Enver Everdi: Kocaeli’de 7-3-1-1-1 olur

6

İzmitli anket Firması Asosyal Araştırma’nın sahibi Enver Everdi ile 24 Haziran seçimleri öncesinde anket firmalarını, araştırmalarını ve sektörün sıkıntılarını konuştuk.
Bu arada Türkiye ve Kocaeli’ye dair Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği araştırmalarını da not ettik.
İşte haziran ayı başında yapılan anket sonuçları ve işte sahaya inmeden anket firması açıklayan firmalar;

MUHARREM İNCE’NİN 10 PUAN YÜKSELMESİ İMKÂNSIZ
Geçen hafta SONAR’ın sahibi Hakan Bayrakçı, Muharrem İnce’nin 10 puanlık bir yükselişinden bahsetti. Sizce böyle bir ani yükseliş mümkün mü?
SONAR’ın 24 Haziran seçimleriyle ilgili ilk anketi 21 Mayıs’ta açıklandı. İlk ankette Erdoğan’ın oyunu yüzde 42, Muharrem İnce’nin oyunu yüzde 21.91, Meral Akşener’i yüzde 21.0, Selahattin Demirtaş’ı yüzde 11.01, Temel Karamollaoğlu’nu yüzde 2.1, Doğu Perinçek’i da yüzde 1.98 göstermiş Hakan Bayrakçı.
Bu firma yaklaşık 10 gün sonra, tam olarak 1 Haziran’da ikinci anket sonuçlarını kamuoyuna açıklıyor. SONAR ikinci ankette Erdoğan’ın oyunu yüzde 42’den 48.3’e, Muharrem İnce’nin oyunu da yüzde 21.91’den 31.4’e yükseltiyor. Ama Meral Akşener’in oyunu 21.0’dan 9.5’e, Selahattin Demirtaş’ın oyunu 11.01’den 8.2’ye, Doğu Perinçek’in oyunu 1.98’den 0.5’e düşürüyor. Sadece Temel Karamollaoğlu’nun oyunu yüzde 2.1’de sabit bırakıyor.
Bırakın 10 günde böyle bir değişim yaşanmasını, çok uzun sürede bile böyle bir şey mümkün değil. Artış sadece bir isim için olsa, yine “anlayabiliriz” diyeceğim. Ama burada iki adayın oranlarında ciddi artış, diğer ikisinde ise oy oranlarına göre ciddi düşüş söz konusu. 10 günlük arayla yapılan iki saha araştırmasında böyle bir sonuca ulaşılması im-kan-sız.

DÜPEDÜZ SAHTEKÂRLIK
Yani bazı anket firmaları sahaya inmeden, masa başında tahmin mi yapıyor?
Buna masa başında tahmin demeyelim. Bu yapılanan tam karşılığı insanları, partileri, sektörü aldatmaktır, düpedüz sahtekârlıktır.
Sahaya inmeden, hiçbir şekilde insanlarla görüşmeden sonuç açıklıyorlar. Böyle saha araştırması olmaz. Bu sektöre de ihanettir, kamuoyunda insanların anketlere soğuk bakmasının da başlıca sebebidir. Maliyetsiz, herhangi bir veri içermeyen, sahadan bilgi toplanmadan, belli bir siyasi hedefe odaklanarak yapılan tahminlerdir. Maalesef ama öyle.

BİR ANKET 60 BİN LİRA
Türkiye genelinde sağlıklı bir anketin yaklaşık maliyeti nedir?
Son dönemde anket maliyetlerinde ciddi artışlar söz konusu. Bunun başlıca sebebi, insanların anket firmalarına güvenmemesi ve sahada kişiye ulaşma maliyetlerinin artması. Yani her görüştüğünüz kişiyi anket yapmak için hemen ikna edemiyorsunuz. Kısaca şöyle söyleyebiliriz. Bugün sağlıklı bir anketin maliyeti kişi yaklaşık 20 lira. Dolayısıyla 3 bin örneklemle bir Türkiye araştırması yapan firmanın harcayacağı rakam ortalama 60 bin lira arasında değişir.
Telefonla anket yapmak isterlerse?
Bu maliyetler bir miktar aşağıya düşer. Ancak çok ciddi bir düşüşten söz edemiyoruz. Çünkü telefonla anket yaptığınızda, sahada ulaştığınız oranlardan daha zor ve daha çok insanı aramanız gerekiyor. Ayrıca telefonla yapılan anketler, sahaya inilerek yapılan çalışmalar kadar sağlıklı olmuyor.

SAHAYA İNMELERİ İMKANSIZ
Şunu anlamak istiyorum. Koskoca SONAR firması 60 bin lira harcamaktan çekiniyor mu?
Bu durumu sadece para ile açıklamak mümkün değil. Paradan kaçınıyor olabilir. İki, gönlünden geçene, kendi siyasetine veya ilişki geliştirmek istediği tarafa oynuyor olabilir. Üç, Erdoğan’a olmayan rakip üretmeye çalışıyor olabilir. Zaten 10 günde yüzde 10’luk artışın başka bir açıklaması hiçbir şekilde olamaz.
Direkt sorabilir miyim? Sahaya inmeden anket açıklayan başka firmalar var mıdır?
Hem de çok. 20’den fazla firma, Türkiye geneline dair sonuç açıklıyor. Bunlardan bazıları il il açıklıyor. Sahada araştırmalarını bu kadar kısa sürede bu kadar çok şehirde yapacak eleman yok ki! Bunu net olarak söyleyelim. Bu kadar firmaya çalışacak anketör bulamazsınız Türkiye’de.
Kocaeli’de de mi?
Kocaeli’de fazla değil. Çünkü ben 20 yıldır bu kentte oturuyorum. Kocaeli Üniversitesi mezunuyum. Üniversite öğrencileriyle yakın ilişkilerim var. Ama 20 yıldır bu konuda çalışan, Kocaeli’de yerleşik bir firma olmamıza ve Türkiye genelinde de anketler yapmamıza rağmen, biz bile anketör konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Kaldı ki isimlerini yeni yeni duyduğumuz firmaların bu kadar anketör bulması ve sahaya inip araştırma gerçekleştirmesi imkansız bir durum.

100 KİŞİYLE ANKET YAPANLAR BİLE VAR!
Adam sahaya iner ama yanlış sahaya da inebilir. Öyle değil mi?
Zaten en önemli konulardan biri bu. 1 milyon 335 bin seçmenin olduğu Kocaeli’de 100 kişiyle görüşerek anket sonucu açıklayan firmalar var. 100 örnekle doğru sonuca ulaşmak zaten mümkün değil. Bu 100 kişiyi, doğru yerlerden, Kocaeli’yi yansıtacak şekilde belirlemek de her babayiğidin harcı değil.
100 kişiyle Kocaeli’yi doğru tahmin etmek mümkün olabilir mi?
Olabilir. Kocaeli’yi doğru temsil eden mahalleleri biliyorsanız, elinizde geçmişe ait veriler varsa ve daha önce yaptığınız çalışmalarda da doğru sonuçlara ulaşmışsanız, zor olmakla birlikte mümkün.
En doğru, en güzel, en isabetli tahmini yapmak için en az kaç kişiyle görüşmek gerekir?
Minimum iki bin.

BELEDİYELERİN ÖNÜNDE ANKET!!!
Şehir dışından Kocaeli’ye gelip anket yapan firma var mı?
Birçok firma var. Yalnız son dönemde, belediyelerin önünde, yoldan geçen insanlarla, herhangi bir örnekleme tabi olmadan rastgele tuttuğu ile anket yapan firmalar var. Bunların doğru sonuçlara ulaşması da imkânsız.
Niye böyle yapıyorlar? Kimi kandırıyorlar?
Bunun en önemli sebebi şu; Son dönemde partilerin oylarını tahmin etmek kolaylaştı. Çünkü oy oranlarında ciddi değişiklikler yok. Ve seçim araları birbirine çok yakın. Dolayısıyla tahmin yapmak, herkes için daha kolay. Yani aşırı yanılmıyorlar. Sahaya da inmiş görünüyorlar.
Başka nasıl kandırıyorlar bizleri?
Mesela bir partinin oyunu hasbelkader doğru biliyor. Ama kendini “seçimi bilen firma” olarak lanse ediyor. Hâlbuki bir anket firmasının sonuçları, sadece bir parti ile değerlendirilmez. Tüm partilere bakmak ve tüm oranları karşılaştırmak gerekir.
Muharrem İnce özelinde devam edersek, şimdi yüzde 32 diye açıklayıp, seçime yakın bu rakamı düşürebilir.
Hepsi mümkün.
Sizin yakın zamanda yaptığınız bir saha araştırması var mı?
Kocaeli’de seçimin nabzını ölçebilmek için 7-11 Haziran arasında 12 ilçede 2 bin 368 kişiyle yüz yüze görüştük.
Hata payımız yüzde 1.5.
Bizim ulaştığımız rakamlar şöyle;

HDP AZ AZALIRSA…
Burada şöyle bir detay var;
13. vekilin 83 bin civarında bir oyla alınacağını tahmin ediyoruz.
Şayet HDP’nin oy oranı az miktarda azalıp, Millet ittifakına doğru kayarsa, HDP’nin alacağı vekil, CHP’ye gidebilir, CHP bu oy oranıyla bile 4 çıkarabilir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ İLK TURDA BİTECEK
Türkiye genelindeki araştırmamız için 3-12 Haziran tarihleri arasında 30 ilde 5 bin 12 kişiyle yüz yüze ve telefonla görüştük.
Yine hata payımızı yüzde 1.5 olarak veriyoruz.
Sonuçlar şöyle;


UCU UCUNA
Cumhur İttifakı 300’ü geçiyor. Ama ucu ucuna geçiyor. Kesin bir tahminde bulunmak zaten mümkün değil.
Burada en büyük sürprizin MHP’de olacağını tahmin ediyorum. Vekil sayısı düşük olmakla birlikte, baraj altı kaldığı halde parlamentoda temsil edilmiş olacak. Bir anlamda kazan-kazan formülü diyelim.
HDP ise barajı kesin olarak geçiyor.

ERKEN YEREL SEÇİM CİDDİ OLASILIK
Bu tablo yeni bir erken seçim doğurur mu?
Yok. Sonuçta ülke başkanlık sistemi ile yönetileceği için, böyle bir baskı olmayacaktır. Ayrıca bu tablo nedeniyle Cumhur İttifakıCumhur İttifakının varlığını uzun süre devam ettireceğini düşünüyorum.
Erken yerel seçim olasılığı sence nedir?
Ciddi bir olasılık. Çünkü her seçim ülkenin önünü tıkar. Genel seçimlerden sonra belediye başkanlarındaki seçim beklentisi had safhaya çıkacak, yeri garanti olmayan başkanların vatandaşa hizmet konusunda ciddi zorluklar yaşadığı görülecek. 2019’un da bir seçimle geçirilmemesi için yerel seçimin de 2018 yılında tamamlanması ve ülkenin bir daha seçimin telaffuz edilmeyeceği yeni bir döneme girmesi hem gerekir hem de ülkeyi yönetenler böyle bir arzu içinde olur, diye düşünüyorum

FİŞLEME OLMAZ
Anketörler insanları fişler mi?
Sahada çalışan anketörlerin, insanları fişleme gibi bir görevi yok. Ama firmalar genel anlamda sahada çalışan arkadaşlara da sahip çıkmıyorlar.
Ama ankete katılanlardan isim ve telefon numarası alınıyor…
Bizim sahada görüştüğümüz insanlardan isim ve telefon istememizin tek sebebi, yaptığımız çalışmaların sağlıklı olup olmadığını denetlemektir. Bilgi gizliliğinden dolayı aldığımız isim ve telefonları hiçbir yerle paylaşmayız. Firmaların ve araştırmacılar derneğinin zor şartlarda çalışan anketörlere bu anlamda kamuoyunu bilgilendirme konusunda destek vermediğini, yetersiz kaldığını, isteksiz davrandığını üzülerek görmekteyiz.

EKMEĞİNİN DERDİNDEDİR
Hatta bazı binaların girişinde DİLENCİ VE ANKETÖR GİREMEZ tarzı yazılar görüyoruz. Bu tablo bizi üzüyor. Ve ilk başta söylediğimiz masa başı işleri de çoğaltıyor. Bu devirde kötü niyetli insanlar anketçilik yapmaz. Eğer bir kişi sizinle anket yapmaya çalışırsa, şunu bilin ki, o kişi ekmeğinin derdindedir.
Kimlik bilgileri ile özel bilgilerinizi almak istemeyen anket çalışanları ile karşılaşırsanız, bilin ki o kişi işini doğru yapıyordur ve ekmeğinin peşindedir.

SAHADA HER ŞEY ÇOK NET
Son sözleri alalım;
Anket firmaları, gönüllerinden geçen rakamları kamuoyuna paylaşarak kendi seçmenlerine de büyük kötülük ediyorlar, onlara inanan ciddi kitle de ciddi hayal kırıklığına uğruyor. Dolayısıyla sandıkta hile ya da çıkan sonucun değiştirildiği algısına oynuyorlar. Ben bu manipülasyonun kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Aslında sahaya her şey çok net görülüyor. Ama sahada olmayanın bunu görmesi mümkün değil.

SANDIKLARA SAHİP ÇIKIN
Bu nedenle ben taraflı tarafsız herkese çağrıda bulunmak istiyorum. 24 Haziran’da yaklaşık 200 bin sandık olacak. Milyonlarca oy alan partiler için 200 bin kişiyi sandık görevlisi olarak yerleştirmek ve her sandık sonucunu seçim sonuçlarıyla karşılaştırmak, zor olmasa gerek. Ciddi bir sandık çalışması yapmadan seçimde hile olduğunu söylemek ya da böyle bir algıya oynamak, kolaycılığa kaçmaktan ve yenilgiye kılıf aramaktan başka bir şey olmaz.

ENVER EVERDİ KİMDİR?
1979 Niğde Bor doğumlu.
Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu.
20 yıldır Kocaeli’de yaşıyor.
20 yıldır kamuoyu araştırmaları işiyle uğraşıyor.
Pek çok ünlü, tanıdık, meşhur araştırma şirketi için, Türkiye’nin her yerinde anket çalışmaları yapıyor.
İzmit merkezli Asosyal Araştırma Şirketinin sahibi.

6 YORUMLAR

  1. Arkadaş firmasının adı gibi biraz Kocaeli ye asosyal özellikle kırsal kesimde İbrahim Karaosmanoğlu faktörünü bilmiyor genç öğrenir seçimdeki sonuçlara göre.. CHP nin umudu Alev’i oyları listeyi buna göre kurgulamışlar İzmit’in ablası Kocaeli de en genci 50 yaşında olan DYP DP ve eski Kıratçılara bağlamış Gündoğdu ve Bekirdere den ülkücü camiadan kopmuşlardan oy alır. burada sıkıntı hdp barajı aşarsa aşamazsa yazın Reise bir vekil daha

  2. Arkadaş firmasının adı gibi biraz Kocaeli ye asosyal özellikle kırsal kesimde İbrahim Karaosmanoğlu faktörünü bilmiyor genç öğrenir seçimdeki sonuçlara göre.. CHP nin umudu Alev’i oyları listeyi buna göre kurgulamışlar İzmit’in ablası Kocaeli de en genci 50 yaşında olan DYP DP ve eski Kıratçılara bağlamış Gündoğdu ve Bekirdere den ülkücü camiadan kopmuşlardan oy alır. burada sıkıntı hdp barajı aşarsa aşamazsa yazın Reise bir vekil daha

  3. Bak kardeş yanlış yazmışsın..Ak parti 8 CHP 3 MHP 2 vekil çıkarır.Son seçimlerde 19735 oy alan saadet ve etkisiz eleman olan iyicilere kol saati kalır.Dediğin gibi Saadet %2 değil 0.5 bile zor diyorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin