Vatandaş, “10 belediye başkanı değişmeli” diyor

3

24 Haziran öncesi yaptığı “Kocaeli’de sonuç 7+3+1+1+1 olur” tahmini ve oy oranlarıyla tam isabet kaydeden, bu nedenle de dikkatleri üzerine çeken Asosyal Araştırma Şirketinin sahibi Enver Everdi ile 31 Mart yerel seçimleri öncesinde AK Parti’deki hareketliliği konuştuk. Büyükşehir belediye başkan adayı, ilçe adayları, tabandan gelen değişim talebi, iyi ve kötü belediyeleri masaya yatırdık. İşte Sayın Everdi ile yaptığımız röportaj ve işte kendisine yönelttiğimiz sorular;

İZMİTLİLİK ÖNEMLİ DEĞİL
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seçimleri açısından adayların İzmitli olup olmaması ne kadar önemli? Seçilmesini ya da oyların artmasını etkiler mi?
Büyükşehir adaylığında İzmitlilik vurgusu önemli değil. Çünkü nüfusu 2 milyona yaklaşmış bir şehirden bahsediyoruz. Elbette bir anlamı var. Ama sonuca etki edecek bir anlamı yok. İsmin kim olduğu ile de alakalı bir durum bu. Sevilen bir isimse nereli olduğuna bakmıyor kimse. Tabi biz bunu Büyükşehir adaylığı için konuşuyoruz, İzmit adaylığı için değil.

YÜZDE 75
Sokakta nasıl bir hava var? AK Parti kaç belediye başkanı değiştirmeli sizce? Böyle bir veri var mı?
Var. Yüzde 75 civarında diyebiliriz. İlimizde 13 belediye olduğunu düşünürseniz, yaklaşık 10 belediye başkanının değişmesine yönelik bir beklenti olduğunu söyleyebiliriz. Anketlerde, saha çalışmalarında bunu net bir şekilde görebiliyoruz.
AK Parti bazı belediye başkanlarını görevden aldı. Daha doğrusu istifa etmelerini istedi. Bu nasıl karşılık buluyor sokakta?
Sokakta “Başkanlar görevden alınsın” isteği oluyor. Bunu dillendirenler de oluyor. Ama vatandaş genel anlamda bunu doğru bulmuyor. Seçimle gelenlerin seçimle gitmesini istiyor. AK Parti bu yüzden İstanbul, Ankara, Bursa ve Balıkesir’i görevden aldıktan sonra frene bastı. Bence doğru olanı yaptı.

EN MEMNUN ÜÇ BAŞKAN!
Değişim ne demek? Vatandaş nasıl bir değişim istiyor? Mevcut belediye başkanlarının değişmesini mi? Yoksa yeni yüzler, yeni isimler mi?
Siyasi olarak sürekli göz önünde bulunan, daha önce belediye ya da ilçe başkanlığı yapmış, mevcut yönetimin içinde bulunan isimlerin yer değişmesini istemiyor. Büyükşehir’de eğer böyle bir değişiklik olursa, bunun vatandaş nezdinde değişim olarak algılanmayacağını da herkesin bilmesi lazım.
Memnuniyet anketleri de yapıyorsunuz. Sahada vatandaşın en çok memnun olduğu ilk üç belediye başkanını sorsam yanlış olur mu seçim üstü?
Neden olsun! Hemen söyleyeyim. Elimizdeki verilere göre vatandaşın en çok memnun olduğu belediye başkanları Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz olduğu yönünde.
“Mevcut belediye başkanından memnun musunuz?” sorusuna verilen yanıtlara göre değil mi?
Evet.

İKİ BELEDİYE YERLERDE
İlimizde memnuniyet oranı çok düşük olan belediyeler var mı?
Biz, Türkiye’nin farklı vilayetlerinde çalışmalar da yapıyoruz. Dolayısıyla pek çok il ve ilçeyle karşılaştırmalar yapıyoruz. Kocaeli’de iki belediye ile ilgili “memnuniyet oranı yerlerde” desek, yanlış olmaz. Ama bu süreçte belediye ismi söylemem yanlış olur. Ancak tablo çok net, memnuniyet yerlerde bu ilçelerde.
E-temayül nasıl oldu?
Ben e-temayülü iyi buldum. AK Parti’yi o anlamda da iyi buldum. Yenilik ve teknolojiyi takip etmeye çalışan, teşkilatına önem veren bir parti. Pazar günkü temayülde de görülen şey bu. Bugüne kadarki en yüksek katılımlı temayül oldu. Kocaeli sahiplendi. Herhangi bir sıkıntı da yaşanmadı.

CEP TELEFONU ANKETİ SAĞLIKSIZ
Direkt Erdoğan’ın önüne düşüyormuş ayrıca!
81 ilden gelecek yaklaşık 1000 ilçeyi kapsayan binlerce rakamdan bahsediyoruz. Bu kadar rakama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bakması, insani olarak mümkün değil bir kere. Büyükşehirler temayülden çıkarıldığı için zaten onlara bakamayacak. Sadece içinden çıkılamayan ve aday belirleme noktasında sıkıntı yaşanan yerlerde “Getirin bakalım temayül sonuçlarını da” diyebilir.
Yine de önemli bir temayül ama…
Yönlendirme, rica, etkileme, araya girmeler yapıldı, birçok şeyi yaşadı teşkilat. Yine de önemlidir. Temayül zaten bir faktör değil. Çoklu faktör ve etkenlerden biri.
Cep telefonu mesajı ile anket olur mu?
Mesaj çok hızlı. Bir veri de elde edilebilir. Ama sağlıklı mı? Ben işin burasındayım. Manipüle edilme durumu çok yüksek. Dolayısıyla sağlıklı bulmuyorum.

FACEBOOK ANKETLERİ DE ÖNEMLİ
Bizim Facebook’ta yaptığımız anketler var. O anketler de bir gösterge midir?
Bence göstergedir. Çünkü insanlar orada kimi desteklediklerini aleni olarak gösteriyorlar. Tabi ilçede oturmadığı adaya oy verenler de oldu. Görülüyor zaten. Ama Büyükşehir anketinde böyle bir sıkıntı da söz konusu değil. Neticede Facebook anketini ben kıymetli buldum. Oy kullananları da takdir ettim. Sadece Büyükşehir’de 1500 kişinin oy kullanması ciddi bir rakam. İnsanların kimliğini göstere göstere oy kullanması da önemli.

EN ZORLANACAĞI İLÇELER
AK Parti’nin Kocaeli’de en çok zorlanacağı ilk üç ilçe hangisidir sizce?
İlk olarak Dilovası. Ben AK Parti’nin Dilovası’nda ciddi olarak zorlanacağını düşünüyorum. İkinci olarak Derince’de zorlu bir süreç yaşayabilir AK Parti. Üçüncü olarak, herkesin dile getireceği gibi İzmit’te.
Adaya bağlı olarak değişir ama…
Elbette. Bu ilçelerde adayın kim olduğu diğer tüm ilçelerden daha önemli. Yanlış aday seçimi kaybettirebilir.

TABANDA ZATEN VARDI
CHP ile İyi Parti’nin ilimizdeki ittifakı önemli midir?
Türkiye’de muhalefet partileri anlaşmasa bile, “Erdoğan karşıtlığı” üzerinden tabanda bir ittifak yaşanıyor zaten. Mesela İyi Parti bu kentte yüzde 10 civarında oy almasına rağmen 24 Haziran seçimlerinde, partinin İzmitli genel başkanı yüzde 7 civarında oy alıyor. Yani burada bile aleni olarak bir kayma söz konusu. Dolayısıyla bu karşılayabilmek adına, AK Parti-MHP ittifakının yerel dinamiklere bırakılamayacak kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

3 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin