda bir iki yönetici, meclis üyesi olsa insanlar “Muharrem Can başkan olabilir” der. Bunun eksikliğini hissetmiyor musunuz?
İnsanlar aynı yüzleri görmekten, aynı araçların kapılarına çekilmesinden bıkmış. İnsanlar aynı söylemlerden de bıkmış. Ben bugün bir programa gittiğim zaman ciddi bir şekilde ve özveriyle bize, “Biz de yanınızda olmak istiyoruz” diyorlar. Yanımıza gelen insanlara baktığımız zaman çoğu iş adamı veya siyasi değil. Tabi bizim yanımıza siyasi geçmişi olan insanlar da destek veriyor. Ancak biz, “Bizi bize bırakın. Biz bağımsız adayız” dedik. Biz kimsenin adayı değiliz. Bu noktada olduğu zaman biz bazı alanlarda rahat edemeyiz. Bu olmayacak değil. Süreç ilerlerken bize katılmak isteyenler katılacak. Meclis üyesi listelerimiz oluşmaya başladı.

MUHATAP OLMAK İSTEMİYORUZ
Meclis üyeliğinde de bağımsız liste mi oluşuyor?
Evet. 19 Şubat’ta listeleri seçim kuruluna teslim ettiğimiz zaman, herkes yanımızda kimlerin olduğunu görecek.
Neden bağımsız adaysınız? Bir partiden de aday olabilirdiniz?
Biz hiçbir siyasi parti genel başkanının veya teşkilatının soruları ile muhatap olmak istemiyoruz. Biz insanlarla muhatap olalım. Bugün bizim arkamızda büyük bir siyasetçi ya da iş adamı olsa, bize “Bu arkadaşı yanında gezdiriyorsun. Bu adam bana şunu yapmıştı” diyenler çıkacaktır. Kendimi ifade etmem gerekirken ben bu arkadaşın avukatlığını yapmış olacağım.

EVET, GAZA GELİYORUZ
“Birileri ona gaz veriyor” diyenler de var…
Evet, biz gaza geliyoruz. Gaza gelmemiz gerekir. Ben sokağa çıktığım zaman hangi amcamın, teyzemin elini sıkarsam beni gaza getiriyor. Biz gazımızı buradan alıyoruz. Herkes bu konuda emin olsun. Başka bir yerden gaz almıyorum. Başka bir yerden gaz alacak olsaydım alırdım. Yıllarca siyaset yaptım. Gaza gelseydim, iş farklı boyutlara giderdi, farklı noktalarda olurdum. Bizim gazımız gencinden yaşlısına halkın teveccühü.
Vatandaş genellikle “Maşallah çok güzel. Yanındayız” der ama oy vermez?
Şimdi bunlar siyasetin cilvesidir. Biz birinin elini sıktığımız zaman samimiyetini anlıyoruz. Bir daha gitmemiz gerekiyor mu? Yoksa yanımızda biriyle mi gitmemiz gerekiyor. Bunları anlıyoruz. Gözleri, bakışları, söylemleri anlatıyor insanların. Nazını çekmemiz gerekiyorsa, çekiyoruz. Biz insanların bize destek vereceğine inanmak zorundayız. Çünkü bugün güçlü partiler, güçlü iktidarlar böyle ortaya çıktı. Bir yerden sıyrıldı, ben geliyorum dedi. İnsanlar inandı ve destek verdi.

HAREKETLİ OLANLAR SUSTURULDU
Bu söylemler AK Parti’nin çıkış söylemlerine benziyor sanki?
AK Parti 2001 yılında kuruldu. Kurulduktan sonra herkesin kafasında endişe vardı ama insanların gönlüne bir sıcaklık geldi. Gitti, oyunu verdi. Ben yıllarca “Liderimizin varlığı ile övüneceğiz ama yetinmeyeceğiz” dedim. Peki, yetinmemek nedir? Genç arkadaşlarımızı yetiştirmemiz lazım. Heyecanlarını daha kullanılır hale getirip, verim almamız gerekiyordu. Ancak siyasi partiler genelinde bu böyle olmadı. Çok hareketli olanlar susturuldu, küstürüldü. Dışarda kalmış siyasetçilere bakın! Dışarda neden kaldıklarını incelerseniz, benim söylediklerimi anlayacaksınız.

ZARAR VERECEKLER YOK!
Bir arkadaş gazetemizdeki haberimizin altına yorum yapmış: “Mahallesine faydalı olmayanlar, AK Parti’ye karşı olanlarla yola çıkıyor. Menfaati olmayanlarla devam ederse, biz onu destekleriz.”
Az önce de söyledim. Bizim yola çıkışımız, menfaati olan insanlar için değil. Zaten benim etrafımda böyle insanlar yok. Biz yorum ve eleştirilere açığız. Değerlendiririz. Bu söylemleri dikkate alırız ama takılmayız. Ama şunu söyleyeyim: Bizim böyle bir ekibimiz yok. Buna dikkat ediyoruz. Hassasiyet gösteriyoruz. Fotoğraf ve isimler önemli. Bize zarar verecek insanları yanımızda bulundurmayız.

ENDİŞEMİZ YOK
Partisiz bir belediye başkanının Kocaeli’de seçilme şansı yok, değil mi?
Kocaeli’de örneği olmadığı için böyle düşünülüyor olabilir. 2001’den önce AK Parti de yoktu. Biz de Başiskele’de doğmuş büyümüş biri olarak, böyle bir hareketin olumlu sonuç vereceğini düşünüyoruz. Endişemiz yok.
“Şöhret bulmak, tanınmak istiyor” diyenler de var…
Yok. Aksine biz bu harekete girdiğimiz için ciddi anlamda sıkıntı vermeye çalışıyorlar. Hatta çalışıyorlar. Yakın çevremizden bazı hamleler yapıyorlar. Onun için bu düşüncede olma ihtimalimiz yok. Ancak biz kazanç elde edeceksek, bizim destekçilerimizin hepsinin oyunu değersiz göstermeye çalışanlara karşı oyları değerli kılacağız.

BÖLME DİYE BİR ŞEY YOK!
“Muharrem Can’ın aldığı oylar, AK Parti’nin oylarını bölecek” de diyorlar mesela…
Tam bilmemekle beraber Başiskele’nin 68 bin civarı seçmeni var. Baktığımız zaman siyasi arenada şu an için 3 aday yarışıyor. 3 aday içerisinde onun oyu, bunun oyu diye bir şey yok. Oy oranları belli. Peki diğer adaylar nereden oy almak için ortaya çıktılar? Bu oylar çöpte değildi, bir yerlerdeydi. Genel bir oy dağılımı olacağını düşünüyorum. Siyasi partinin oyu ya da çalma diye bir şey yok. Biz kendimizi ifade edeceğiz. İfade ettiğimiz zaman güzel sonuç alacağımıza inanıyorum.

ÖNLERİNE ARABA BIRAKMAZDIK
CHP, MHP ya da Milli Görüş kitlesinden de oy alacağınıza inanıyor musunuz?
İnanıyorum. Çünkü biz kendimizi iyi ifade ediyoruz. Bakın, ben siyasi parti çalışmaları yaparken karşımızdaki binada bulunan diğer siyasi parti ilçe binasını ziyaret etmedik. Israrla söylememize rağmen gitmedik. “Onlar da siyasi parti, hem de komşu, gidelim” dedik. “Yok, olmaz” dediler. Bunların mücadelesini verdik. Onların binasının önüne araba bırakmazdık. Onlar da bizim binanın önüne araba bırakmazdı. Ama bugün geldiğimiz noktada, ittifaklar yapılıyor.

ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ
Peki, siz bu yola çıktıktan sonra siyasi partileri ziyaret ettiniz mi?
CHP ve İyi Parti’yi ziyaret ettik. MHP, Saadet ve AK Parti ile henüz yoğun oldukları için daha oturamadık. Ama hepsi ile oturacağız. Gittiğimiz zaman “Neden daha önce gelmemişiz?” dedik. Çünkü bunu bize yaptırdılar. Biz Başiskele’deki ötekileştirme durumunu bitireceğiz. Bu bağımsız kardeşiniz, aday olarak Başiskele’de birçok dengenin bozulmasına yol açacak. Bundan sonra siyaset Başiskele’de farklı işleyecek.

ZOR GELEN ZOR GİDER
Siyasi partilerin nasıl siyaset yapması gerektiğini önümüzdeki 5 yılda göstereceğiz. “İşin zor” diyorlar. Ben de “Kolay olup kolay yok olacağımıza, zor olup zor yok olalım. Kolay gelen kolay gider. Zor gelen zor gider” diyorum. Biz bir kişinin iki dudağının arasındaki sözle belediye başkanı olacaksak, Allah bize belediye başkanlığını nasip etmesin.

MUHARREM CAN KİMDİR?
1980 Kullar Karadenizliler Mahallesi doğumlu.
İlk okulu Vezirçiftliği İlköğretim Okulu’nda okudu.
Kullar Ortaokulu ve Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi Kimya bölümü mezunu.
Genç yaşta ticarete atıldı.
Nokta Yapı İnşaat Firması’nın sahibi.
2001 yılında AK Parti’ye üye oldu.
Mahalle Gençlik Kolları Yönetimi, Mahalle Gençlik Kolları Başkanlığı, Belde Gençlik Kolları Başkanlığı, Belde Yönetimi, İlçe yönetimi ve Başiskele Teşkilat Başkanlığından sorumlu Başkan Yardımcısı görevlerini yürüttü.
Kullarspor ve çeşitli spor kulüplerinde futbol oynadı.
Kullarspor Başkanlığı yaptı.
Son olarak Kullarspor Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

5 YORUMLAR

  1. Başkan güzel anlatmış in ama sen farkında değilsin kimin menfaatci olup olmadığının meclis üyesinin sizin mahallenize ne faydası oldu kibirden başka ve kendi şahsi islerinin dışında hodri meydan mahalledende anket yaptır bunuda basınla paylas ama herkesin görüşünü dusurstce al meclis uyesinden memnunmusunuz diye beni bağlamaz ama yola çıkmışsınız yolda kalmayın kulak verin

  2. Muharrem Can Başiskele için şanstır.Genç yaşta siyasi birikimi fazlasıyla olan,vizyonuyla Başiskele ilçemizi adeta pozitif geçirebilecek genç bir kardeşimiz olarak değerlendiriyorum.Taze kana ihtiyaç var.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin